
Cesarskie cięcie a karmienie noworodka
Miałaś cesarkę i nie wiesz kiedy pierwszy raz można przystawić noworodka do piersi. Przeczytaj koniecznie.
Jakie wybrać znieczulenie? Kiedy pierwszy raz można przystawić noworodka do piersi. Czy można karmić podczas kuracji antybiotykowej? Poznaj odpowiedzi na te pytania.
Redakcja poleca: Czego brakuje w diecie kobiet karmiących piersią? - film
lek. med. Magdalena Nehring-Gugulska, międzynarodowy dyplomowany konsultant laktacyjny (IBCLC), sekretarz Komitetu Upowszechniania Karmienia Piersią, autorka bardzo popularnego wśród mam poradnika „Warto karmić piersią”
Czy rodzaj znieczulenia może mieć wpływ na laktację i karmienie noworodka
Rodzaj użytego znieczulenia podczas cesarskiego cięcia nie ma bezpośredniego związku z rozpoczęciem laktacji, choćby z tego powodu, że pokarm wytwarzał się w gruczołach piersiowych już w 16. tygodniu ciąży! W pierwszych dobach po porodzie laktacja zależy prawie wyłącznie od hormonów, które w tym czasie pojawiają się w organizmie mamy.
Niestety, kobiety karmiące piersią nie odżywiają się dobrze... Badania wykazały, że całkiem niepotrzebnie wykluczają ze swojej diety niektóre produkty - i choć robią to w trosce o dziecko, to nie jest to korzystne. Zobacz, co możesz poprawić w swojej diecie, jeśli karmisz piersią.
Jak szybko po cesarskim cięciu można zacząć karmić noworodka
Nowo narodzone dziecko, które przyszło na świat poprzez cesarskie cięcie, powinno być nakarmione mlekiem mamy jak najszybciej. Po znieczuleniu zewnątrzoponowym lub podpajęczynówkowym będzie to możliwe tuż po przewiezieniu na salę pooperacyjną. Po zabiegu w znieczuleniu ogólnym pierwsze karmienie należy rozpocząć zaraz po wybudzeniu się mamy.Czy trzeba przerwać karmienie noworodka, jeśli dojdzie do infekcji pooperacyjnej i mama musi przyjmować antybiotyk
Większość antybiotyków podawanych kobietom po cesarskim cięciu jest bezpieczna dla dziecka, nie ma więc potrzeby przerywania karmienia piersią. Przeciwskazane są amfenikole (np. Chloramfenikol) i kwas nalidyksowy (np. Nevigramon). Karmiąc noworodka nie należy też brać antybiotyków z grup: makrolidów (np. Davercin), chinolonów (np. Palin), linkozamidów (np. Dalacin C), tetracyklin (np. Vibramycyna), sulfonamidów (np. Biseptol). Zgodnie z nowymi zaleceniami mamy karmiące piersią mogą stosować Metronidazol (miejscowo, dopochwowo, doustnie). Decyzję, jaki lek wybrać, lekarz podejmie na podstawie antybiogramu.lek. med. Magdalena Nehring-Gugulska, międzynarodowy dyplomowany konsultant laktacyjny (IBCLC), sekretarz Komitetu Upowszechniania Karmienia Piersią, autorka bardzo popularnego wśród mam poradnika „Warto karmić piersią”