Chłopcy w domku – pokój Amesa [ILUZJA]

Czy wiecie czym jest pokój Amesa? To rodzaj pomieszczenia, w którym, dzięki specyficznemu układowi ścian, powstaje złudzenie optyczne.

Zadanie dla dziecka

Zaobserwuj, co się dzieje gdy chłopcy przechodzą z jednego rogu pokoju do drugiego, zamieniając się miejscami. Złudzenie optyczne powoduje, że osoby stojące w przeciwległych kątach znacznie różnią się od siebie wzrostem. Kiedy przechodzą z jednej strony pokoju na drugą wydają się kurczyć bądź rosnąć!

Dlaczego tak się dzieje?

Z zewnątrz (od frontu) pomieszczenie wygląda jak zwykły prostokątny pokój. W rzeczywistości pomieszczenie ma kształt trapezu, jeden z rogów pokoju na tylniej ścianie jest znacznie oddalony. Dla obserwatora osoba stojąca w tym dalszym kącie pokoju wydaje się być dużo mniejsza od osoby stojącej w bliżej.
Porada dla rodzica:
Jak wytłumaczyć to dziecku? Zabawcie razem się na podwórku. Narysujecie na piasku wielki trapez, albo po prostu niech osoba wyższa stanie o wiele dalej naprzeciwko fotografa. Zróbcie zdjęcie telefonem komórkowym obu osobom tak, aby były widoczne (jak w pokoju Amesa). Warto pokazać  dziecku fotografię i porozmawiać o tym, że rzeczy oddalone wydają się zawsze mniejsze. Można także opowiedzieć o widoku z samolotu, gdzie domy i samochody z góry sprawiają wrażenie maleńkich. To taki wstęp do poznawania perspektywy przez naszego małego naukowca. Dobrej zabawy!
Źródło:
Twórcą tej iluzji jest Adelbert Amesa Jr. okulista, który z wielkim zamiłowaniem studiował percepcję głębi, czego efektem jest to wyjątkowe pomieszczenie.


 
Artykuł powstał z udziałem marki Kinder Niespodzianka

Zobacz także

Popularne tematy