
Nauka czytania metodą ślizgania: najlepszy wstęp do płynnego czytania!
Czytanie metodą ślizgania można rozpocząć, gdy dziecko:
- dobrze rozpoznaje litery,
- sprawnie łączy literę z głoską,
- opanowało analizę i syntezę fonemową.
Na czym polega metoda ślizgania w nauce czytania
"Ślizganie się" z litery na literę w trakcie nauki czytania polega na wydłużaniu tych głosek, które nie zmieniają swojego brzmienia. Są to:- samogłoski: a, o, u, e, i, y
- spółgłoski: r, m., n, f, w, s, z, ś, ź, sz, ż, ch.
Wydłużając głoski, dajemy dziecku czas na rozpoznanie kolejnej litery w wyrazie. Ułatwicie sobie zadanie zapisując je na kartce, tablicy lub układając wyrazy z klocków LOGO.
Nauka czytania metodą ślizgania krok po kroku
Najpierw naucz dziecko długiego wymawiania głosek trwałych. Możesz potraktować to jako zabawę (dzieci chętnie uczą się w ten sposób) i np. urządzić zawody kto dłużej utrzyma dźwięk. Potem naucz dziecko wymawiania sylab i krótkich wyrazów w taki sposób, żeby między głoskami nie pojawiła się przerwa ani "y", np. mmmmuuuuurrrrrr.Teraz pokaż dziecku, na czym polega zadanie. Odczytaj wybrany wyraz, łącząc litery tak, jakbyś ślizgała się po dźwiękach – wolno i wyraźnie. Dźwięki powinny przepływać jeden w drugi, z zachowaniem prawidłowego brzmienia głosek. Ułatwieniem będą plansze do początkowej nauki czytania. Poproś, żeby dziecko powtórzyło po tobie. Z czasem, gdy zacznie lepiej rozpoznawać litery, dźwięki mogą być krótsze.
Pamiętaj, że w przypadku tak małych dzieci nauka czytania nie może być przymusem. Efekty osiągniesz łatwiej w przyjemnej atmosferze zabawy. "Lekcje" nie muszą być długie, ale powinny być systematyczne.
Czytaj też: