GRY

Ta częsta choroba intymna jest przyczyną niepłodności i poronień

Chlamydioza to bardzo podstępna choroba przenoszona drogą płciową. Zarażenie chlamydią często nie daje żadnych objawów, a może skończyć się ciążą pozamaciczną, problemami z zajściem w ciążę i innymi poważnymi komplikacjami.

Objawy i powikłania po chlamydii u kobiet
fot. Fotolia
Chlamydioza, czyli bakteryjna choroba wywoływana przez chlamydię (Chlamydia trachomatis) jest najczęściej występującą chorobą przenoszoną drogą płciową na świecie. Co roku na świecie diagnozuje się 131 milionów przypadków chlamydiozy. Problem polega na tym, że zarażenie chlamydią często przebiega u kobiet bezobjawowo, co jest szczególnie niebezpieczne u kobiet planujących dziecko lub podczas zarażenia chlamydią w ciąży. Chlamydioza niesie szereg poważnych konsekwencji dla zdrowia, m.in. częste infekcje, problemy ze stawami, zapalenie cewki moczowej, macicy. Chlamydia może być przyczyną poronień, wczesnych porodów, a nawet niepłodności.  

Jak można zarazić się chlamydią?

Do zarażenia chlamydią dochodzi najczęściej podczas stosunku płciowego z nosicielem. Objawy mogą (ale nie muszą!) pojawić się w odstępie 1-3 tygodni od zakażenia. Chlamydioza to podstępna choroba, która często nie daje w ogóle o sobie znać, siejąc spustoszenie w organizmie. Szczególnie niebezpieczna jest chlamydia w ciąży. Z badań Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego wynika, że najbardziej narażone są nastolatki (46 proc.) oraz kobiety między 20. a 24. rokiem życia (33 proc. ryzyka rozwoju chlamydiozy). 

- Zgodnie ze statystykami, ok. 75 proc. kobiet i 50 proc u mężczyzn nie ma objawów zakażenia chlamydią. Infekcja szybko się rozprzestrzenia, często nie dając objawów, wtedy też osoby zakażone bakterią nieświadomie przenoszą ją na swoich partnerów seksualnych - mówi dr n. med. Dariusz Mercik, ginekolog z Kliniki Leczenia Niepłodności i Diagnostyki Prenatalnej Gyncentrum w Katowicach.
Redakcja poleca: Leczenie infekcji intymnych [WIDEO]
Infekcje intymne można próbować leczyć domowymi sposobami przez 2–3 dni. Jeśli jednak świąd pochwy, ból, pieczenie, upławy nie znikają, trzeba zgłosić się do ginekologa, który ustali przyczynę choroby. Często konieczna jest antybiotykoterapia – u kobiety i jej partnera.

Objawy chlamydii u kobiet 

Chociaż zakażenie chlamydią często nie daje objawów, jeśli zauważysz u siebie następujące dolegliwości,  zgłoś się do lekarza:
  • zwiększenie wydzieliny z pochwy;
  • zmiana jej zapachu;
  • świąd i pieczenie dróg rodnych;
  • krwawienie międzymiesiączkowe;
  • bolesne okresy;
  • nawracające upławy świadczące o zapaleniu szyjki macicy;
  • bóle w podbrzuszu;
  • gorączka;
  • dyskomfort przy oddawaniu moczu;
  • ból podczas współżycia.

Niepłodność, poronienia i inne powikłania po chlamydiozie

Chlamydia może prowadzić do groźnych powikłań, szczególnie u kobiet: - U kobiet nieleczona chlamydioza może skutkować zapaleniem cewki moczowej, zapaleniem wątroby (zespół Fitz-Hugh-Curtisa), zapaleniem gruczołu Bartholina. To także jeden z głównych czynników ryzyka niepłodności żeńskiej. Dzieje się tak, gdy chlamydia prowadzi do zapalenia narządów miednicy mniejszej, a w efekcie do bliznowacenia i niedrożności jajowodów. Średnio u 1 na 5 kobiet zakażonych tą bakterią może dojść do kłopotów z płodnością. Nieleczone zakażenie chlamydią zwiększa również ryzyko wystąpienia ciąży pozamacicznej, stanowiącej zagrożenie dla zdrowia matki, przedwczesnego porodu, zapalenia błon płodowych i ich przedwczesnego pęknięcia. Kobiety z ciężkim przebiegiem chlamydiozy mogą wymagać hospitalizacji, antybiotyków stosowanych dożylnie oraz leków przeciwbólowych. Co więcej, zakażenie może również przejść z matki na noworodka podczas porodu i spowodować u niego zapalenie gałki ocznej, spojówek, gardła, ucha środkowego lub zapalenie płuc - wyjaśnia dr Mercik.

Kto powinien wykonać test na chlamydię?

Nawet jeśli nie masz objawów, warto wykonać test w kierunku chlamydiozy, jeśli: Badaniom powinien poddać się również twój partner. Zarażenie chlamydią u kobiety można zdiagnozować, pobierając  wymaz z szyjki macicy, pochwy lub próbkę moczu. Można również wykonać bardzo czuły test genetyczny PCR, który na poziomie molekularnym wykrywa DNA bakterii. Takie badania dostępne są w wyspecjalizowanych ośrodkach. W przypadku pozytywnego wyniku testu na obecność chlamydii warto wykonać równocześnie badania w kierunku innych chorób przenoszonych drogą płciową m.in.: Chlamydii można się pozbyć tylko antybiotykami,  najczęściej  azytromycyną lub doksycykliną. Leczyć musi się oboje partnerów, by nie doszło do ponownego zarażenia. Niestety chlamydioza ma tendencję do nawrotów. 

Zobacz także:

Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Lato w ciąży

Sezon na witaminy