GRY
 
 

Cesarskie cięcie to droga na świat przez wyjście ewakuacyjne

Cesarskie cięcie można porównać do konieczności skorzystania z wyjścia ewakuacyjnego – powinno się z niego korzystać tylko wówczas, gdy jest to konieczne. Co warto o nim wiedzieć?

ciąża, brzuszek
fot. Panthermedia
Decyzja o tym, że trzeba przeprowadzić cesarskie cięcie, może zapaść już na samym początku ciąży, tuż przed rozwiązaniem albo dopiero w trakcie porodu.

Przyczyny cesarskiego cięcia

Wskazania do cesarskiego cięcia mogą być bardzo różne. Decyzję o cesarce lekarze podejmują na przykład, jeśli:
  • Przyszła mama ma poważną wadę serca z zaawansowaną niewydolnością krążenia, zmiany chorobowe siatkówki oka (takie, które mogłyby spowodować jej odklejenie się w trakcie parcia) lub inne poważne schorzenia. W grę mogą wchodzić także wady w budowie kanału rodnego lub jego zmiany chorobowe (np. mięśniaki macicy).
  • Czasem na operacyjne zakończenie ciąży trzeba się zdecydować ze względu na dziecko, np. gdy jest nieprawidłowo ułożone, ma zaburzenia akcji serca lub gdy akcja porodowa przebiega zbyt wolno.
  • Na stół operacyjny przyszła mama może trafić również z powodu krwotoku i przedwcześnie odklejającego się łożyska.
Wskazań jest o wiele więcej, tak czy inaczej cesarskie cięcie to poważny zabieg i powinno się je przeprowadzać tylko wówczas, gdy urodzenie siłami natury zdrowego dziecka jest niemożliwe lub wtedy, gdy jest ryzyko, że taki poród zagrażałby zdrowiu albo życiu rodzącej kobiety.
Redakcja poleca: Ortopedyczne wskazania do cesarskiego cięcia
Kiedy ortopeda może zalecić poród przez cesarskie cięcie?

Znieczulenie podczas cesarki

Kiedyś cesarskie cięcie przeprowadzało się w znieczuleniu ogólnym, które było sporym obciążeniem i dla mamy, i dla dziecka. Dzisiaj stosuje się je bardzo rzadko. Nawet jeśli liczy się każda sekunda, doświadczony anestezjolog w dobrze wyposażonym, nowoczesnym ośrodku jest w stanie znieczulić rodzącą kobiete inaczej.
  • Może zastosować znieczulenie rdzeniowe. Do przestrzeni podpajęczynówkowej kanału kręgowego kręgosłupa wstrzykuje lek, który oddziałuje bezpośrednio na rdzeń kręgowy i w ciągu kilkudziesięciu sekund powoduje znieczulenie przeważnie sięgające od okolicy pępka w dół. Brzmi to groźnie, ale takie rozwiązanie jest bezpieczniejsze niż narkoza. Ukłucie boli tyle co zwykły zastrzyk. Potem czuje się ciepło i drętwienie nóg. Podczas operacji przyszła mama jest przytomna i może rozmawiać z lekarzem. Nie czuje bólu, czuje jednak dotyk i temperaturę.
  • Innym rodzajem znieczulenia jest znieczulenie zewnątrzoponowe (tzw. epiduralne), w trakcie którego anestezjolog podaje lek przez cewnik założony do przestrzeni nadoponowej kanału kręgowego, powodując znieczulenie równie skuteczne jak rdzeniowe. Od podania leku do uzyskania znieczulenia mija jednak około 20 minut, więc nie stosuje się go, gdy zabieg trzeba przeprowadzić nagle.

Wyjęcie dziecka z brzucha

Od momentu nacięcia skóry do chwili, gdy maluch jest już na świecie, upływa najczęściej kilka minut. Bywa, że dzidziuś kompletnie nie zdaje sobie sprawy z całego zamieszania i najzwyczajniej w świecie śpi. Po przecięciu pępowiny trafia w ręce neonatologa lub pediatry. Jeśli pozwala na to jego stan i warunki na sali operacyjnej, po wstępnych oględzinach może zostać położone mamie na piersi. Cały zabieg (wraz z wyjęciem łożyska i zeszyciem wszystkich warstw skóry) trwa przeważnie 30–40 minut.

Czytaj też:
Doładuj
Przeładuj