GRY
 
 

Cesarka czy poród naturalny

Czy cesarskie cięcie nie jest czasem zbyt pochopnie traktowane jako ucieczka od bólu? Poznaj przebieg zabiegu i jego konsekwencje. I podejmij świadomą decyzję.

poród
fot. Fotolia
Fakt, że coraz więcej dzieci rodzi się ostatnio w wyniku cesarskich cięć, świadczy o postępie medycyny oraz… nieco niepokojącym wielu lekarzy zjawisku cięć na życzenie. Tymczasem moda na cesarskie cięcia w dużej mierze podyktowana jest niewiedzą przyszłych mam. Kobiety, które chodzą do szkół rodzenia, rzadziej decydują się na poród operacyjny, a nawet na znieczulenie. Coraz więcej badań polskich i zagranicznych lekarzy (neonatologów) podkreśla fakt, że cesarskie cięcie jest zawsze wyborem mniejszego zła i nie pozostaje obojętne dla stanu zdrowia dziecka.

Kiedy potrzebna jest cesarka?

W niektórych przypadkach sprawa jest przesądzona jeszcze przed zajściem w ciążę, np. z powodu wady w budowie miednicy mamy lub schorzenia, które wysiłek przy porodzie mógłby pogłębić (np. wada serca, choroby siatkówki oka itp.). Decyzję o cesarskim cięciu lekarz podejmuje razem z pacjentką. W każdym przypadku powinna ona wyrazić pisemną zgodę na zabieg. Ale zanim to uczyni, lekarz jest zobowiązany poinformować ją o wszystkich skutkach i możliwych powikłaniach u niej i u dziecka.
Redakcja poleca: Cesarskie cięcie zwiększa ryzyko otyłości u dziecka! [WIDEO]
Poród przez cesarkę równie dobry jak poród naturalny? Prof. Mirosław Jarosz przestrzega, że cięcie może powodować nadwagę i otyłość u dziecka!

Jak wykonuje się znieczulenie?

Znieczulenie przewodowe nie boli, ale przyszłe mamy boją się go bardziej niż cięcia (podczas wkłucia odczuwają jedynie chłód i drętwienie ciała). Są dwa jego rodzaje: zewnątrzoponowe (w okolicy lędźwiowej do przestrzeni między oponami otaczającymi kręgosłup wprowadza się cewnik, przez który podawany jest lek) i podpajęczynówkowe (dawkę leku wstrzykuje się do kanału rdzeniowego). W efekcie przestajesz odczuwać ból w dolnej połowie ciała, ale zachowujesz czucie w górnej.
Przy takim znieczuleniu:
  • sama oddychasz, jesteś przytomna, możesz rozmawiać z lekarzem lub mężem;
  • leki nie przechodzą do twojego krwiobiegu, zatem lekarz operuje w mniejszym pośpiechu;
  • możesz zobaczyć swoje dziecko, przytulić i przystawić je do piersi natychmiast po jego urodzeniu.

Kiedy podaje się narkozę?

Stosuje się ją w nagłych sytuacjach, bo działa szybko i dziecko można niemal natychmiast wyciągnąć, a także wtedy, gdy nie można zastosować innego znieczulenia.
Przy narkozie:
  • tracisz całkowicie świadomość i nie możesz od razu zobaczyć dziecka;
  • jesteś intubowana, czyli personel medyczny sprawnie zakłada ci niedużą rurkę do tchawicy, żeby podtrzymać oddychanie;
  • dożylnie dostajesz środki znieczulające, które przechodzą przez łożysko do dziecka.
     
Czytaj też: Jak przygotować się do cesarki - krok po kroku?
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Jak leczyć się w ciąży

Przygotowania do porodu