otyłość u chopców
fot. AdobeStock

Tak źle jeszcze nie było - lekarze mówią o epidemii wśród polskich dzieci

Polskie dzieci są w gorszej sytuacji niż ich rówieśnicy z Europy i Stanów Zjednoczonych. Badania pokazują, że ich zdrowie bardzo zależy od tego, w jakiej rodzinie się wychowują.
Agnieszka Majchrzak
otyłość u chopców
fot. AdobeStock
Masz syna i jesteś samotnym rodzicem – uważaj, bo masz znacznie większe ryzyko, że twoje dziecko będzie grube. Eksperci ostrzegają – problem otyłych dzieci to konkretne choroby, które za tym stoją oraz coraz większe koszty ich leczenia. Coraz więcej pieniędzy pochłania to z kasy państwa.

Dwukrotnie więcej chłopców niż dziewczynek

Prawie dwukrotnie więcej polskich chłopców niż dziewczynek zmaga się z otyłością – wynika z badań HBSC (Health Behaviour in School-aged Children) dotyczących występowania otyłości w Polsce i Europie. Ich wyniki opublikowano na łamach biuletynu "Infos", wydawanego przez Biuro Analiz Sejmowych.
Redakcja poleca: Polskie dzieci tyją na potęgę! – mówi dr Agnieszka Jarosz (film)
Otyłych przedszkolaków jest już dwa razy więcej niż 10 lat temu. Polskie dzieci tyją na potęgę – apelują lekarze i dietetycy. Dlaczego tak się dzieje? Jak zapobiec epidemii otyłości? Mówi ekspert ds. żywienia, dr Agnieszka Jarosz z Instytutu Żywności i Żywienia.

Otyłość nakręca bieda

Naukowcy dowodzą, że na zwiększoną masę ciała u dzieci ma wpływ to, w jakiej wychowują się rodzinie. Jeśli opiekuje się dzieckiem samotny rodzic, wskaźnik otyłości będzie wyższy. Skąd taka zależność? Badacze tłumaczą to niższym statusem socjoekonomicznym niepełnych rodzin.
  [content:0_22925,0_17478,0_3690,,0_8060:undefined]
Nadmiernej masie ciała sprzyjają nieaktywny tryb życia, spożywanie produktów o dużej zawartości cukru i środowisko, w którym żyją. Dzieci "bombardowane" są reklamami niezdrowego jedzenia i mają ograniczony dostęp do pełnowartościowej żywności.

Otyłość największym problemem zdrowotnym dzieci

Otyłość jest traktowana jako choroba. Po nadciśnieniu tętniczym i paleniu tytoniu, to największy czynnik ryzyka innych chorób. Dlatego uważa się, że najbardziej negatywnie wpływa na kondycję dzieci. Znaczenie mają też czynniki genetyczne i wpływ rodziny. Dzieci otyłych rodziców są bardziej narażone na zmaganie się z tym problemem.

Z raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, że w ciągu ostatnich 20 lat w naszym kraju trzykrotnie wzrosła liczba dzieci z nadwagą. Polskie dzieci są grubsze niż ich rówieśnicy w Europie i USA. Naukowcy mówią wręcz o epidemii otyłości wśród naszych dzieci.

WHO objęła badaniami 207 tys. najmłodszych mieszkańców Europy i Ameryki Północnej. Na tym tle wypadliśmy bardzo źle. Nasze dzieci znalazły się w czołówce najbardziej otyłych. Odsetek 11-latków z nadwagą w Polsce jest najwyższy na świecie. Wśród 12-latków wielu waży nawet ponad 100 kilogramów

"Jedz jak Mistrz"

W odpowiedzi na rosnącą wśród dzieci otyłość, marka Beko zainicjowała kampanię "Jedz jak Mistrz". Do udziału w niej zaprosiła piłkarzy FC Barcelony, z którymi przekonuje do zdrowszego odżywiania dzieci. Które dziecko nie sięgnie ochoczo po brokuł, jeśli zobaczy, z jakim apetytem zjada go Messi? Z pewnością jest to dobry argument.
  Okazuje się, że kochana przez dzieci pizza może być zdrowa, jeśli przyrządzisz ją na orkiszowym cieście. To samo dotyczy burgerów – mają zupełnie inne walory odżywcze, gdy wypełnisz je kotletami z czerwonej fasoli i podasz w pełnoziarnistej bułce.

Dietetycy opiekujący się na co dzień zawodnikami klubu ułożyli kilkadziesiąt przepisów z pomysłami na smaczne, bogate w składniki odżywcze dania. Podpowiadają w nich, jak składniki, przy jedzeniu, których maluchy zwykle marudzą, zaczarować w atrakcyjne dla nich potrawy.

Źródło: materiały prasowe, poradnikzdrowie.pl

Zobacz też: 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy