GRY
 
 

Czy warto rodzić przez cesarskie cięcie

Niemal co trzecie dziecko w Polsce rodzi się przez cesarskie cięcie. Poród drogami natury jest jednak bezpieczniejszy dla mamy i zdrowszy dla dziecka. Co możesz zrobić, by uniknąć cesarki?

cesarskie cięcie, cesarka, poród naturalny
fot. Panthermedia

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, nie więcej niż 15 proc. ciąż przebiega w taki sposób, że nie jest możliwy poród drogami natury. W warszawskich szpitalach jednak cesarskie cięcie wykonuje się średnio u około 35 proc. kobiet, a są w Polsce placówki, w których tak kończy się nawet 80–90 proc. porodów. Dlaczego tak się dzieje i dlaczego warto, jeśli to tylko możliwe, rodzić naturalnie, rozmawialiśmy z prof. Tomaszem Niemcem, ginekologiem-położnikiem, który ponad 30 lat pomagał dzieciom przychodzić na świat.

Kiedy cesarskie cięcie jest konieczne?


Prof. Tomasz Niemiec: Powinno się je wykonywać ze względu na zagrożenie zdrowia lub życia. Jeśli chodzi o matkę, to takim powodem jest np. wysokie ciśnienie tętnicze krwi, przedwczesne oddzielenie się łożyska, centralnie przodujące łożysko. Wskazania do cesarskiego cięcia gdy chodzi o dziecko, jest np. nieprawidłowe położenie, duży płód (powyżej 4500 g), zaburzenia tętna. Bardzo często już w połowie ciąży wiadomo, czy będzie konieczne cesarskie cięcie. Niekiedy jednak dopiero w trakcie porodu pojawia się sytuacja, że trzeba je wykonać. Jeszcze kilkanaście lat temu w wielu takich sytuacjach używano kleszczy lub próżnociągu, dziś lekarze często od razu decydują się na cesarskie cięcie.
Redakcja poleca: Cesarskie cięcie zwiększa ryzyko otyłości u dziecka! [WIDEO]
Poród przez cesarkę równie dobry jak poród naturalny? Prof. Mirosław Jarosz przestrzega, że cięcie może powodować nadwagę i otyłość u dziecka!Dlaczego wiele kobiet woli cesarkę niż poród naturalny?


Moim zdaniem nie ma czegoś takiego, jak cesarskie cięcie na życzenie. Zawsze jest jakiś powód. Są kobiety, które panicznie boją się bólu: miałem kiedyś pacjentkę, która powiedziała, że jeśli każę jej rodzić naturalnie, to ona wyskoczy przez okno. Z drugiej strony zdarzają się lekarze, którzy namawiają kobiety do cesarskiego cięcia, przekonując, że jest ono niezbędne. Jednak w większości przypadków nie jest to prawdą. Wraz z postępem medycyny liczba cięć cesarskich powinna spadać, a tymczasem – niestety – wzrasta. Problem jest bardziej złożony: 20–30 lat temu większość kobiet przychodziła do porodu z założeniem: „Nie wiem, jak pan to zrobi, zdaję sobie sprawę, że poród boli. Wszystko wytrzymam, chcę tylko, żeby dziecko urodziło się zdrowe”. A z jakim podejściem kobiety przychodzą rodzić dziś?

Są bardziej świadome swoich praw. W nie mniejszym stopniu niż o dziecku, myślą też o sobie. Zwykle mają bardzo konkretne oczekiwania: szukają szpitala, w którym personel będzie się liczył z ich zdaniem. Nie chcą również, by poród był bolesny.

 Wolą mieć cesarkę z obawy przed bólem.

Lęk przed bólem odstrasza od porodu naturalnego... 


Tak. Jednak w ostatnich latach dokonała się prawdziwa rewolucja, jeśli chodzi o walkę z bólem. Myślę nie tylko o znieczuleniu farmakologicznym. Dużą rolę odgrywa też to, że kobieta przy porodzie może przyjmować pozycję, która bardziej jej odpowiada, a także ją zmieniać. Zmniejszyć ból można też dzięki odpowiednim ćwiczeniom, których kobiety uczą się w szkole rodzenia. Coraz większe znaczenie mają metody fizykalne, np. akupresura, refleksologia. 
Przede wszystkim jednak ginekolog powinien znaleźć czas na rozmowę z kobietą. Bo ona chce cesarki, ponieważ usłyszała, że koleżance kazali rodzić 24 godziny, a gdy już była kompletnie wyczerpana, to zrobili jej cięcie.
Doładuj
Przeładuj