Jak wygląda cesarskie cięcie i kiedy się je wykonuje?

Cesarka - to niezaprzeczalny fakt - pozwala przyjść na świat dzieciom, które dawniej mogłyby nie przeżyć porodu. Jednak czasem bywa też traktowana jako sposób ucieczki od bólu i stresu. Sprawdź, czy wiesz, jak dokładnie wygląda ten zabieg i kiedy się go wykonuje.
ciąża, brzuszek

Coraz więcej dzieci rodzi się w wyniku cesarskich cięć. Zdaniem niektórych lekarzy moda na cesarskie cięcie w dużej mierze podyktowana jest brakiem wystarczającej wiedzy kobiet o przebiegu porodu. Za tym twierdzeniem przemawiają fakty - przyszłe mamy, które chodzą do szkół rodzenia, rzadziej decydują się na poród operacyjny. Czasem jednak wybór nie jest możliwy - ze względu na zdrowie dziecka lub jego mamy ciąża musi zakończyć się cesarskim cięciem. Przeczytaj, jak wygląda ten zabieg.
 

Kto powinien mieć cesarkę?

Wskazania do cięcia cesarskiego to długa lista. W niektórych przypadkach sprawa jest przesądzona już przed zajściem w ciążę. Cesarskim cięciem zakończy się ciąża kobiety, która ma wady w budowie miednicy lub schorzenie, które mógłby pogłębić wysiłek przy porodzie (wada serca, choroby siatkówki). Decyzję o cesarskim cięciu lekarz podejmuje razem z pacjentką. W każdym przypadku powinna ona wyrazić pisemną zgodę na zabieg. Zanim to uczyni, lekarz jest zobowiązany poinformować ją o wszystkich skutkach i możliwych powikłaniach, do których może dojść u niej i u dziecka.
 
Redakcja poleca: Ortopedyczne wskazania do cesarskiego cięcia
Kiedy ortopeda może zalecić poród przez cesarskie cięcie?

Jak znieczula się kobietę do cesarskiego cięcia? 

Znieczulenie przewodowe nie boli, ale przyszłe mamy boją się go bardziej niż samego cięcia (podczas wkłucia odczuwają jedynie chłód i drętwienie ciała). Są dwa jego rodzaje: zewnątrzoponowe (w okolicy lędźwiowej do przestrzeni między oponami otaczającymi kręgosłup wprowadza się cewnik, przez który podawany jest lek) i podpajęczynówkowe (dawkę leku wstrzykuje się do kanału rdzeniowego). W efekcie przestajesz odczuwać ból w dolnej połowie ciała, ale zachowujesz czucie w górnej.
Przy takim znieczuleniu:
  • sama oddychasz, jesteś przytomna, możesz rozmawiać z lekarzem lub mężem.
  • leki nie przechodzą do twojego krwiobiegu, więc lekarz operuje w mniejszym pośpiechu.
  • możesz zobaczyć dziecko, przytulić i przystawić je do piersi zaraz po urodzeniu.
     

Kiedy stosuje się narkozę?

Znieczulenie ogólne jest potrzebne w nagłych sytuacjach, bo działa szybko i dziecko można niemal natychmiast wyciągnąć, a także wtedy, gdy nie można zastosować innego znieczulenia.
Przy narkozie podczas zabiegu cesarskiego cięcia:
  • tracisz świadomość i nie możesz od razu zobaczyć dziecka.
  • jesteś intubowana, czyli zakładają ci rurkę do tchawicy, by podtrzymać oddychanie.
  • dożylnie dostajesz środki znieczulające, które przechodzą przez łożysko do dziecka.
     

Kto wykonuje cesarskie cięcie

Zabieg zwykle przeprowadza dwóch ginekologów. Po umyciu brzucha i obłożeniu sterylnymi prześcieradłami nacinają skórę, powłoki brzuszne i macicę. Wyjmują dziecko i łożysko. Operowana kobieta nie widzi, co się dzieje, ponieważ na wysokości klatki piersiowej ustawiony jest parawan. Rozcięcie brzucha i wyjęcie dziecka trwa kilka minut, ale zakładanie szwów dłużej - ok. godziny.
 

Jak przygotować się do cesarskiego cięcia?

Kobieta, którą czeka zabieg cesarskiego cięcia, nie powinna mieć pomalowanych paznokci. Ich naturalny kolor jest dla anestezjologa znakiem, że operacja przebiega prawidłowo, zasinienie może oznaczać kłopoty. Konieczne jest także ogolenie okolicy wzgórka łonowego, podanie kroplówki i cewnika do pęcherza moczowego. Sześć godzin przed zabiegiem musisz być na czczo. Jeśli decyzja o cięciu zapada nagle, dostaniesz leki neutralizujące sok żołądkowy.

Dyskutuj na forum: Czy rodzić naturalnie czy przez cesarskie cięcie?

Ocena (2 oceny)

5.5
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Wsparcie dla rodziców

Szykujemy wyprawkę