GRY
 
 

Chojnice: dziecko w żłobku poważnie poparzone!

17-miesięczna dziewczynka ma poparzenia II stopnia. Jak mogło do tego dojść?

oparzenie u dziecka
fot. Fotolia
Gdy podejmujemy się  opieki nad cudzymi dziećmi, bierzemy na siebie naprawdę ogromną odpowiedzialność, z której będziemy rozliczeni. Nie mogą nas tłumaczyć słowa - nie zauważyłam, to stało się tak szybko, nie zdążyłam zareagować. 

Do bardzo niebezpiecznej sytuacji doszło w Chojnicach w żłobku. 1,5 roczna dziewczynka wraz z trzynaściorgiem innych dzieci w wieku 1-3 lat, przebywała pod opieką trzech opiekunek.
Gdy jedna z nich zrobiła sobie gorący napój, dziewczynka podbiegła do stolika i ściągnęła na siebie kubek. Jego zawartość wylała się na twarz, szyję, klatkę piersiową i rękę. Lekarze ocenili, że gorący płyn spowodował oparzenia II stopnia

Opiekunka powiedziała policji, że stała tyłem do dziecka i nie widziała kiedy podbiega, a pozostałe panie, nie zdążyły zareagować na czas.

Czy opiekunki wiedziały jak zareagować na wypadek poparzenia? Czy Wy wiedziałybyście jak zareagować w takiej sytuacji?

Przypominamy najważniejsze zasady, gdy oparzy się dziecko

1.    Jak najszybciej trzeba schłodzić oparzone miejsce zimną wodą. Nie wahaj się wsadzić dziecka pod prysznic. Oparzenia I stopnia powinno się schładzać pod bieżącą wodą nawet przez 15 minut, oparzenia II stopnia około 30  minut. Przy ciężkich oparzeniach, schładzamy jedynie przez kilka minut, żeby nie wprowadzić dziecka w stan hipotermii.

2.    Jeżeli oparzenie jest duże, nie ściągaj na siłę ubranka, można niestety w ten sposób bardzo uszkodzić skórę.

3.    Wezwij pogotowie.

4.    Można podać dziecku leki przeciwbólowe odpowiednie do jego wieku.

5.    Ranę można zabezpieczyć jałowym gazikiem, jeżeli oparzenie nie jest rozległe, a chcemy z dzieckiem sami pojechać  do szpitala. Absolutnie nie przebijaj pęcherzy jeżeli się pojawiły!

Oparzenia - pierwsza pomoc

Przy oparzeniach I stopnia można użyć aerozolów chłodzących oparzenia, nie jest też wymagana wizyta w szpitalu. 
Oparzenia II i III stopnia wymagają wizyty u lekarza, który poleci najlepsze maści gojące. Warto o to zadbać, gdyż tego rodzaju oparzenia, mogą niestety pozostać na skórze w postaci blizny.

Taka wiedza jest bezcenna! Tym bardziej, że przy małych dzieciach naprawdę często zdarzają się wypadki związane z oparzeniami. 

Czy wiesz co robić, gdyby Twoje dziecko poparzyło się gorącą herbatą?

Co robić, gdy dziecko się oparzy?

źródło: radiogdansk.pl
Redakcja poleca: Uwaga! Nagłe wypadki - zasady udzielania pomocy dzieciom - film
Pediatra radzi, jak zachować się, gdy dziecko się zakrztusi, oparzy lub skaleczy.
Doładuj
Przeładuj