jak nie wrócić do nauki zdalnej
fot. Adobe Stock

Chcesz uniknąć powrotu dziecka do nauki zdalnej? Tych zasad musisz przestrzegać!

To, czy będzie nauka zdalna, w dużej mierze zależy od nas, rodziców, ale i od naszych dzieci. Choć nie ma gwarancji, że zakażeń w szkole uda się uniknąć, to można to ryzyko znacznie zmniejszyć. Zdalne nauczanie ma wiele wad, dlatego warto robić wszystko, aby do niego nie wracać.
Ewa Janczak-Cwil
jak nie wrócić do nauki zdalnej
fot. Adobe Stock
Minął pierwszy tydzień nauki stacjonarnej, a już słyszy się o szkołach, które przechodzą na naukę zdalną, bo pojawiły się w nich zakażenia koronawirusem. Choć uczniowie mają w szkole w przestrzeni wspólnej chodzić w maseczkach i dezynfekować ręce, wirus jakoś znajduje drogę rozprzestrzeniania się. A to dopiero początek czwartej fali pandemii. Co mogą zrobić rodzice uczniów i same dzieci, aby uchronić się przed nauką zdalną?

Zasady, których warto przestrzegać

Poniżej lista zasad, które mogą pomóc w spowolnieniu rozprzestrzeniania się koronawirusa i zapobiec przechodzeniu szkół na zdalne nauczanie:
1. Szczepienie. Postaraj się, aby wszyscy członkowie rodziny, którzy mogą zostać zaszczepieni, w tym dzieci, przyjęli preparaty uodparniające na COVID. Jakiś czas temu pojawiły się głosy, że być może szczepienia dzieci na COVID będą odbywać się w szkole.
2. Dezynfekcja. Odkażajcie ręce zawsze, gdy jest do tego okazja i zawsze zaraz po powrocie do domu.
3. Maseczki. Tak, czasami ciężko się w nich oddycha, ale upały mamy za sobą, a wirus nie odpuszcza. Noście je w przestrzeni publicznej, zwłaszcza tam, gdzie spotyka się większą liczbę ludzi: w sklepach, w szkole, na targu, bazarku, w galeriach handlowych itp. Unikajcie dotykania maseczki, gdy macie ją na twarzy.
4. Rozsądek. Największe ryzyko zakażenia jest wtedy, gdy spotyka się dużą liczbę ludzi. Dlatego ograniczcie wyjścia w miejsca, gdzie można spotkać większą grupę. Ograniczcie wyjścia do kina, spacery po galerii handlowej, a nawet zajęcia pozalekcyjne dziecka, które odbywają się w dużych grupach. Postawcie na te, które są niezbędne.
5. Dobre wybory. Jeśli można coś załatwić przez internet zamiast podczas wizyty, wybierajcie internet.
6. Higiena. Nie pijcie z tych samych naczyń, nie dzielcie się kanapkami. „Daj gryza” może skończyć się zakażeniem.

Porozmawiaj o tym z dzieckiem

Dzieci nie znoszą zakazów i nakazów, ale jeśli potraktuje się je jak partnerów, jest szansa, że będą postępować odpowiedzialnie. Dlatego porozmawiaj z dzieckiem. Powiedz mu o tym, że istnieje ryzyko powrotu do nauki zdalnej i wprowadzenia obostrzeń. Powiedz też, że wiele zależy od nas samych, od tego, czy zrobimy wszystko, aby tak się nie stało. Wytłumacz córce czy synowi, dlaczego powyższe zasady są ważne i w jaki sposób pomagają zapobiegać rozprzestrzenianiu się wirusa.

Upewnij się, że dziecko rozumie, co do niego mówisz i zapytaj, czy możesz liczyć na to, że będzie postępowało odpowiedzialnie – nauka zdalna to nie jest najgorsze, co może się przydarzyć waszej rodzinie. Nigdy nie wiadomo, komu wirus odbierze zdrowie lub życie, zwłaszcza jeśli macie wśród bliskich osoby niezaszczepione.

Sprawdź:
Redakcja poleca: Jak zrobić kotylion z papieru: łatwa instrukcja DIY
Kotylion to obowiązkowa ozdoba na Święto Niepodległości. Aby zrobić kotylion, potrzebujesz jedynie kawałka papieru, papierowej papilotki do ciastka i wydrukowanego na kartce orzełka, którego szablon znajdziesz na naszej stronie. Taki kotylion narodowy to proste zadanie. Dzięki naszej instrukcji szykowanie ozdób na 11 listopada stanie się niezłą frajdą. Podpowiadamy, jak zrobić prosty i efektowny kotylion z papieru.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy