Chłopiec dławił się lizakiem w sklepie. Policjant uratował mu życie
fot. Adobe Stock/ Mat. policji/ Kolaż mamotoja.pl

Chłopiec dławił się lizakiem w sklepie. Policjant uratował mu życie

Do dramatycznego zdarzenia doszło w sobotnie popołudnie w sklepie Biedronka w Głogowie. 4-letni chłopiec dławił się lizakiem. Kiedy jego matka zaczęła krzyczeć, na pomoc przybiegł funkcjonariusz policji.
Sylwia Arlak
Chłopiec dławił się lizakiem w sklepie. Policjant uratował mu życie
fot. Adobe Stock/ Mat. policji/ Kolaż mamotoja.pl
Ta sytuacja mogła skończyć się tragicznie. W sklepie Biedronka w Głogowie 4-letni chłopiec dławił się lizakiem – patyczek utknął mu w gardle. W tym czasie jego mama stała przy kasie. 

Chłopiec zrobił się siny i nie mógł oddychać

Twarz chłopca zrobiła się sina. Dziecko nie mogło oddychać, a z jego ust wydobywała się krew. Kiedy jego matka zobaczyła, co się dzieje, była przerażona. Na pomoc przyszedł im doświadczony funkcjonariusz policji. Na szczęście był obok w sklepie z powodu zgłoszonej kradzieży. 

„Kobieta zaczęła głośno krzyczeć i wzywać pomocy. Na tę sytuację zareagowali również klienci, którzy byli w tym czasie na terenie sklepu” – relacjonuje mł. asp. Aleksandra Pieprzycka z KPP w Głogowie.

Policjant udzielił dziecku pomocy przed przyjazdem zespołu ratownictwa medycznego. Położył chłopca na przedramieniu, twarzą ku dołowi, a następnie zaczął uderzać go między łopatkami. Dzięki temu patyczek wypadł z gardła malucha i zaczął on normalnie oddychać. Kiedy ratownicy medyczni dotarli na miejsce, przewieźli 4-latka do szpitala.

Jak pomóc dziecku w przypadku zadławienia?

Chłopiec i jego matka mieli dużo szczęścia. Warto jednak wiedzieć, jak pomóc swojemu dziecku, gdy nie będzie obok nikogo innego do pomocy. Państwowa Inspekcja Sanitarna krok po kroku wyjaśnia, jak postępować w przypadku zadławienia u przytomnego dziecka.

U dzieci powyżej 1 roku życia uderzamy w okolicę międzyłopatkową (dziecko powinno być w tym czasie ułożone głową w dół). Należy utrzymać dziecko nachylone do przodu i wykonać uderzenia od tyłu. 

Jeśli uderzenia w okolicę międzyłopatkową okażą się nieskuteczne (a dziecko jest wciąż przytomne), należy wykonać u niemowląt uciśnięcia klatki piersiowej, a u starszych dzieci uciśnięcia nadbrzusza.  W żadnym wypadku nie wolno wykonywać uciśnięć nadbrzusza u niemowląt!

Aby wykonać uciśnięcia nadbrzusza u dzieci powyżej 1. roku życia, musimy stanąć lub uklęknąć za dzieckiem. Następnie układamy ramiona pod ramionami dziecka i obejmujemy jego tułów. Później należy zacisnąć rękę w pięść i ułożyć ją pomiędzy pępkiem a dolną częścią mostka. Teraz pozostaje już tylko chwycić pięść drugą ręką i mocno pociągnąć ręce do siebie i ku górze. Powtarzamy tę czynność do 5 razy. 

Zobacz też:
Redakcja poleca: Uwaga! Nagłe wypadki - zasady udzielania pomocy dzieciom - film
Pediatra radzi, jak zachować się, gdy dziecko się zakrztusi, oparzy lub skaleczy.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy