ciąża, brzuszek, drapać
fot. Panthermedia

Cholestaza w ciąży

WWC to schorzenie wątroby pojawiające jedynie podczas ciąży. W Polsce występuje dość rzadko, ale sprawdź, czy nie jesteś w grupie podwyższonego ryzyka.
Marta Kabulska
ciąża, brzuszek, drapać
fot. Panthermedia

Cholestaza polega na zastoju żółci w wątrobie i najczęściej pojawia się w trzecim trymestrze ciąży. Dotyczy co prawda przede wszystkim wieloródek i kobiet starszych, jednak według niektórych badań może to być choroba dziedziczna. Jej przyczyna nie jest wciąż tak do końca znana.

Poznaj ważne symptomy cholestazy w ciąży

Choroba pojawia się w czasie ciąży na skutek obciążenia wątroby i działania estrogenów, których poziom jest wówczas znacznie większy. Objawia się głównie niezwykle dokuczliwym świądem skóry, który zaczyna się od kończyn, a potem rozprzestrzenia na tułów. Świąd zwykle nasila się
w nocy. Ponadto nieprawidłowe są wyniki badań wątrobowych i stężenia kwasów żółciowych w surowicy krwi. U chorych mogą wystąpić również żółtaczka o łagodnym przebiegu, brak apetytu, niedobór witaminy K, a także... bezsenność – spowodowana ciągłym swędzeniem skóry.
Redakcja poleca: Dlaczego warto ćwiczyć w ciąży - film
Trenerka fitnees tłumaczy, dlaczego ruch fizyczny w ciąży jest tak ważny, jakich sportów unikać w ciąży i w jaki sposób powinna ćwiczyć ciężarna.

Zagrożenia dla ciężarnej z cholestazą

Największym niebezpieczeństwem, jakie może spotkać matkę z cholestazą ciążową jest krwotok poporodowy, który wynika zazwyczaj z niedoboru witaminy K (jej wchłanianie jest silnie zaburzone z powodu choroby). Natomiast zagrożenia dla dziecka to przede wszystkim przedwczesny lub bardzo gwałtowny poród oraz pojawienie się smółki w płynie owodniowym. W skrajnych przypadkach możliwe jest także zagrożenie życia maluszka.

Niełatwa terapia cholestazy w ciąży

Ciężarne cierpiące na nasiloną cholestazę muszą znajdować się w szpitalu pod stałą opieką lekarską i są leczone za pomocą odpowiednich leków. Cały czas kontrolowany jest stan wątroby przyszłej mamy. Przy lekkiej cholestazie monitorowane są stan płodu i wody płodowe – np. w przychodni przyszpitalnej. Choroba ustępuje zwykle już kilka tygodni po porodzie i nie pozostawia zmian w organizmie kobiety.

Poznaj 11 niezbędnych badań w ciąży.


Oceń artykuł

Ocena 4 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy