edipresse.LA07-020.JPG
fot. Edipresse

Cesarskie cięcie

W pewnych okolicznościach cięcie cesarskie jest konieczne, a dzięki osiągnięciom współczesnej medycyny, pozostaje niemal całkiem bezpieczne.
edipresse.LA07-020.JPG
fot. Edipresse
Gdy lekarz podejmie decyzję o operacyjnym wydobyciu Twojego dziecka, myśl wyłącznie o tym, że już za chwilę zobaczysz swoje maleństwo. Cesarskie cięcie (popularna „cesarka”) polega na nacięciu powłok brzusznych i ściany macicy i wydobyciu dziecka przez powstały otwór. Operacja odbywa się w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym (zewnątrzoponowym lub podpajęczynówkowym). Przy znieczuleniu miejscowym, kobieta nie traci świadomości i może, tuż po zakończonej operacji, zobaczyć swoje dziecko, a za ok. 2 godziny przytulić i nakarmić. Znieczulenie ogólne stosuje się, gdy zachodzi potrzeba natychmiastowej operacji. Jeśli lekarz stwierdzi u Ciebie np.: łożysko przodujące, odklejenie się łożyska, opryszczkę narządów płciowych lub wypadnięcie pępowiny, najprawdopodobniej poród zakończy się cięciem.

Przygotowania

Tak, jak przed każdą operacją, należy wstrzymać się z przyjmowaniem posiłków. Warto poprosić partnera lub spróbować samej przyciąć włosy na wzgórku łonowym – unikniesz wtedy golenia przez pielęgniarkę. Zaopatrz się w jednorazowe majtki fizelinowe, które przepuszczają powietrze; dzięki temu rana szybciej się zagoi. Po wyjściu ze szpitala jeszcze przez kilka tygodni będziesz czuła ból brzucha i będziesz miała trudności z podnoszeniem rąk, dlatego prace domowe (prasowanie niemowlęcych ciuszków, sprzątanie itd.) wykonaj jeszcze przed wyjazdem do szpitala.
Redakcja poleca: Ortopedyczne wskazania do cesarskiego cięcia
Kiedy ortopeda może zalecić poród przez cesarskie cięcie?

Zalety

Cesarskie cięcie ratuje życie wielu noworodkom, a matkom oszczędza cierpień wywołanych długotrwałym porodem. Obecnie rzadko wykonuje się niegdyś popularne pionowe cięcie przez wszystkie mięśnie brzucha – niemal zawsze lekarze wybierają poziome cięcie „bikini”: powstała na granicy łonowych włosów blizna już wkrótce będzie niemal niewidoczna. W wielu prywatnych klinikach dopuszcza się tzw. cesarkę na życzenie, publiczne placówki nie oferują tego typu zabiegu.

Przeciwwskazania i wady

Choć cesarskie cięcie to coraz powszechniejszy sposób rodzenia, nadal jest to poważny zabieg chirurgiczny i – jak z każdą operacją – związane jest z nim pewne ryzyko. Wadą cesarskiego ciecia jest konieczność dłuższego pobytu w szpitalu (najczęściej do tygodnia po operacji) i złe samopoczucie matki przez kilka dni po porodzie. Pierwsze kilkanaście godzin należy spędzić nieruchomo leżąc w łóżku, co nie znaczy, oczywiście, że nie będziesz mogła karmić lub przytulać swojego dziecka.

Cena

Jeśli cięcie odbywa się z zalecenia lekarza, jest bezpłatne.

Czytaj też: ciąża po cesarskim cięciu

Sylwia Niemczyk
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy