chia w ciąży, czy dzieci mogą jeść nasiona chia
fot. Fotolia

Nasiona chia: czy można jeść je w ciąży i podczas karmienia piersią?

Czy kobiety w ciąży mogą jeść nasiona chia? A co z jedzeniem chia podczas karmienia piersią? Przeczytaj, co na ten temat sądzi dietetyk.
Karolina Stępniewska
chia w ciąży, czy dzieci mogą jeść nasiona chia
fot. Fotolia
Chia to bardzo zdrowe nasiona szałwii hiszpańskiej, zaliczane do superfoods. Nasiona chia są niezwykle popularne w Europie, a w Ameryce Środkowej jedzone były już przez Azteków w czasach prekolumbijskich. Skoro wszyscy zachwalają je jako bardzo zdrowe, może nasiona chia powinny jeść kobiety w ciąży i karmiące piersią? 

Nasiona chia w ciąży

Nie ma jeszcze badań dotyczących pozytywnych i negatywnych skutków regularnego spożywania nasion chia przez kobiety w ciąży i w okresie karmienia piersią. Dlatego, mimo że niektóre źródła podają nasiona chia jako przykład zdrowego produktu w diecie ciężarnych, zaleca się zachowanie ostrożności w jedzeniu nasion chia w tym okresie i podczas karmienia piersią. 

Nasiona chia mają wysokość zawartość składników mineralnych oraz witamin, co wydaje się szczególnie pozytywne w przypadku diety kobiet ciężarnych, jednak brak jednoznacznych wyników badań nakazuje zachować ostrożność, zwłaszcza że w ciąży zazwyczaj i tak suplementujemy witaminy i składniki odżywcze w postaci specjalnych preparatów dla ciężarnych. Jak z każdy suplementem diety, należy więc uważać, by nie doprowadzić do przedawkowania witamin czy składników odżywczych.

Konsultacja: Dorota Barańska, dietetyk

Zobacz też:
Redakcja poleca: Winogrona w ciąży: kiedy mogą szkodzić? [WIDEO]
Winogrona w ciąży, spożywane w umiarze, są doskonałym źródłem składników odżywczych. Mogą też zapobiegać zaparciom. Jednak powinno się zachować umiar w jedzeniu winogron w ciąży, ponieważ zawarty w nich resweratrol może szkodzić płodowi. Zawierają też dużo cukru.
Oceń artykuł

Ocena 3 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy