Dlaczego chłopcy są bardziej ekspresyjni seksualnie? [WIDEO]

U chłopców ekspresja seksualna jest akceptowana, a nawet wspierana, zaś od dziewczynek oczekuje się większego jej hamowania – wyjaśnia psycholog i seksuolog kliniczny dr Agnieszka Izdebska. W naszym filmie ekspert tłumaczy, jak poprzez wychowywanie dzieci kształtujemy ich postawy seksualne.

Zobacz inne z serii: Rozwój seksualny dziecka (8)

Temat seksualności dzieci był jednym z przedmiotów dyskusji 11. Ogólnopolskiej Konferencji "Ostrożnie dziecko! Profilaktyka krzywdzenia małych dzieci" zorganizowanej w czerwcu przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę oraz Zakład Zdrowia Publicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Czy chłopcy są bardziej ekspresyjni?

Zdaniem seksuolog, różnice w ekspresji seksualnej między chłopcami a dziewczynkami mogą wynikać z odmiennych wzorców socjalizacyjnych. "Od wczesnego dzieciństwa u dziewczynek bardziej stereotypowo oczekuje się większego hamowania ekspresji seksualnej, a u chłopców taka ekspresja jest akceptowana albo czasami nawet wspierana" – powiedziała dr Izdebska.

Seksuolog podkreśliła, że małe dziecko przyjmuje nieświadomie komunikaty zwrotne na temat swoich zachowań i rejestruje, jaką wzbudza reakcję. "Jeżeli coś się podoba, to dziecko może nasilać pewne zachowania" - mówi psycholog. Stąd pewne informacje zwrotne mają wpływ na to, czy dziecko będzie miało silniejszą, czy słabszą ekspresję seksualną.

Sterotypy wpływają na nasze spostrzeganie

Dr Izdebska podkreśliła, że jeżeli żyjemy pod wpływem stereotypu, iż mężczyźni mają większe potrzeby seksualne i są bardziej seksualni, to łatwiej interpretujemy u płci męskiej, w tym również u chłopców pewne zachowania jako wyraz ich seksualności, zaś dziewczynkom przypisujemy inne znaczenie.

Jak opisała seksuolog, jeżeli np. dziewczynka dąży do przytulenia, to jest to odbierane jako potrzeba bliskości, podczas gdy w przypadku chłopca może być to odebrane jako coś seksualnego.

Dr Agnieszka Izdebska jest psychologiem i seksuologiem klinicznym z Instytutu Psychologii oraz Pracowni Seksuologii Społecznej i Klinicznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Czy uważacie, że chłopcy mają większą ekspresję seksualną? Napiszcie, co o tym sądzicie w komentarzach.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy