Cesarka czy poród naturalny

Czy cesarskie cięcie nie jest czasem zbyt pochopnie traktowane jako ucieczka od bólu? Poznaj przebieg zabiegu i jego konsekwencje. I podejmij świadomą decyzję.
poród
fot. Fotolia
Fakt, że coraz więcej dzieci rodzi się ostatnio w wyniku cesarskich cięć, świadczy o postępie medycyny oraz… nieco niepokojącym wielu lekarzy zjawisku cięć na życzenie. Tymczasem moda na cesarskie cięcia w dużej mierze podyktowana jest niewiedzą przyszłych mam. Kobiety, które chodzą do szkół rodzenia, rzadziej decydują się na poród operacyjny, a nawet na znieczulenie. Coraz więcej badań polskich i zagranicznych lekarzy (neonatologów) podkreśla fakt, że cesarskie cięcie jest zawsze wyborem mniejszego zła i nie pozostaje obojętne dla stanu zdrowia dziecka.

Kiedy potrzebna jest cesarka?

W niektórych przypadkach sprawa jest przesądzona jeszcze przed zajściem w ciążę, np. z powodu wady w budowie miednicy mamy lub schorzenia, które wysiłek przy porodzie mógłby pogłębić (np. wada serca, choroby siatkówki oka itp.). Decyzję o cesarskim cięciu lekarz podejmuje razem z pacjentką. W każdym przypadku powinna ona wyrazić pisemną zgodę na zabieg. Ale zanim to uczyni, lekarz jest zobowiązany poinformować ją o wszystkich skutkach i możliwych powikłaniach u niej i u dziecka.
Redakcja poleca: Ortopedyczne wskazania do cesarskiego cięcia
Kiedy ortopeda może zalecić poród przez cesarskie cięcie?

Jak wykonuje się znieczulenie?

Znieczulenie przewodowe nie boli, ale przyszłe mamy boją się go bardziej niż cięcia (podczas wkłucia odczuwają jedynie chłód i drętwienie ciała). Są dwa jego rodzaje: zewnątrzoponowe (w okolicy lędźwiowej do przestrzeni między oponami otaczającymi kręgosłup wprowadza się cewnik, przez który podawany jest lek) i podpajęczynówkowe (dawkę leku wstrzykuje się do kanału rdzeniowego). W efekcie przestajesz odczuwać ból w dolnej połowie ciała, ale zachowujesz czucie w górnej.
Przy takim znieczuleniu:
  • sama oddychasz, jesteś przytomna, możesz rozmawiać z lekarzem lub mężem;
  • leki nie przechodzą do twojego krwiobiegu, zatem lekarz operuje w mniejszym pośpiechu;
  • możesz zobaczyć swoje dziecko, przytulić i przystawić je do piersi natychmiast po jego urodzeniu.

Kiedy podaje się narkozę?

Stosuje się ją w nagłych sytuacjach, bo działa szybko i dziecko można niemal natychmiast wyciągnąć, a także wtedy, gdy nie można zastosować innego znieczulenia.
Przy narkozie:
  • tracisz całkowicie świadomość i nie możesz od razu zobaczyć dziecka;
  • jesteś intubowana, czyli personel medyczny sprawnie zakłada ci niedużą rurkę do tchawicy, żeby podtrzymać oddychanie;
  • dożylnie dostajesz środki znieczulające, które przechodzą przez łożysko do dziecka.
     
Czytaj też: Jak przygotować się do cesarki - krok po kroku?
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Wsparcie dla rodziców

Badania przyszłej mamy