dziecko na koncercie
fot. Adobe Stock

Chcesz wzmocnić więź z dzieckiem? Idź z nim na koncert!

Rodzaj muzyki, jakiej słuchają rodzice, wpływa na to, czy swoje upodobania chcą przekazać dziecku. Niezależnie od ulubionego gatunku – warto iść z dzieckiem na koncert!
Ewa Janczak-Cwil
dziecko na koncercie
fot. Adobe Stock
Zastanawiasz się, jakie upodobania muzyczne będzie miała twoja pociecha i czy masz szanse przekazać córce czy synowi swój muzyczny gust? Naukowcy spróbowali odpowiedzieć na te pytania.

Muzyka w życiu dzieci

Przebadano 500 rodziców, którzy byli fanami muzyki. Dociekania naukowców pozwoliły stwierdzić, że na gust muzyczny dzieci mają wpływ znajomi, radio, filmy, a także rodzice.

Przeczytaj: Zabawy wspomagające rozwój słuchu dziecka

Zainteresować dziecko ulubionym gatunkiem muzyki próbowali ojcowie, którzy byli fanami country, jazzu, indie i muzyki klasycznej. Inaczej sytuacja wyglądała w przypadku matek – one próbowały wpłynąć na gust muzyczny dziecka wtedy, gdy słuchały rocka, hard rocka i heavy metalu.
Redakcja poleca: Jak przygotować dziecko do pójścia do przedszkola? [WIDEO]
Aby dobrze przygotować dziecko do pójścia do przedszkola, należy umożliwić mu wcześniejszy kontakt z innymi dziećmi oraz pozwolić na poznanie przedszkola, do którego będzie uczęszczało. Warto również czytać książki o przedszkolu dla dzieci, a także – o czym często rodzice zapominają – zadbać o swoje pozytywne nastawienie, to też ma duże znaczenie!

Muzyka słuchana wspólnie z dzieckiem

Rodzice z dziećmi najczęściej słuchają wspólnie popu (43 proc.), hip-hopu (26 proc.), klasycznego rocka (27 proc.), ścieżek dźwiękowych z filmów (16 proc.), hard rocka i country (po 15 proc.). Większość rodziców deklarowała, że wspólnie z dziećmi decydują, jakiej muzyki będą słuchać, a wybory swoich pociech uznają za dobry wybór. Co ciekawe, już w wieku 13 lat dzieciaki potrafią powiedzieć, kto jest ich ulubionym piosenkarzem.

Zobacz: Muzyka w życiu dzieci – jaką wybrać [WIDEO]

Okazało się też, że rodzice, którzy chodzą wspólnie z dzieckiem na koncerty, mają z nim lepsze relacje, a więzi między nimi są silniejsze.

Po co dzieciom muzyka

Muzyka pomaga kształtować u dziecka podzielność uwagi, wyobraźnię twórczą, pamięć, spostrzegawczość i umiejętność dokonywania ocen estetycznych. Jednak to nie wszystko! Słuchanie muzyki w dzieciństwie pomaga rozwijać samodzielność myślenia, poprawia zdolności komunikacyjne, kształtuje emocjonalność i wrażliwość. Dlatego warto włączyć muzykę w wychowanie dziecka, zwłaszcza tego, które jeszcze nie ukończyło 5-6. roku życia – do tego czasu rozwój dzieci jest najszybszy.

Źródło: terazmuzyka.pl, akademiakolberga.pl

Więcej o muzyce i dzieciach:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Popularne tematy