GRY
 
 

Wszystko, co musisz wiedzieć o cesarce

Nie zawsze kobieta może rodzić siłami natury. Czasem jedynym rozwiązaniem, aby dziecko w dobrej formie pojawiło się na świecie, jest cesarskie cięcie. Sprawdź, jak przebiega ten zabieg, kiedy lekarz decyduje się na jego przeprowadzenie i co wynika z tej decyzji dla ciebie i dla noworodka.

kobieta, ciąża, brzuszek, mama, leżeć
Cesarskie cięcie to bezpieczna (zazwyczaj) i niezbyt skomplikowana operacja. Bywa wybawieniem dla kobiet, które mają problemy w ciąży lub ostatnią deską ratunku, kiedy podczas porodu naturalnego wszystko idzie nie tak. Warto pamiętać, że jak każda operacja, także cesarka jest sporą ingerencją w ludzki organizm. Dlatego nie powinna być wykonywana tylko dlatego, że „tak jest wygodniej”. Sprawdź, co powinnaś o niej wiedzieć.

Jak przygotować się do planowego cesarskiego cięcia?

Jeśli masz zaplanowane cięcie cesarskie, do szpitala trafisz przynajmniej dzień wcześniej. Lekarz dokładnie cię zbada. W dniu operacji nie możesz nic jeść. Dostaniesz nawadniającą kroplówkę, a do pęcherza moczowego zostanie ci założony cewnik (w znieczuleniu miejscowym), aby podczas zabiegu można było kontrolować wydalanie moczu. Do cięcia cesarskiego będziesz musiała się przygotować:
  • przebrać się w szpitalną koszulę,
  • zdjąć ozdoby (kolczyki, łańcuszki, zegarek)
Lekarz może podać ci antybiotyk. Konieczny jest też golenie górnej części wzgórka łonowego. Potem zostaniesz przewieziona na blok operacyjny.
Redakcja poleca: Ortopedyczne wskazania do cesarskiego cięcia
Kiedy ortopeda może zalecić poród przez cesarskie cięcie?

W jaki sposób podaje się znieczulenie podczas cesarki?

Przy planowanych operacjach stosuje się znieczulenie zewnątrzoponowe. Anestezjolog nakłuwa kręgosłup w odcinku lędźwiowym, wprowadza cewnik i podaje przez niego środek znieczulający. Nie musisz się obawiać – nie będzie bolało. Znieczulenie zewnątrzoponowe pozwala lekarzowi na spokojne wykonanie cięcia – do dziecka nie docierają poprzez łożysko środki znieczulające, które mogłyby być dla niego toksyczne. Przez cały czas jesteś przytomna, a po zabiegu od razu możesz przytulić i spróbować nakarmić maleństwo.

Kiedy potrzebna jest narkoza?

Cięcie cesarskie w znieczuleniu ogólnym, czyli pod narkozą, to rzadkość. Stosuje się je gdy:
  • decyzja o operacji jest nagła i trzeba jak najszybciej wydobyć dziecko;
  • istnieją medyczne przeciwwskazania do podania innego znieczulenia.
Podczas narkozy masz wyłączoną świadomość i oddycha za ciebie aparat. Dziecko zwykle w ciąży 5 minut od rozpoczęcia zabiegu jest już na świecie, dzięki temu nie ulega wpływowi leków znieczulających.

W jaki sposób rozcinana się brzuch?

Przed wykonaniem cesarskiego cięcia brzuch jest myty płynem przeciwbakteryjnym i zakryty jałowymi chustami. Lekarz upewnia się, czy znieczulenie działa. Potem nacina skórę i powłoki brzuszne (tkankę podskórną, mięśnie, powięź i otrzewną) poprzecznie nad spojeniem łonowym. Po cięciu poprzecznym blizna jest słabo widoczna.

Kiedy wykonuje się cięcie podłużne?

Cięcie podłużne wykonuje się w wyjątkowych wypadkach – gdy dziecko trzeba jak najszybciej wyjąć z macicy lub kiedy mama przechodziła już inne operacje. Po nacięciu powłok brzusznych lekarz widzi macicę, w której znajduje się dziecko, przebija pęcherz płodowy, wyjmuje noworodka, przecina pępowinę i przekazuje go neonatologowi. Wydobywa łożysko i zszywa każdą przeciętą warstwę. Operacja trwa ok. pół godziny, ale samo cięcie i wydobycie dziecka – kilka minut.

Zobacz też: Jak wygląda poród przez cesarskie cięcie? Film, który zapiera dech w piersiach
 

Co się dzieje po cesarskim cięciu?

Po cesarskim cięciu zostaniesz przewieziona na oddział pooperacyjny. Kilka godzin później pielęgniarka wyjmie cewnik z pęcherza. Po ok. 12 godzinach z pomocą położnej powinnaś wstać i pójść do toalety. Aby było łatwiej, otrzymasz leki przeciwbólowe. W pierwszej dobie po cesarce dostaniesz kroplówki nawadniające. W drugiej (jeżeli nic ci nie będzie dolegać) – pierwszy posiłek (płyny, kleiki). W kolejnych będziesz na diecie lekkostrawnej.

Jak wygląda szew i blizna?

Szew jest przykryty jałowym opatrunkiem, który zdejmuje się zwykle w drugiej dobie (powietrze sprzyja gojeniu się rany). Jeśli przed zdjęciem opatrunek się zamoczy, np. podczas kąpieli, poproś położną, aby go zmieniła. Lekarz zdejmie szwy ok. 7-8 doby po porodzie (chyba że są rozpuszczalne). Przez kilka tygodni będziesz odczuwała dolegliwości w okolicy blizny (kobiety zwykle mówią, że „blizna je ciągnie”).
  • Noś obszerne ubrania, które nie będą jej podrażniać, oraz bawełnianą bieliznę.
  • Jeśli z rany sączy się przezroczysty, żółty lub brązowy płyn, jak najszybciej odwiedź ginekologa.
  • Zrób to także, jeśli blizna jest czerwona i bardzo bolesna.

Zobacz: Jak wygląda blizna po cesarskim cięciu?

Doładuj
Przeładuj