cesarskie cięcie, cesarka, poród naturalny
fot. Panthermedia

Czy warto rodzić przez cesarskie cięcie

Niemal co trzecie dziecko w Polsce rodzi się przez cesarskie cięcie. Poród drogami natury jest jednak bezpieczniejszy dla mamy i zdrowszy dla dziecka. Co możesz zrobić, by uniknąć cesarki?
cesarskie cięcie, cesarka, poród naturalny
fot. Panthermedia

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, nie więcej niż 15 proc. ciąż przebiega w taki sposób, że nie jest możliwy poród drogami natury. W warszawskich szpitalach jednak cesarskie cięcie wykonuje się średnio u około 35 proc. kobiet, a są w Polsce placówki, w których tak kończy się nawet 80–90 proc. porodów. Dlaczego tak się dzieje i dlaczego warto, jeśli to tylko możliwe, rodzić naturalnie, rozmawialiśmy z prof. Tomaszem Niemcem, ginekologiem-położnikiem, który ponad 30 lat pomagał dzieciom przychodzić na świat.

Kiedy cesarskie cięcie jest konieczne?


Prof. Tomasz Niemiec: Powinno się je wykonywać ze względu na zagrożenie zdrowia lub życia. Jeśli chodzi o matkę, to takim powodem jest np. wysokie ciśnienie tętnicze krwi, przedwczesne oddzielenie się łożyska, centralnie przodujące łożysko. Wskazania do cesarskiego cięcia gdy chodzi o dziecko, jest np. nieprawidłowe położenie, duży płód (powyżej 4500 g), zaburzenia tętna. Bardzo często już w połowie ciąży wiadomo, czy będzie konieczne cesarskie cięcie. Niekiedy jednak dopiero w trakcie porodu pojawia się sytuacja, że trzeba je wykonać. Jeszcze kilkanaście lat temu w wielu takich sytuacjach używano kleszczy lub próżnociągu, dziś lekarze często od razu decydują się na cesarskie cięcie.
Redakcja poleca: Poród indukowany: kiedy wywoływanie porodu jest konieczne? Wyjaśnia ginekolog-położnik
Poród indukowany bywa konieczny, jeśli akcja porodowa zbyt długo nie rozpoczyna się samoistnie po planowanym terminie porodu. Wywoływanie porodu może też nastąpić na skutek niektórych chorób u ciężarnej albo makrosomii płodu.Dlaczego wiele kobiet woli cesarkę niż poród naturalny?


Moim zdaniem nie ma czegoś takiego, jak cesarskie cięcie na życzenie. Zawsze jest jakiś powód. Są kobiety, które panicznie boją się bólu: miałem kiedyś pacjentkę, która powiedziała, że jeśli każę jej rodzić naturalnie, to ona wyskoczy przez okno. Z drugiej strony zdarzają się lekarze, którzy namawiają kobiety do cesarskiego cięcia, przekonując, że jest ono niezbędne. Jednak w większości przypadków nie jest to prawdą. Wraz z postępem medycyny liczba cięć cesarskich powinna spadać, a tymczasem – niestety – wzrasta. Problem jest bardziej złożony: 20–30 lat temu większość kobiet przychodziła do porodu z założeniem: „Nie wiem, jak pan to zrobi, zdaję sobie sprawę, że poród boli. Wszystko wytrzymam, chcę tylko, żeby dziecko urodziło się zdrowe”. A z jakim podejściem kobiety przychodzą rodzić dziś?

Są bardziej świadome swoich praw. W nie mniejszym stopniu niż o dziecku, myślą też o sobie. Zwykle mają bardzo konkretne oczekiwania: szukają szpitala, w którym personel będzie się liczył z ich zdaniem. Nie chcą również, by poród był bolesny.

 Wolą mieć cesarkę z obawy przed bólem.

Lęk przed bólem odstrasza od porodu naturalnego... 


Tak. Jednak w ostatnich latach dokonała się prawdziwa rewolucja, jeśli chodzi o walkę z bólem. Myślę nie tylko o znieczuleniu farmakologicznym. Dużą rolę odgrywa też to, że kobieta przy porodzie może przyjmować pozycję, która bardziej jej odpowiada, a także ją zmieniać. Zmniejszyć ból można też dzięki odpowiednim ćwiczeniom, których kobiety uczą się w szkole rodzenia. Coraz większe znaczenie mają metody fizykalne, np. akupresura, refleksologia. 
Przede wszystkim jednak ginekolog powinien znaleźć czas na rozmowę z kobietą. Bo ona chce cesarki, ponieważ usłyszała, że koleżance kazali rodzić 24 godziny, a gdy już była kompletnie wyczerpana, to zrobili jej cięcie.Jak przekonać kobietę, że nie będzie musiała rodzić 24 godziny?


Zawsze spotykam się z pacjentką na cztery tygodnie przed porodem, rozmawiamy. Jestem od tego, by wysłuchać, jakie ona ma oczekiwania i powiedzieć, co będzie lepsze dla niej i dla dziecka. Jeśli widzę, że może urodzić naturalnie, a bardzo się tego obawia, to obiecuję, że na początku porodu ją zbadam i wtedy będę mógł z dużym prawdopodobieństwem powiedzieć, czy poród potrwa dwie godziny, czy dziesięć. By nie było sytuacji, że będzie rodziła dziesięć godzin, a kiedy już wszyscy będą zmęczeni – i ona, i dziecko, i mąż, i ja – to będziemy robić cesarskie cięcie.Można przewidzieć, czy poród potrwa dwie godziny czy dziesięć?


Po 30 latach asystowania przy porodach potrafię z dużym prawdopodobieństwem 

to poznać. Jest wiele czynników, na podstawie których można to określić. To m.in. kwestia przygotowania szyjki macicy, ułożenia dziecka w kanale rodnym, siły skurczu, kondycji fizycznej pacjentki, wielkości dziecka, tego, czy odpłynął płyn owodniowy.To znaczy, że nie powinny zdarzać się sytuacje, gdy kobieta rodzi dziesięć godzin, a potem trzeba zrobić cesarkę?


Tak, chociaż czasem coś zmienia się już w trakcie porodu. Moim zdaniem za dużą liczbę cięć cesarskich odpowiada niepotrzebne sztuczne wywoływanie porodu. Niekiedy lekarzowi wygodniej wywołać poród czy wykonać cesarskie cięcie. Łatwiej „sterować” takim porodem. Jednak nie zawsze jest to dobre dla kobiety, a zwłaszcza dla dziecka. Część kobiet uważa, że cesarskie cięcie jest bezpieczniejsze niż poród naturalny. To prawda?


Nie. Choć cesarskie cięcie jest dziś dużo bezpieczniejsze niż kiedyś, trzeba jednak pamiętać, że jest to operacja. I jak każda może powodować pewne powikłania. Powinno się ją wykonywać tylko wtedy, gdy to naprawdę jest konieczne. Czy dla dziecka jest obojętne, jaką drogą przyjdzie na świat?


Nie. W szkole rodzenia kobietę możemy przygotować do porodu naturalnego, w pewnym stopniu do cesarskiego cięcia też. Natomiast dziecko jest przygotowane do porodu drogami natury. Cesarskie cięcie to dla niego zawsze niefizjologiczna droga przyjścia na świat. Badania wykazały, że dzieci urodzone po cesarskich cięciach później częściej zapadają na niektóre choroby. Dzieje się tak m.in. dlatego, że podczas porodu naturalnego cały płyn owodniowy, który dziecko ma w płucach, zostaje wyciśnięty. Natomiast przy cesarskim cięciu wyjmujemy dziecko, jak z basenu z wodą! Zwykle po to, by zaczęło normalnie oddychać, trzeba odessać mu z płuc płyn owodniowy. Niestety, nigdy nie uda się tego zrobić tak, jak to się dzieje przy porodzie naturalnym. Część płynu zalega w płucach. Oczywiście z czasem on się wchłonie, jednak drogi oddechowe na zawsze pozostaną bardziej wrażliwe na alergie czy infekcje.

Dlatego dzieci urodzone w wyniku cesarskiego cięcia mają większą skłonność do zachorowania na astmę, zapalenie płuc i inne infekcje. Zauważono też, że w wieku dorosłym częściej chorują na cukrzycę. Dlatego tylko wtedy, gdy są wskazania do cesarskiego cięcia, powinno się je wykonywać.Kobiety zmieniają zdanie, gdy dowiadują się o tych problemach?


Często. Jest wiele kobiet, które w pierwszej ciąży miały cesarskie cięcie, a teraz mówią: „Może spróbuję naturalnie...”. Ile razy można wykonywać cesarskie cięcie - sprawdź.

Czy jest możliwy poród naturalny, jeśli kobieta miała w pierwszej ciąży cesarskie cięcie?


Tak, to możliwe nawet po dwóch cesarskich cięciach! Jeśli tylko wydaje się, że blizna po poprzedniej cesarce wytrzyma, dziecko nie jest zbyt duże i nie ma innych przeciwwskazań do porodu naturalnego, to dlaczego nie spróbować? Co powinna zrobić pacjentka, której lekarz mówi, że musi mieć cesarskie cięcie?


Zapytać, czy to na pewno jest konieczne. Lekarz powinien jasno udokumentować, dlaczego zaleca takie rozwiązanie. 
Polskie Towarzystwo Ginekologiczne opracowało formularz świadomej zgody na cesarskie cięcie. Każdy lekarz powinien dokładnie przeczytać ten formularz przed porodem i wytłumaczyć go kobiecie. Gwarantuję, że większość kobiet, które uważały, że lepiej jest rodzić przez cesarskie cięcie, zmieni zdanie. 
Wydaje mi się, że jeśli chcemy zmniejszyć liczbę cesarskich cięć – a powinniśmy do tego dążyć – to musimy powiedzieć kobiecie, że poród naturalny może być przyjemnym wydarzeniem rodzinnym. I można wytłumaczyć, co zrobić, żeby nim był.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy