Dlaczego musisz badać dziecku cholesterol? [WIDEO]

Wysoki cholesterol to nie jest wyłącznie domena dorosłych. Twoje dziecko też może mieć ten problem! Prof. Marek Naruszewicz wyjaśnia, które dzieci są nim zagrożone.
Cholesterol u dzieci to nie jest wydumany problem! Od kilku lat specjaliści przestrzegają rodziców, że w niektórych rodzinach dzieci są szczególnie zagrożone wyższym poziomem cholesterolu. A to jest bardzo groźne dla ich przyszłego zdrowia. Prof. dr hab. Marek Naruszewicz, który jest honorowym przewodniczącym Polskiego Towarzystwa Badań nad Miażdżycą oraz ekspertem ogólnopolskiego programu walki z cholesterolem – Proaktywnie dla serca, tłumaczy, jak szybko może pojawić podwyższony cholesterol i dlaczego wczesne badanie cholesterolu u dzieci jest tak ważne. 

Jak często dzieci mają podwyższony poziom cholesterolu?

Niestety, dzieci bardzo często mają podwyższony poziom cholesterolu. Wszyscy myślą, że wysoki cholesterol i miażdżyca, to tylko przywilej osób starszych. To absolutna nieprawda! Zostało udowodnione, że problem dotyczy dzieci i to na niezwykle wczesnym etapie ich życia. Z badań wynika, że nawet dzieci w łonie matki mogą mieć podwyższony poziom cholesterolu i zmienione miażdżycowo naczynia. 

Dlaczego badanie cholesterolu u dzieci jest tak ważne?

Musimy pamiętać, że w Polsce aż ponad 60 proc. ludzi ma wysoki cholesterol. To oznacza, że także dzieci mają podwyższony poziom cholesterolu, a w ślad za tym również wyższe ciśnienie tętnicze oraz podwyższony poziom cukru. Jeśli szybko wykryjemy te problemy u malucha, dajemy my szansę na długie i przede wszystkim zdrowe życie, a dokładnie – na uniknięcie miażdżycy, zawału serca czy udaru mózgu, które mogłyby zrujnować jego zdrowie bardzo szybko, bo jeszcze przed ukończeniem przez nie 40. roku życia. Temu wszystkiemu może zapobiec proste badanie krwi. Warto poprosić o nie pediatrę.

Czytaj też:
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Znowu płacze

Wiosna z maluszkiem