fot. źródło: netmums

„Wszyscy mi mówili, że swędząca skóra w ciąży to normalne. Mylili się!”

Swędzenie nóg i rąk może oznaczać poważne schorzenie, które może zagrozić zdrowiu dziecka. Musicie o tym wiedzieć!
Ewa Podleśna-Ślusarczyk
fot. źródło: netmums
Owszem, skóra ciężarnej wymaga specjalnego traktowania, ze względu na to, że jest wrażliwsza. Nie można jednak bagatelizować swędzących nóg, rąk, a nawet tułowia, i zrzucać winę na zmiany hormonalne, czy rozciągającą się skórę. Takie swędzenie może oznaczać cholestazę, chorobę wątroby, niebezpieczną dla płodu.

Posłuchajcie tej mamy:

„Najpierw zaczęły swędzieć mnie nogi. Byłam wtedy w 26.tyg.ciąży. Najgorzej było w nocy, ale gdy rozmawiałam z koleżankami, mówiły, że to normalne w ciąży. Pytałam też lekarkę, ale powiedziała, że jeżeli objawy się nasilą, zrobimy dodatkowe badania.

Potem zaczęły swędzieć mnie ręce oraz tułów. Myślałam, że to zmiany, jakie zachodzą z powodu ciąży i gdy swędzenie się nasilało, smarowałam się balsamami przeznaczonymi dla kobiet w ciąży. Mijały kolejne dni, a ja zaczęłam mieć mdłości, tak jak na początku ciąży. Choć wszyscy starali się mnie uspokoić, ja wiedziałam, że coś jest nie tak. Zrobiłam morfologię, ale nie było w niej nic niepokojącego. Swędzenie było coraz silniejsze.

Postanowiłam znowu pójść do lekarza. Opisałam mu wszystkie problemy, a on zapytał: czy poprzedni lekarz zlecił wykonanie prób wątrobowych? Okazało się, że nie. Wyniki były jednoznaczne. Miałam znacznie podwyższone stężenie kwasów żółciowych, a inne enzymy także nie były w normie. Diagnoza: cholestaza".

Redakcja poleca: Jak zrobić kalendarz adwentowy z papieru?
Jeśli zastanawiasz się, jak zrobić kalendarz adwentowy z papieru, dobrze trafiłaś. Nasz jest łatwy do wykonania i efektowny, bo złoty! Dzięki kalendarzowi adwentowemu dziecku łatwiej jest czekać na gwiazdkę i prezenty. Znikające kolejne okienka kalendarza ułatwiają zrozumienie, ile jeszcze dni zostało do świąt i sprawiają, że ten czas nie dłuży się aż tak strasznie.


Co to jest cholestaza?

Jest to choroba wątroby dotykająca kobiety w ostatnich miesiącach ciąży. Znana pod nazwą wewnątrzwątrobowa cholestaza ciężarnych może niestety zagrażać życiu i zdrowiu dziecka, przede wszystkim może spowodować krwotok, oraz przedwczesny poród. Wątroba czasem okazuje się zbyt słaba wobec tak dużej dawki hormonów (estrogenów i progesteronów), zwłaszcza w III trymestrze ciąży. Dochodzi wtedy do zastoju żółci, wymagającego natychmiastowej pomocy lekarskiej.

Jak się leczy cholestazę?

Przyszłą mamę czeka dieta i bardzo dużo odpoczynku. Zazwyczaj dzieje się to w warunkach szpitalnych, gdzie oczekuje na rozwiązanie. Przyjmuje sterydy oraz kroplówki z glukozą, co kilka dni pobierana jest krew, by sprawdzać na bieżąco funkcje wątroby, oraz KTG i USG, by monitorować zdrowie płodu. Dieta polega głównie na wyeliminowaniu produktów surowych oraz smażonych, ograniczeniu tłuszczów, słodyczy i słodkich napojów.

Nie bagatelizujmy swędzenia w czasie ciąży. Nie bójmy się porozmawiać z lekarzem o naszych dolegliwościach. To, co może pozornie być mało interesujące i błahe, zdarza się być poważnym schorzeniem.

Czy spotkała Was podobna historia? Piszcie do nas!

Czytaj także: Co to jest cholestaza ciążowa?

źródło: netmums
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy