Tak źle jeszcze nie było - lekarze mówią o epidemii wśród polskich dzieci

Polskie dzieci są w gorszej sytuacji niż ich rówieśnicy z Europy i Stanów Zjednoczonych. Badania pokazują, że ich zdrowie bardzo zależy od tego, w jakiej rodzinie się wychowują.
Agnieszka Majchrzak
otyłość u chopców
fot. AdobeStock
Masz syna i jesteś samotnym rodzicem – uważaj, bo masz znacznie większe ryzyko, że twoje dziecko będzie grube. Eksperci ostrzegają – problem otyłych dzieci to konkretne choroby, które za tym stoją oraz coraz większe koszty ich leczenia. Coraz więcej pieniędzy pochłania to z kasy państwa.

Dwukrotnie więcej chłopców niż dziewczynek

Prawie dwukrotnie więcej polskich chłopców niż dziewczynek zmaga się z otyłością – wynika z badań HBSC (Health Behaviour in School-aged Children) dotyczących występowania otyłości w Polsce i Europie. Ich wyniki opublikowano na łamach biuletynu "Infos", wydawanego przez Biuro Analiz Sejmowych.
Redakcja poleca: Polskie dzieci tyją na potęgę! – mówi dr Agnieszka Jarosz (film)
Otyłych przedszkolaków jest już dwa razy więcej niż 10 lat temu. Polskie dzieci tyją na potęgę – apelują lekarze i dietetycy. Dlaczego tak się dzieje? Jak zapobiec epidemii otyłości? Mówi ekspert ds. żywienia, dr Agnieszka Jarosz z Instytutu Żywności i Żywienia.

Otyłość nakręca bieda

Naukowcy dowodzą, że na zwiększoną masę ciała u dzieci ma wpływ to, w jakiej wychowują się rodzinie. Jeśli opiekuje się dzieckiem samotny rodzic, wskaźnik otyłości będzie wyższy. Skąd taka zależność? Badacze tłumaczą to niższym statusem socjoekonomicznym niepełnych rodzin.
 
Nadmiernej masie ciała sprzyjają nieaktywny tryb życia, spożywanie produktów o dużej zawartości cukru i środowisko, w którym żyją. Dzieci "bombardowane" są reklamami niezdrowego jedzenia i mają ograniczony dostęp do pełnowartościowej żywności.

Otyłość największym problemem zdrowotnym dzieci

Otyłość jest traktowana jako choroba. Po nadciśnieniu tętniczym i paleniu tytoniu, to największy czynnik ryzyka innych chorób. Dlatego uważa się, że najbardziej negatywnie wpływa na kondycję dzieci. Znaczenie mają też czynniki genetyczne i wpływ rodziny. Dzieci otyłych rodziców są bardziej narażone na zmaganie się z tym problemem.

Z raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, że w ciągu ostatnich 20 lat w naszym kraju trzykrotnie wzrosła liczba dzieci z nadwagą. Polskie dzieci są grubsze niż ich rówieśnicy w Europie i USA. Naukowcy mówią wręcz o epidemii otyłości wśród naszych dzieci.

WHO objęła badaniami 207 tys. najmłodszych mieszkańców Europy i Ameryki Północnej. Na tym tle wypadliśmy bardzo źle. Nasze dzieci znalazły się w czołówce najbardziej otyłych. Odsetek 11-latków z nadwagą w Polsce jest najwyższy na świecie. Wśród 12-latków wielu waży nawet ponad 100 kilogramów

"Jedz jak Mistrz"

W odpowiedzi na rosnącą wśród dzieci otyłość, marka Beko zainicjowała kampanię "Jedz jak Mistrz". Do udziału w niej zaprosiła piłkarzy FC Barcelony, z którymi przekonuje do zdrowszego odżywiania dzieci. Które dziecko nie sięgnie ochoczo po brokuł, jeśli zobaczy, z jakim apetytem zjada go Messi? Z pewnością jest to dobry argument.
  Okazuje się, że kochana przez dzieci pizza może być zdrowa, jeśli przyrządzisz ją na orkiszowym cieście. To samo dotyczy burgerów – mają zupełnie inne walory odżywcze, gdy wypełnisz je kotletami z czerwonej fasoli i podasz w pełnoziarnistej bułce.

Dietetycy opiekujący się na co dzień zawodnikami klubu ułożyli kilkadziesiąt przepisów z pomysłami na smaczne, bogate w składniki odżywcze dania. Podpowiadają w nich, jak składniki, przy jedzeniu, których maluchy zwykle marudzą, zaczarować w atrakcyjne dla nich potrawy.

Źródło: materiały prasowe, poradnikzdrowie.pl

Zobacz też: 
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Maluch na słońcu

Pierwsza pomoc w ugryzieniach