kobieta, ciąża, brzuch

Ile razy cesarskie cięcie?

Ile razy można rodzić przez cesarskie cięcie? Czy tego typu zabieg wiąże się z jakimś ryzykiem? Czy po tym zabiegu może rozejść się blizna?
Konsultacja: dr n. med. Bożena Kowalska, ginekolog położnik
kobieta, ciąża, brzuch
Mam nieprawidłowo zbudowaną miednicę i czeka mnie cesarka. To moja pierwsza ciąża i nie chciałabym, żeby była ostatnia, marzyliśmy z mężem o gromadce dzieci. Ile razy można mieć cięcie i z jakim ryzykiem jest ono związane? Magdalena z Poznania

Odpowiedź eksperta:
Nie istnieje górna granica ilości cięć cesarskich, jakie może wykonać lekarz. Jednak drugie, trzecie czy następne cięcie jest trudniejsze do wykonania m.in. ze względu na zrosty po poprzednich zabiegach i osłabienie mięśnia macicy w miejscu blizny. Zdarza się, że lekarze wykonują więcej niż trzy cięcia cesarskie u jednej kobiety, lecz zawsze wiąże się to z zagrożeniem i w czasie ciąży, i podczas wykonywanej operacji. Raczej nie praktykuje się porodu siłami natury po dwóch cięciach cesarskich. Im dłuższy czas dzieli też cięcia od siebie, tym lepiej. Powikłania w czasie kolejnej operacji są podobne do tych po pierwszym cięciu, ale zdarzają się częściej. Przy każdym następnym cięciu rośnie ryzyko rozejścia się blizny w mięśniu macicy, wrośnięcia łożyska w bliznę, powstania łożyska przodującego, przerastania pęcherza moczowego oraz uszkodzenia go w trakcie zabiegu. Najczęściej wykonuje się cięcie operacyjne w tym samym miejscu. Jeśli stara blizna jest duża, lekarz może ją wyciąć.
Redakcja poleca: Ortopedyczne wskazania do cesarskiego cięcia
Kiedy ortopeda może zalecić poród przez cesarskie cięcie?
dr n. med. Bożena Kowalska
Konsultacja: dr n. med. Bożena Kowalska, ginekolog położnik

Pracuje w Klinice Leczenia Niepłodności, Ginekologii i Położnictwa „Bocian”. Prowadzi ciąże i porody wysokiego ryzyka. Specjalizuje się także w ginekologii dziecięcej.

Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy