Chlamydia ogranicza płodność kobiet [WIDEO]

Zakażenie chlamydiami jest niebezpieczne podczas planowania ciąży, ponieważ może powodować zrosty jajowodów - ostrzega dr Jacek Tulimowski, ginekolog - położnik.
Infekcje chlamydiami są bardzo groźne dla kobiet w trakcie przygotowania do ciąży.
- Najbardziej niebezpieczne są dla kobiet planujących macierzyństwo - mówi dr Jacek Tulimowski, ginekolog - położnik. - Ponieważ taka infekcja nierozpoznana i nieleczona może doprowadzić do ograniczenia płodności kobiety.

Chlamydie ograniczają płodność

Zakażenie chlamydiami powodować powstanie zrostów w jajowodach.
- A  to może prowadzić do niedrożności jajowodów, co w konsekwencji zmusza do użycia technik wspomaganego rozrodu, czyli zapłodnienia pozaustrojowego - mówi dr Jacek Tulimowski, ginekolog.
Dlatego podczas badań w kierunku niepłodności badanie na zakażenie chlamydiami jest jednym z pierwszych badań. Jeśli diagnoza się potwierdzi i pacjentka cierpi na zrosty jajowodów po infekcji chlamydiami konieczne jest zabieg laparoskopowy w celu usunięcia zrostów.

Jak można zarazić się chlamydiami?

- Drogą kontaktów seksualnych - informuje dr Tulimowski. - Dlatego tak ważne jest, by po diagnozie infekcji chlamydiami u pacjentki leczeniu poddali się oboje partnerzy. Inaczej bardzo trudno będzie wyleczyć infekcję u kobiety.

Objawy infekcji chlamydiami

Najczęściej zakażenie chlamydiami objawia się następująco:
  • zapalenie pęcherza,
  • zapalenie cewki moczowej,
  • zapalenie pochwy,
  • krwawieniami pochwy,
  • krwawieniami po stosunku,
  • dolegliwościami w dole brzucha,
  • bólami po stosunku.

Polecamy:
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Badania przed ciążą

Dziewczynka czy chłopiec?