dziecko w bajce
fot. fotolia.com

O zaletach baśni dla dzieci

Bajki rozwijają wyobraźnię i inteligencję, pomagają dziecku radzić sobie z uczuciami. Wzbogacają słownictwo, budzą poczucie piękna, przekazują tradycje naszej kultury. Bawią oraz sprawiają przyjemność. Rozwijają też osobowość dziecka. Czytaj, dlaczego jeszcze warto czytać dziecku bajki.
dziecko w bajce
fot. fotolia.com

Najcudowniejszą cechą baśni jest to, że pomagają dziecku znaleźć sens życia, lepiej zrozumieć siebie i innych, a w rezultacie nawiązywać głębokie więzi międzyludzkie. 


Na dziecięce problemy - bajka

Pod osłoną fantastycznych wydarzeń w baśniach istnieją bliskie dziecku problemy. W Brzydkim Kaczątku będzie to samotność, brak miłości i akceptacji, w Kopciuszku – rywalizacja między rodzeństwem, a w Jasiu i Małgosi – lęk przed odłączeniem i dorastaniem. Jednocześnie bajki na różny sposób mówią małemu człowiekowi, że walka z przeciwnościami jest nieodłączną częścią życia, ale jeśli się ją odważnie podejmuje, można pokonać przeszkody i odnieść zwycięstwo.

Baśnie - lektura w sam raz dla kilkulatka 

Świat baśni jest dostosowany do potrzeb małego odbiorcy. Tu dobro i zło są bardzo wyraźnie określone. Prosta fabuła pomaga mu dostrzec problem. Pomyślne zakończenie zaś daje wiarę w siebie i nadzieję na przyszłość. Z wyrazistymi postaciami łatwo dziecku się identyfikować i przeżywać z nimi kłopoty. Potrafi podświadomie odczytywać znaczenie baśniowych symboli. Nie zdając sobie z tego sprawy, poddaje się ich wychowującemu i terapeutycznemu działaniu. Nawet maluch intuicyjnie rozumie umowność tego, co dzieje się „dawno, dawno temu” lub „za siedmioma górami”. W ten sposób dziecko uczy się odróżniać rzeczywistość od fikcji – zupełnie inaczej, niż dzieje się to w przypadku bajek telewizyjnych i gier komputerowych.


Które baśnie wybrać dla dziecka?

Nie wszystkie baśnie są równie cenne dla rozwoju malucha. W dziecięcych biblioteczkach często królują streszczenia bajek filmowych. Niewiele one wnoszą ponad rozrywkę z domieszką „dydaktycznego smrodku”. Znane z ekranu ilustracje nie pozostawiają miejsca wyobraźni. Wiele tekstów pozbawionych jest nawet wartości literackiej. Tymczasem niezależnie od mód zmieniających się od jednego do drugiego kinowego przeboju, dzieci potrzebują bohaterów, takich jak Kot w Butach czy Śnieżka. Klasyczne baśnie jak żadne inne opowieści mówią o życiu, śmierci, dojrzewaniu, starości i walce dobra ze złem. I jak żadne inne potrafią wywierać pozytywny wpływ na nasze pociechy.

Redakcja poleca: Księżniczka na ziarnku grochu - baśń dla dzieci - film
Klasyczna baśń Andersena o księciu, który szukał prawdziwej księżniczki, aby ją poślubić. Baśń do słuchania i oglądania.
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Rozwój przez zabawę

Bezpieczne lato z dzieckiem