GRY
 
 

Co zrobić z choinką po świętach? - 5 pomysłów

Choinka na śmietniku to jeden ze smutniejszych widoków po świętach. Gdzie zatem powinna się znaleźć? Możliwości jest kilka – jej drugie życie może być bardzo użyteczne.

choinka, ekologia, koniec świąt, żywa choinka, sztuczna choinka, palenie choinki, kompost, biomasa
fot. Fotolia
Recykling choinek po świętach to nie tylko nowa moda, to po prostu bardzo rozsądne zachowanie. Po co bezsensowanie wyrzucać coś, co może mieć tyle pożytecznych zastosowań. Owszem, może to dodatkowy kłopot – bo trzeba poświęcić czas, którego zwykle nie mamy w nadmiarze, albo gdzieś pojechać, zamiast po prostu zrobić krótki spacer do śmietnika. W zamian jednak zyskujemy bezcenne poczucie, że robimy coś dobrego dla środowiska i dajemy dobry przykład dziecku.

Według naszej tradycji choinki mogą zdobić mieszkania aż do 2 lutego, w niektórych domach jednak rozbiera się je tuż po święcie Trzech Króli, czyli po 6 stycznia. Wynoszenie choinki na śmietnik nie tylko nie ma sensu, ale jest również niezgodne z przepisami. Choinki są odpadem gabarytowym, dlatego nie powinny trafiać do zwykłych kontenerów. Jest sporo innych możliwości, aby nadać im drugie życie - i to nie tylko dla posiadaczy przydomowych ogródków.

1. Oddajemy w ramach zbiórki

W wielu miastach organizowane są poświąteczne akcje zbierania choinek. Drzewka mogą trafić do elektrociepłowni, w której przetwarzane są na „zieloną energię” (jej wytworzenie wiaże się z mniejszą emisją zanieczyszczeń do atmosfery). Choinki zyskują więc szansę, by wrócić do naszych mieszkań... ale w postaci ciepła. Drzewka mogą być również przekane do kompostowni. Tam powstaje z nich nawóz do obsypywania sadzonek. Informacje o zbiórkach choinek można znaleźć w lokalnych mediach (także w internecie).
Polecamy: Produkty ekologiczne, czyli jakie?
Redakcja poleca: Cekinowy łańcuch na choinkę – film (DIY)
Złoty, błyszczący – będzie największą ozdobą waszego tegorocznego drzewka świątecznego. Dziecko będzie zachwycone, jeśli razem z tobą zrobi taki łańcuch na choinkę. Wystarczy, że kupisz w pasmanterii kilka drobiazgów.

2. Przeznaczamy na opał

Uschniętą choinką można spalić w kominku, albo w ognisku (np. na zakończenie kuligu, ale tylko w specjalnie przeznaczonym do tego miejscu!). W niektórych miejscowościach organizowane są imprezy integracyjne dla mieszkanów, podczas których wspólnie pali się świąteczne drzewka. Podobny zwyczaj znany jest w Holandii i Belgii. Wydaje ci się, że palenie choinki nie ma związku z ekologią - ściąć drzewko, postawić w domu na kilka dni, aby potem puścić je z dymem. Znawcy tematu przekonują, że jest to  rozwiązanie przyjazne dla środowiska. Dziś do sprzedaży nie trafiają drzewka ukradzione z lasu. Choinki uprawia się na specjalnych plantacjach. W miejscu wyciętych, sadza się kolejne, która rosnąc kilka lat, przyczyniają się do oczyszczania powietrza. Warto jednak podkreślić, że spalenie choinki powinno odbywać się z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa, gdyż suche drzewko iglaste płonie bardzo szybko dużym płomieniem.
Czytaj też: Jak chronić dziecko przed zanieczyszczonym powietrzem?

3. Przesadzamy

Dotyczy to oczywiście choinek w doniczce. To, czy drzewko się przyjmie, zależy m.in. od jego korzeni (w zbyt ciasnych doniczkach często są uszkodzone), ale także od tego, czy było dobrze podlewane i zahartowane - w domu mamy zwykle około 20 stopni C, więc raptowne przeniesienie rośliny z takiej temperatury na mróz jest dla niej szokiem. Najpierw należy postawić drzewko na werandzie lub w garażu, a dopiero potem na tarasie lub w ogródku (donica powinna być zabezpieczona przed przemarzaniem). Z sadzeniem do gruntu warto poczekać do wiosny. Jeśli nie mamy ogródka, balkonu czy tarasu, roślinę w donicy można przekazać znajomym, którzy dyponują kawałkiem ziemi.

4. Ocieplamy lub nawozimy rabatki

Pociętymi gałązkami świerka czy jodły można przykrywać rośliny w ogrodzie – zielony płaszcz chroni je przed przemarzaniem. Rozdrobnioną choinkę można również wrzucić do przydomowego kompostownika. Nawóz, w który zmieni się po pewnym czasie, bardzo lubią rododendrony.

5. Przekazujemy do zoo

Drzewka z igłami (nie suche gałązki) to przysmak dla niektórych zwierząt albo zabawka, na której można ostrzyć pazury. Choinkowe gałązki mogą stać się również wyściółką na wybiegach dla zwierząt. Wywiezienie świątecznego drzewka do ogrodu zoologicznego to superfrajda dla dziecka. Jaką dumę może poczuć kilkulatek, gdy okaże się, że w ten sposób sprawi przyjemność zwierzakom. Zanim wybierzemy się do zoo, potwierdźmy jednak telefonicznie, czy nasza choinka rzeczywiście okaże się przydatna.

Sprawdź: Jak nauczyć dziecko być ekopozytywnym?
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Warto przeczytać

Sławni rodzice i ich dzieci