Decyzję o cesarskim cięciu zawsze podejmuje lekarz
fot. Fotolia

Cesarskie narodziny: planowane czy w ostatniej chwili?

Kiedy cesarskie cięcie jest planowane, a kiedy decyzja o nim zapada w ostatniej chwili? Jak się przygotować do jednej i drugiej operacji? Ile dni zostaniesz w szpitalu? Odpowiadamy.
Tatiana Audycka-Szatrawska
Konsultacja: dr n. med. Renata Jaczyńska, ginekolog położnik
Decyzję o cesarskim cięciu zawsze podejmuje lekarz
fot. Fotolia
Nie obawiaj się, że po cesarce nie będziesz mogła karmić piersią. W Twoich piersiach pojawi się mleko, choć nie tak szybko jak po porodzie naturalnym. Bądź cierpliwa.

Jedne przyszłe mamy już na początku ciąży wiedzą, że zakończy się ona cesarskim cięciem. Inne dowiadują się o tym kilka dni lub godzin przed narodzinami dziecka. Zdarza się też, że decyzja o tym zapada dopiero w czasie porodu. Zawsze jednak podejmuje ją lekarz. Zawsze gdy poród drogami natury nie jest możliwy i zagraża zdrowiu (i życiu) dziecka albo matki.

Będzie poród przez cesarskie cięcie

Kiedy jest zaplanowana, a kiedy decyzję o niej podejmuje się w ostatniej chwili?
  • Cesarskie cięcie planowane Gdy przyszła mama ma wadę serca lub istnieje ryzyko, że w czasie wysiłku odklei się jej siatkówka, gdy ma zbyt wąską miednicę, zmiany chorobowe w kanale rodnym lub gdy wysokie ciśnienie grozi jej atakiem rzucawki. Inne przyczyny to łożysko przodujące, nieprawidłowe położenie dziecka, tzn. miednicowe albo poprzeczne.
  • Cesarskie cięcie nagłe. Jeśli w czasie porodu praca małego serca jest zaburzona, przedwcześnie odklei się łożysko, wypadnie pępowina, nie ma postępu porodu lub grozi ci infekcja wewnątrzmaciczna.
ZOBACZ TEŻ: czy tata może być przy cesarskim cięciu
Redakcja poleca: Ortopedyczne wskazania do cesarskiego cięcia
Kiedy ortopeda może zalecić poród przez cesarskie cięcie?

Kiedy zgłosić się do szpitala na cesarskie cięcie

Kiedy operacja jest planowana, nie musisz leżeć w szpitalu. Wystarczy, że zjawisz się w wyznaczonym dniu lub dzień wcześniej (ostatni posiłek to niewielka kolacja). Co cię czeka?
  • Golenie miejsca nacięcia skóry
  • Założenie cewnika do pęcherza
  • Założenie wenflonu do żyły
  • Znieczulenie zewnątrzoponowe lub podpajęczynówkowe – dzięki temu nie będziesz czuła bólu w dolnej części ciała, ale zachowasz czucie w górnej (sprawdź: wszystko o znieczuleniu przy cesarskim cięciu).
Gdy decyzja o operacji jest nagła, wszystko przebiega w przyspieszonym tempie. Aby wydobyć dziecko, lekarz musi przeciąć skórę (10-15 cm) i dolny odcinek macicy, następnie przebić pęcherz płodowy i... witaj na świecie, dzidziusiu! Jego wydobycie trwa kilka minut, zszywanie – pół godziny.

Po operacji pozostanie blizna na granicy owłosienia łonowego.

ZOBACZ TEŻ: jak dbać o bliznę po cesarskim cięciu

Po cesarce – co cię czeka

Sala pooperacyjna lub oddział położniczy – tu trafisz po porodzie. Nie możesz się poruszać, więc siusiasz przez cewnik. W szpitalu zostaniesz od trzech do siedmiu dni (szew zdejmą ci po tygodniu). Przez pierwsze tygodnie połogu powinnaś się oszczędzać (jak po każdej operacji).

ZOBACZ TEŻ: jak przebiega połóg po cesarskim cięciu

 


 
dr n. med. Renata Jaczyńska
Konsultacja: dr n. med. Renata Jaczyńska, ginekolog położnik

Specjalista ginekolog-położnik. Pracuje w Klinice Położnictwa i Ginekologii Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.

Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy