chlopiec-stracil-prawie-wzrok-bo-bawil-sie-dlugopisem
fot. Fotolia

Nie pozwól dziecku się tym bawić! Chłopiec prawie stracił wzrok!

Nie sposób uchronić dziecko przed wszystkimi zagrożeniami, ale przynajmniej dom i jego otoczenie powinno być bezpieczne. Niestety niektóre przedmioty codziennego użytku mogą powodować trwały uszczerbek na zdrowiu. Warto wiedzieć!
Weronika Zagojska
chlopiec-stracil-prawie-wzrok-bo-bawil-sie-dlugopisem
fot. Fotolia

Długopisy, latarki, wskaźniki - to wszystko jest niebezpieczne dla dzieci

Macie w domu długopis lub latareczkę z laserem? Albo specjalny wskaźnik laserowy używany podczas prezentacji? Pozbądźcie się go lub schowajcie tak, by znalazł się poza zasięgiem dzieci. Może być bardzo niebezpieczny dla ich wzroku.

Zobacz też: Urodziło Ci się dziecko? Posadź drzewo i wyślij nam zdjęcie!
Redakcja poleca: Czy to prawda, że inkubator psuje wcześniakom wzrok? [WIDEO]
Niektórzy rodzice słyszą czasem opinię, że długie przebywanie w inkubatorze może źle wpływać na wzrok u wcześniaków. Sprawdzamy, ile prawdy kryje się w tym stwierdzeniu.

Skierował laser w stronę oczu i stracił 25% wzroku

O nieszczęśliwym wypadku z długopisem z wbudowanym laserowym wskaźnikiem donoszą australijskie media. Kilkunastoletni chłopiec bawił się takim długopisem i zaświecił sobie nim w oczy. Stracił 25% wzroku - i jak donoszą media 75% widzenia. Zmiany są nieodwracalne. Okuliści przestrzegają rodziców przed używaniem laserowych wskaźników jako zabawek. Trzeba kontrolować rzeczy, którymi bawią się nasze dzieci i zakazać im używania wszystkich długopisów, latarek i innych przedmiotów domowego użytku, które mają taki laserowy dodatek.

Sprawdź: Leki dla niemowląt i dzieci - opinie i ranking na bangla.pl

Laser wypalił wewnętrzną warstwę siatkówki

Chłopiec skierował laser w stronę oczu, trwało to tylko krótką chwilę, nie czuł bólu, jednak w tym czasie doszło do trwałego uszkodzenia wzroku. Uszkodzeń nie można wyleczyć, ani cofnąć w żaden sposób. W przyszłości chłopiec będzie miał problemy z tzw. widzeniem w linii prostej, co uniemożliwi mu kierowanie samochodem, czy patrzenie przed siebie, ponieważ uszkodzona została wewnętrzna warstwa siatkówki. Laser wypalił wewnętrzną warstwę siatkówki, znajdującą się blisko plamki żółtej. Jak twierdzą lekarze, żadne okulary nie będą w stanie pomóc dziecku.

Co na to naukowcy i specjaliści? Czy laser z długopisu rzeczywiście może poważnie uszkodzić wzrok?

Jak czytamy na gazeta.pl: "Przyjmuje się, że proste wskaźniki laserowe, które świecą czerwonym światłem nie są niebezpieczne dla wzroku, choć świecenie nimi celowo w oko przez dłuższy czas (rzędu kilku sekund) może wywołać pewne uszkodzenia. Natomiast wszystkie silniejsze lasery ( przyp. red. a takie są dostępne i można je kupić np. za ok. 50 zł) wymagają bardzo dużej ostrożności i z pewnością nie można ich traktować jako zabawek".

Prawdopodobnie w tym przypadku laser nie świecił na czerwono i miał większą moc. Ten wypadek opisano szczegółowo na portalu abc.net.au. Tego typu gadżety można kupić wszędzie i niekoniecznie na opakowaniach są prawidłowo oznaczone z opisem mocy laserowej wiązki, często nie wiadomo skąd pochodzą. Jedno jest pewne - laserowe przedmioty to nie jest odpowiednia zabawka dla dzieci.

Macie w domu taki laser, laserowy wskaźnik? Pozwalacie dzieciom się nim bawić?

Źródło: abc.net.au, dailymail.uk.co, gazeta.pl

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 4 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy