cewnik Foleya
fot. Adobe Stock

Cewnik Foleya – czym jest, po co i jak stosuje się go do porodu

Cewnik Foleya jest narzędziem urologicznym służącym do odprowadzania moczu. W położnictwie stosowany jest do wspomagania rozszerzania się szyjki macicy i indukcji porodu. Jest to proste i tanie narzędzie o wysokiej skuteczności.
Ewa Janczak-Cwil
cewnik Foleya
fot. Adobe Stock
Cewnik Foleya to rurka wyposażona w balonik, który można powiększać, wypełniając go solą fizjologiczną. Wykonany jest z silikonu lub lateksu. W urologii balonik służy do utrzymania końcówki rurki w pęcherzu moczowym. W położnictwie potocznie nazywany jest balonikiem do porodu i jest narzędziem, które rozwiera szyjkę macicy w celu indukcji akcji porodowej lub jej przyspieszenia.

Jak działa cewnik Foleya

Cewnika Foleya używa się podobnie zarówno w przypadku wywoływania porodu jak i działania mającego na celu skrócenie czasu rozwierania się szyjki macicy. Końcową część z balonikiem wsuwa się do pochwy a następnie do szyjki macicy. Gdy znajdzie się we właściwym miejscu, do balonika wstrzykiwana jest sól fizjologiczna, która zwiększa jego rozmiary. W ten sposób balonik rozpycha od środka ścianki szyjki macicy. Cewnik Foleya stosuje się często, gdy szyjka jest już rozwarta na minimum centymetr, ale postęp jej rozwierania się przebiega zbyt wolno.

Z założonym do szyjki macicy cewnikiem Foleya można, a nawet powinno się chodzić, aby dodatkowo wspomagać rozwieranie szyjki macicy. Jest to możliwe, bo drugi koniec cewnika przymocowuje się plastrem do uda. Wyjątkiem są momenty, gdy trzeba na leżąco wykonać badanie KTG. Przed usunięciem cewnika opróżnia się balonik, a samo jego wyjmowanie jest bezbolesne. Jeśli rozmiar cewnika zostanie dobrze dobrany to jego zakładanie do szyjki macicy nie jest bolesne.

Na poniższym zdjęciu widać cewnik Foleya w komplecie z rurką i woreczkiem do odprowadzania moczu. W położnictwie wykorzystuje się tylko cewnik, czyli beżową rurkę z balonikiem – przezroczysta rurka i zbiornik nie są potrzebne:

cewnik Foleya jak wyglądaJak wygląda cewnik Foleya. fot. Adobe Stock

Wskazania do założenia cewnika Foleya do porodu:
  • przygotowanie szyjki macicy do indukcji porodu oksytocyną,
  • zbyt wolne rozwieranie się szyjki macicy w I fazie porodu,
  • rozwarcie szyjki macicy na minimum centymetr.

Przeciwwskazania do założenia cewnika Foleya do porodu:
  • krwawienie z dróg rodnych,
  • przedwcześnie pęknięty pęcherz płodowy,
  • nisko umiejscowione łożysko.

Wywoływanie porodu cewnikiem Foleya

Zastosowanie cewnika Foleya do wywoływania porodu wiąże się z niezbyt przyjemnymi wrażeniami dla rodzącej. Jest to np. dość przykre uczucie ucisku lub rozpierania w dole brzucha, które nasila się przy pełnym pęcherzu moczowym. Użycie cewnika jest jednak bezpieczne i skuteczne – mechaniczne rozwieranie szyjki macicy pobudza skurcze ale uwalnia też prostaglandyny, czyli hormony, które wspomagają przebieg akcji porodowej. W celu wywołania porodu cewnik zakłada się na ok. 24 godziny. W ten sposób przygotowuje się szyjkę macicy do podania oksytocyny.

O wypadnięciu cewnika należy poinformować położną lub lekarza. Najczęściej jest to znak, że szyjka się rozwarła. Czasami balonik wypychają skurcze macicy.
Choć skuteczność cewnika Foleya w położnictwie oceniana jest wysoko, trzeba wspomnieć, że nie u wszystkich kobiet jego użycie wywołuje pożądane efekty.

Źródło: Bomba-Opoń D. i wsp., Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące indukcji porodu. Ginekol., Perinatol. Prakt., 2017, 2, 2: 58–71.

Sprawdź też:
Redakcja poleca: Czy wody płodowe mogą odejść bez skurczów, wyjaśnia ginekolog [WIDEO]
Odejście wód płodowych przed pojawieniem się skurczów porodowych to jeszcze nic niepokojącego. Gdy wody płodowe odejdą, warto jednak się pospieszyć i jechać do szpitala, nawet jeśli skurcze wciąż nie występują. Dlaczego to ważne − tłumaczy ginekolog.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy