niemowlę, chłopiec

Chłopięce problemy

Kiedy przewijasz i kąpiesz swojego synka, masz dobrą okazję, by lepiej przyjrzeć się intymnym częściom jego ciała. Sprawdź, na co zwrócić uwagę i czego nie wolno ci robić.
niemowlę, chłopiec
Niezstąpione jądro
Wędrówka jąderek z jamy brzusznej do worka mosznowego powinna zakończyć się jeszcze przed narodzinami dziecka. Czasem jednak tak się nie dzieje i jąderko może utknąć wyżej.
- Jak to rozpoznać? Podczas kąpieli unieś jedną ręką siusiaczek malca, a drugą delikatnie uciskaj mosznę. Wyczułaś w niej dwa jąderka wielkości czereśni? Jeśli tak, wszystko w porządku. Jeśli moszna jest pusta lub wyczułaś tylko jedno jądro, pokaż dziecko pediatrze.
- Czy jest groźne? Im wyżej utknęło niezstąpione jąderko, tym większa możliwość jego przegrzania albo obumarcia. Grozi to bezpłodnością i ryzykiem raka jądra.
- Trzeba leczyć. Lekarz może podjąć próbę leczenia hormonem gonadotropiną. Jeśli i to nie poskutkuje – trzeba operować.
- Jak przebiega operacja? Chirurg nacina skórę w pachwinie i poszerza kanał pachwinowy. Potem umieszcza jądro w mosznie.
- A jeśli wędruje? Jeśli jądro chowa się w pachwinie, a czasem wraca do moszny (sprawdź to podczas kąpieli), też zgłoś się z dzieckiem do specjalisty.
Pamiętaj! Operację lub leczenie hormonalne należy skończyć, zanim chłopiec ukończy drugi rok życia, bo zagrożenie uszkodzenia jądra zwiększa się z wiekiem.

Wodniak jądra
Worek mosznowy, w którym są jąderka, wypełnia płyn chroniący je przed uszkodzeniem. Gdy jest go za dużo, wygląda to, jakby były trzy jąderka. U chłopców z wodniakiem występuje często ryzyko przepukliny pachwinowej (trzeba ją operować jak najszybciej). Aby przyspieszyć wchłanianie wodniaka, unoś mosznę malca (np. podkładając pod nią pieluszkę).

Stulejka
To zwężenie napletka, które utrudnia siusianie.
- Uwaga, to groźne! Zasłonięte jest ujście cewki i dziecko może mieć trudności z siusianiem – mocz wypływa cienką strużką, po kropelce, gromadzi się pod skórą. Stulejka może być przyczyną stanów zapalnych okolicy prącia i dróg moczowych.
- Często mija samo. U prawie wszystkich chłopców w pierwszym roku życia napletek jest przyklejony do żołędzi i nie można jej odsłonić. Gdy malec skończy trzy lata, najpewniej napletek samoistnie odklei się od żołędzi.
- Kiedy potrzebna pomoc? Jeśli chłopiec będzie miał cztery lata i nadal nie będzie można odprowadzić napletka z żołędzi, zgłoś się z nim do chirurga dziecięcego. Lekarz przepisze mu maść sterydową. Jeśli ona nie zadziała, konieczny będzie prosty zabieg: chirurg spróbuje zsunąć napletek w znieczuleniu miejscowym. Gdyby i to się nie udało, potrzebna będzie operacja.
UWAGA! Nie próbuj ściągać napletka na siłę! To może spowodować, że będzie on pękać – tworzą się wtedy blizny, a napletek staje się coraz węższy i trudniej go odprowadzić. Poza tym dziecko zapamiętuje bolesne zabiegi i przez wiele lat może instynktownie wstrzymywać siusianie, co grozi kłopotami z układem moczowym.

Spodziectwo
Cewka moczowa jest krótsza, nie kończy się na szczycie żołędzi, ale w innym miejscu. Jej ujście znajduje się w dolnej części prącia. To może utrudniać siusianie. Jeśli ujście cewki znajduje się między żołędzią a nasadą prącia, konieczna jest operacja. Zazwyczaj spodziectwo operuje się przed ukończeniem przez chłopca czwartego roku życia.


Konsultacja: dr n. med. Kamil Hozyasz, pediatra, pracuje w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie.
Redakcja poleca: Wprowadzanie glutenu do diety niemowlaka – dlaczego teraz robi się to inaczej? [WIDEO]
Zasady wprowadzania glutenu co jakiś czas zmieniają się w związku z nowymi wytycznymi ekspertów ds. żywienia dzieci. Pediatra z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego wyjaśnia, dlaczego obecnie zaleca się podawanie glutenu niemowlakom między 4. a 12. miesiącem życia.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy