Chcesz zostać chrzestnym? Zobacz, jakie musisz spełnić warunki
fot. Adobe Stock

Chcesz zostać chrzestnym? Zobacz, jakie musisz spełnić warunki

Żeby zostać rodzicem chrzestnym, nie wystarczy samemu przystąpić do chrztu, komunii i bierzmowania. Kościół może wymagać zaświadczenia, że jest się praktykującym katolikiem. A to nie koniec wymagań.
Sylwia Arlak
Chcesz zostać chrzestnym? Zobacz, jakie musisz spełnić warunki
fot. Adobe Stock
Chrzest to ważne wydarzenie w życiu chrześcijan. Jeśli chcesz zostać ojcem chrzestnym lub matką chrzestną, musisz pamiętać, że od ubiegłego roku wymogi Kościoła są mocno zaostrzone. Nie wystarczy więc, że kandydat ma ukończone 16 lat, uczęszczał na katechezę szkolną, jest wierzący i przystąpił do chrztu, komunii oraz bierzmowania i może przystąpić do sakramentu pokuty i komunii świętej. 

Rodzice chrzestni nie mogą żyć w niesformalizowanym związku

Kancelaria parafialna może wymagać od kandydatów, by podpisali specjalnie oświadczenie o tym, że są praktykującymi katolikami. Muszą zapewnić, że prowadzą życie zgodnie z wiarą katolicką: nie żyją w związku niesakramentalnym ani w konkubinacie, uczestniczą co niedzielę we mszy świętej, nie podlegają „żadnej karze kanonicznej wymierzonej lub zadeklarowanej zgodnie z prawem”.

Drugą część oświadczenia wypełnia proboszcz parafii, do której należy kandydat na rodzica chrzestnego. Potwierdza w nim, że nie widzi przeszkód do podjęcia tej roli. Do najważniejszych zadań rodzica chrzestnego będzie należeć pomoc w wychowaniu dziecka w wierze katolickiej.

Uważacie, że Kościół katolicki ma słuszne wymagania, czy ta lista to jednak przesada?

Zobacz też:
Redakcja poleca: Elegancki makijaż na chrzest i komunię świętą – w 7 minut! [WIDEO]
Jak zrobić makijaż na uroczystości rodzinne wymagające specjalnej oprawy? Wizażystka pokazuje krok po kroku, jak się umalować szybko i pięknie, na chrzciny lub pierwszą komunię.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy