choroba, wirus, dziecko, szkoła
fot. Adobe Stock

Chore dzieci w Policach: czy to koronawirus?

U dwóch uczennic z Polic lekarze podejrzewają koronawirusa. Obie niedawno wróciły z Włoch. Badania wykazały, że chore dziewczynki nie mają grypy ani anginy.
Magdalena Drab
choroba, wirus, dziecko, szkoła
fot. Adobe Stock
Dwie 16-letnie uczennice Zespołu Szkół im. Ignacego Łukasiewicza w Policach (woj. zachodniopomorskie) z wysoką gorączką trafiły do szpitala w nocy z poniedziałku na wtorek. W obu przypadkach istnieje podejrzenie koronawirusa, dlatego sanepid zdecydował o poddaniu kwarantannie całego obiektu szkolnego oraz dwóch internatów, odwołano wszystkie zajęcia. W placówkach przebywa ponad 200 osób – uczniów i pracowników.

Koronawirus w Policach?

Jak wynika z informacji dyrekcji szkoły, obie nastolatki spędzały ferie za granicą – jedna w północnych Włoszech, druga w Szwajcarii i Mediolanie. Do Polski wróciły ok. 10 dni temu i u obu pojawiła się wysoka gorączka. Internat i zespół szkół, do którego uczęszczały, zostały objęte kwarantanną do odwołania, co oznacza, że na razie nikt nie może opuścić budynków – łącznie to ponad 200 osób. Młodzież może korzystać z pomocy psychologa i wychowawców, na bieżąco wydawane są posiłki. Do czasu uzyskania wyników badań chorych uczennic budynków pilnuje policja.

Pierwsze testy przeprowadzone w poniedziałek wykazały, że nastolatki na pewno nie chorują na grypę ani na anginę. Wyniki badań na obecność koronawirusa będą znane za ok. 3 dni.
Redakcja poleca: Polsce grozi epidemia odry! Dlaczego należy bać się choroby?
Zdaniem WHO Polska balansuje na granicy epidemii. Dlaczego najbardziej narażone na zarażenie wirusem są niemowlęta? Czy choroba jest naprawdę groźna?

Koronawirus w Polsce – co wiadomo?

Do tej pory do szpitala w Szczecinie z podejrzeniem koronawirusa zgłosiło się 5 osób, w tym uczennica szkoły podstawowej z Kołobrzegu i dorosła kobieta, która wróciła z Włoch. Wyniki badań hospitalizowanych pacjentów nie są jeszcze znane. Łącznie w Polsce nadzorem epidemiologicznym objęto 3373 osoby, a kwarantannie domowej – 101 osób. W całej Unii Europejskiej zakażonych koronawirusem zostało ponad 2 tys. ludzi, a najwięcej przypadków zachorowań w Europie zanotowano we Włoszech.

Infolinia dla rodziców dzieci mieszkających w internatach w Policach: 798 847 862

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy