dziewczynki w bibliotece
fot. fotolia.com

Nauka czytania metodą ślizgania: najlepszy wstęp do płynnego czytania!

Nauka czytania proponowana w przedszkolach i szkołach to tylko jedno z możliwych podejść. Metoda ślizgania to propozycja dla dzieci, które dobrze znają litery i potrafią połączyć je z głoską. Polega ona na wydłużaniu wybranych głosek, co daje dziecku czas na rozpoznanie kolejnej litery w wyrazie.
Adela Prochyra
dziewczynki w bibliotece
fot. fotolia.com
Nauka czytania metodą ślizgania jest odpowiednia dla dzieci od 3. roku życia. Jednak nie nadaje się na sam początek, jak np. metoda wczesnej nauki czytania. To etap w nauce czytania, który możliwie szybko powinien rozwinąć się w czytanie płynne. 

Czytanie metodą ślizgania można rozpocząć, gdy dziecko:
  • dobrze rozpoznaje litery,
  • sprawnie łączy literę z głoską,
  • opanowało analizę i syntezę fonemową.

Na czym polega metoda ślizgania w nauce czytania

"Ślizganie się" z litery na literę w trakcie nauki czytania polega na wydłużaniu tych głosek, które nie zmieniają swojego brzmienia. Są to:
  • samogłoski: a, o, u, e, i, y 
  • spółgłoski: r, m., n, f, w, s, z, ś, ź, sz, ż, ch.
Pozostałych głosek (j, ł, ł, n, c, dz, ć, dź, cz, dż, p, b, t, d, k, g) nie wolno wydłużać, ponieważ są one nietrwałe i zmieniają swoje brzmienie, a celem nauki jest zapoznanie dzieci z prawidłowym brzmieniem słów. 

Wydłużając głoski, dajemy dziecku czas na rozpoznanie kolejnej litery w wyrazie. Ułatwicie sobie zadanie zapisując je na kartce, tablicy lub układając wyrazy z klocków LOGO. 
Redakcja poleca: Co pyli w maju 2021: co uczula w połowie maja? [WIDEO]
Rodzice alergików już teraz zastanawiają się, co pyli w maju. Lista roślin, które pylą w maju, jest dość długa: są wśród nich drzewa i trawy, w powietrzu unoszą się też zarodniki grzybów. Na początku maja pyli głównie brzoza i dąb, w połowie maja zaczynają pylić trawy. Niektóre rośliny pylą na żółto, inne na zielono. Jeśli twoje dziecko ma katar sienny, suchy kaszel i swędzące oczy, koniecznie sprawdź, co pyli w maju.

Nauka czytania metodą ślizgania krok po kroku

Najpierw naucz dziecko długiego wymawiania głosek trwałych. Możesz potraktować to jako zabawę (dzieci chętnie uczą się w ten sposób) i np. urządzić zawody kto dłużej utrzyma dźwięk. Potem naucz dziecko wymawiania sylab i krótkich wyrazów w taki sposób, żeby między głoskami nie pojawiła się przerwa ani "y", np. mmmmuuuuurrrrrr.

Teraz pokaż dziecku, na czym polega zadanie. Odczytaj wybrany wyraz, łącząc litery tak, jakbyś ślizgała się po dźwiękach – wolno i wyraźnie. Dźwięki powinny przepływać jeden w drugi, z zachowaniem prawidłowego brzmienia głosek. Ułatwieniem będą plansze do początkowej nauki czytania. Poproś, żeby dziecko powtórzyło po tobie. Z czasem, gdy zacznie lepiej rozpoznawać litery, dźwięki mogą być krótsze. 

Pamiętaj, że w przypadku tak małych dzieci nauka czytania nie może być przymusem. Efekty osiągniesz łatwiej w przyjemnej atmosferze zabawy. "Lekcje" nie muszą być długie, ale powinny być systematyczne. 

Czytaj też:
Oceń artykuł

Ocena 4 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy