niemowlę, chłopiec

Chłopięce problemy

Kiedy przewijasz i kąpiesz swojego synka, masz dobrą okazję, by lepiej przyjrzeć się intymnym częściom jego ciała. Sprawdź, na co zwrócić uwagę i czego nie wolno ci robić.
niemowlę, chłopiec
Niezstąpione jądro
Wędrówka jąderek z jamy brzusznej do worka mosznowego powinna zakończyć się jeszcze przed narodzinami dziecka. Czasem jednak tak się nie dzieje i jąderko może utknąć wyżej.
- Jak to rozpoznać? Podczas kąpieli unieś jedną ręką siusiaczek malca, a drugą delikatnie uciskaj mosznę. Wyczułaś w niej dwa jąderka wielkości czereśni? Jeśli tak, wszystko w porządku. Jeśli moszna jest pusta lub wyczułaś tylko jedno jądro, pokaż dziecko pediatrze.
- Czy jest groźne? Im wyżej utknęło niezstąpione jąderko, tym większa możliwość jego przegrzania albo obumarcia. Grozi to bezpłodnością i ryzykiem raka jądra.
- Trzeba leczyć. Lekarz może podjąć próbę leczenia hormonem gonadotropiną. Jeśli i to nie poskutkuje – trzeba operować.
- Jak przebiega operacja? Chirurg nacina skórę w pachwinie i poszerza kanał pachwinowy. Potem umieszcza jądro w mosznie.
- A jeśli wędruje? Jeśli jądro chowa się w pachwinie, a czasem wraca do moszny (sprawdź to podczas kąpieli), też zgłoś się z dzieckiem do specjalisty.
Pamiętaj! Operację lub leczenie hormonalne należy skończyć, zanim chłopiec ukończy drugi rok życia, bo zagrożenie uszkodzenia jądra zwiększa się z wiekiem.

Wodniak jądra
Worek mosznowy, w którym są jąderka, wypełnia płyn chroniący je przed uszkodzeniem. Gdy jest go za dużo, wygląda to, jakby były trzy jąderka. U chłopców z wodniakiem występuje często ryzyko przepukliny pachwinowej (trzeba ją operować jak najszybciej). Aby przyspieszyć wchłanianie wodniaka, unoś mosznę malca (np. podkładając pod nią pieluszkę).

Stulejka
To zwężenie napletka, które utrudnia siusianie.
- Uwaga, to groźne! Zasłonięte jest ujście cewki i dziecko może mieć trudności z siusianiem – mocz wypływa cienką strużką, po kropelce, gromadzi się pod skórą. Stulejka może być przyczyną stanów zapalnych okolicy prącia i dróg moczowych.
- Często mija samo. U prawie wszystkich chłopców w pierwszym roku życia napletek jest przyklejony do żołędzi i nie można jej odsłonić. Gdy malec skończy trzy lata, najpewniej napletek samoistnie odklei się od żołędzi.
- Kiedy potrzebna pomoc? Jeśli chłopiec będzie miał cztery lata i nadal nie będzie można odprowadzić napletka z żołędzi, zgłoś się z nim do chirurga dziecięcego. Lekarz przepisze mu maść sterydową. Jeśli ona nie zadziała, konieczny będzie prosty zabieg: chirurg spróbuje zsunąć napletek w znieczuleniu miejscowym. Gdyby i to się nie udało, potrzebna będzie operacja.
UWAGA! Nie próbuj ściągać napletka na siłę! To może spowodować, że będzie on pękać – tworzą się wtedy blizny, a napletek staje się coraz węższy i trudniej go odprowadzić. Poza tym dziecko zapamiętuje bolesne zabiegi i przez wiele lat może instynktownie wstrzymywać siusianie, co grozi kłopotami z układem moczowym.

Spodziectwo
Cewka moczowa jest krótsza, nie kończy się na szczycie żołędzi, ale w innym miejscu. Jej ujście znajduje się w dolnej części prącia. To może utrudniać siusianie. Jeśli ujście cewki znajduje się między żołędzią a nasadą prącia, konieczna jest operacja. Zazwyczaj spodziectwo operuje się przed ukończeniem przez chłopca czwartego roku życia.


Konsultacja: dr n. med. Kamil Hozyasz, pediatra, pracuje w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie.
Redakcja poleca: Piniata – jak ją zrobić? Instrukcja krok po kroku (film)
Piniata to coraz popularniejszy element dziecięcych przyjęć. Przedstawiamy prosty sposób, jak samodzielnie zrobić efektowną piniatę. Choć nie jest to skomplikowane, warto zabrać się do pracy z odpowiednim wyprzedzeniem, aby piniata zdążyła wyschnąć.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy