fot. Fotolia

Czym różnią się te kobiety i ich dzieci?

My już to wiemy, że mamy po cesarskim cięciu i po porodzie naturalnym więcej łączy niż różni, a Wy? Ta wiedza jednoczy, a nie dzieli: skończmy z osądami!
Ewa Podleśna-Ślusarczyk
fot. Fotolia
Kobiety ze zdjęcia wyglądają podobnie, tak jak ich dzieci. Nie ma między nimi ŻADNEJ różnicy! Czy ma znaczenie, że część z nich miała cesarkę, a część rodziła naturalnie? Czy ma znaczenie, że niektóre rodziły 3 godziny, a niektóre 15? Czy czyni to któreś z nich lepszymi (lub gorszymi) matkami, kobietami? 

Jak rodziłaś? - to pytanie najczęściej pada z ust wszystkich, zarówno bliskich, jak i nieznajomych. Potem dochodzi jeszcze: jak długo? I już tworzy się lista kobiet, które mają większe zasługi, bo rodziły naturalnie, bo kilkanaście godzin spędziły w bólach, a Ty... miałaś "tylko" cesarskie cięcie.

Wydawało nam się, że te wszystkie artykuły które napisaliśmy, by udowodnić, że nieważne jak się rodzi, ważne by dziecko szczęśliwie pojawiło się na świecie, pomogły już przełamać pewne stereotypowe myślenie. Dostajemy jednak od Was sygnały, że nadal spotykacie się z osądem innych.  

Redakcja Babyonline ma Wam do powiedzenia trzy zdania. Posłuchajcie!

1. Jesteście odważne!

Oczekiwanie na narodziny dziecka jest często męczące dla każdej z mam. Gdy dowiaduje się, że z jakichś powodów nie może zdecydować się na poród naturalny (zazwyczaj są to względy medyczne), budzi to w niej niepokój, strach, poczucie straty czegoś pięknego. Cesarskie cięcie to bardzo poważny i rozległy zabieg z użyciem skalpela, a nie zabieg kosmetyczny! Gdzie tu radosne oczekiwanie, gdzie magia? Musimy położyć się w zimnej i nieprzyjemnej sali, do której często nie wpuszczają naszego partnera i w ciszy czekać na pojawienie się dziecka. Nic od nas nie zależy, wszystko w rękach lekarza...

Gdy rodzimy naturalnie, zaczyna się pot, łzy i krzyki... Ból i strach, czy damy radę, czy wszystko przebiegać będzie dobrze. Nie wiemy co się będzie dziać, jak długo będzie trwał poród i czy zakończy się szczęśliwie. Tak samo jak przy cc!
Redakcja poleca: Ortopedyczne wskazania do cesarskiego cięcia
Kiedy ortopeda może zalecić poród przez cesarskie cięcie?

2. Jesteście silne!

Wszystkie jesteśmy odpytywane z tego jak rodziłyśmy. Dlaczego? Jakie to ma znaczenie? Wszystkie wstajemy do dziecka, choć powinnyśmy leżeć, by nabrać sił po porodzie. Wszystkie próbujemy odnaleźć się w nowym życiu, uczymy się zajmowania maleństwem, wszystkie tak samo kochamy swoje dzieci! Walczymy z całym światem, by naszym dzieciom było jak najlepiej, by były zdrowe i szczęśliwe!

3. Jesteście piękne!

Niech nikt Wam nie wmówi, że jest inaczej. Nie martwcie się więc tym, jak wygląda Wasze ciało po porodzie, nie martwcie się jaką bieliznę, czy strój kąpielowy kupić by zakryć "szpecącą" Wasz brzuch kreskę. Blizna po cesarce, to najpiękniejszy znak miłości! Myślcie skąd się wzięła i czy było warto, a wtedy od razu nabierzecie dystansu i stwierdzicie, że ta blizna, to rzeczywiście piękny znak. Tak samo jak te mamy, które rodziły naturalnie i miały nacinane lub nawet pęknięte krocze. Ich ciało wygląda podobnie, a blizna znajduje się po prostu w innym miejscu. Rozstępy pojawiają się na udach i brzuchach wszystkich kobiet, bez względu na to, jak rodziły.

Czy to Was przekonuje, że nieważne jak się rodzi dzieci, wszystkie kobiety – mamy, są tak samo cudowne i wyjątkowe?

Czytaj także: Miałam dwie cesarki -przestańcie mnie oceniać!
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy