Operacja
fot. AdobeStock

Chirurdzy będą zmniejszać żołądki 90 tys. otyłych dzieci?

Eksperci alarmują, że polskie dzieci tyją najszybciej w Europie! Operacja bariatryczna może pomóc bardzo otyłym dzieciom? To kontrowersyjny pomysł.
Karolina Stępniewska
Operacja
fot. AdobeStock
Mama ciągle na diecie, tata hoduje piwny brzuszek, a dziecko fałdy tłuszczu z chipsów i słodkich napojów. Obrazek z horroru? Nie, rzeczywistość wielu polskich rodzin. I nie ma w tym żadnej przesady. Raport Światowej Organizacji Zdrowia wykazał, że w ciągu ostatnich 20 lat w naszym kraju liczba dzieci otyłych i z nadwagą wzrosła trzykrotnie. Otyłe jest już co 5 dziecko między 13. a 36. miesiącem życia. Polskie jedenastolatki są grubsze od rówieśników ze Stanów Zjednoczonych i Europy. Jednak problem otyłości dotyczy wśród dzieci dotyczy wszystkich krajów rozwiniętych. Jak walczyć z tą epidemią? Niektórzy postulują użycie... skalpela chirurgicznego!

Chirurgiczny skalpel zmniejszy żołądek otyłego dziecka

Pomysł powstał w Wielkiej Brytanii, która także zmaga się z ogromnym problemem otyłości dziecięcej. Prezes Królewskiego Kolegium Pediatrii i Zdrowia Dziecka), Russel Viner, jest zdania, że lekarze brytyjskiej publicznej służby zdrowia (NHS) powinni przeprowadzić operacje bariatryczne (zmniejszanie żołądka) u 90 tys. dzieci. "The Guardian" donosi, że w 2017 roku takie operacje przeprowadzono u 12 niepełnoletnich pacjentów w Wielkiej Brytanii.

Prof. Russell Viner uważa, że operacja bariatryczna jest rozwiązaniem ostatecznym, ale w niektórych przypadkach powinno się ją rozważyć. "Operacja bariatryczna jest bardzo efektywna. Kiedy już jesteś skrajnie otyły, szanse na to, że zrzucisz dużą wagę bez niej, są bardzo nikłe" – twierdzi prof. Viner. 
Redakcja poleca: Czy otyłość jest dziedziczna? Jak uchronić przed nią dziecko – film
Za otyłość lubimy obwiniać geny, tymczasem to tylko jeden z czynników tej choroby. I to wcale nie najważniejszy. Sprawdź, skąd się biorą otyłe dzieci i jak ustrzec swoje dziecko przed otyłością – radzi dr Agnieszka Jarosz z Instytutu Żywności i Żywienia.

Dlaczego nasze dzieci są grube?

Najwięcej otyłych dzieci jest w województwie mazowieckim, a najmniej w świętokrzyskim. Powodów nadwagi i otyłości wśród dzieci należy szukać m.in. w: Instytut Żywności i Żywienia jako czynniki sprzyjające otyłości u dzieci wymienia:
  • płeć męską,
  • bycie jedynakiem, 
  • wyższe dochody na głowę członka rodziny (dotyczy jedynie chłopców), 
  • zamieszkiwanie w miastach (dotyczy tylko chłopców). 

Co zrobić, żeby dziecko nie było otyłe?

Otyłość nie jest problemem wyłącznie estetycznym, jak wielu rodziców zdaje się sądzić. To właśnie nadmierna masa ciała jest odpowiedzialna za wiele chorób cywilizacyjnych, metabolicznych i tych dotyczących układu krążenia i kręgosłupa, dlatego tak ważne jest, aby dbać o prawidłową wagę ciała naszych dzieci. Jak to zrobić? Pamiętaj o:
  • aktywności fizycznej – upewnij się, że twoje dziecko ma zapewnioną odpowiednią codzienną dawkę ruchu;
  • zdrowych nawykach żywieniowych – 5 posiłków dziennie w równych odstępach czasu, odpowiednio zbilansowana dieta, dużo warzyw, woda do picia, brak niezdrowych przekąsek, unikanie żywności przetworzonej;
  • dobrym przykładzie – rodzice powinni też trzymać się powyższych wytycznych, by dziecko wiedziało, że to ważne i dobre dla niego!
Źródło: The Guardian, Puls Biznesu

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy