wirus bostoński
fot. Fotolia

Lekarze alarmują - coraz więcej chorych dzieci na bostonkę!

Jak rozpoznać wirus bostoński i jak sobie z nim radzić? - warto wiedzieć! Tym bardziej, że jest to choroba zakaźna i dziesiątkuje dzieci w przedszkolach.
Ewa Podleśna-Ślusarczyk
wirus bostoński
fot. Fotolia
Wysypka,gorączka i afty. To klasyczne objawy choroby, która atakuje dzieci w okresie jesiennym. W tym miesiącu jest już wiele zgłoszeń z przychodni o pojawieniu się tego wirusa, który budzi strach wśród rodziców. Nie jest on jednak zbyt groźny dla dziecka - warto o tym wiedzieć, by zachować spokój!

Niestety coraz więcej chorych dzieci odnotowuje się na przełomie października i listopada. Wirus bostoński, znany też jako choroba dłoni, stóp i jamy ustnej, jest bardzo zakaźny, więc nic dziwnego, że w przedszkolu znikają cała grupy, a nie pojedyncze osoby. 

Choć lekarze uspokajają, że bostonka to wirus, którego nie trzeba leczyć absolutnie antybiotykami, to może jednak wywoływać powikłania i nie można jej bagatelizować.

Co to jest choroba bostońska i jak ją rozpoznać?

Jest to choroba wywołana przez grupę wirusów. Można ją rozpoznać dość łatwo, gdyż najpierw pojawia się gorączka, a zaraz potem w jamie ustnej, na spodzie stóp, pachwinach, czy na dłoni, pojawia się wysypka. Czasem ma postać grudek, czasem czerwonych plamek, albo pęcherzy. Wysypka powinna sama minąć po kilku dniach.

Czytaj: Gorączka - prawdy i mity jak zbijać!
Redakcja poleca: Jak wybrać termometr dla niemowlaka - film
Poznaj najważniejsze cechy popularnych termometrów dla dzieci. Sprawdź, o czym trzeba pamiętać, mierząc temperaturę niemowlęciu.

Jak dochodzi do zarażenia?

Niestety bostonka jest chorobą zakaźną, która przenosi się drogą kropelkową. Wystarczy że dziecko w przedszkolu kichnie, zakaszle, czy nie umyje rączek po wizycie w toalecie, a już przekazuje innym wirus. Niestety dotykanie tych samych zabawek powoduje, że choroba może zbierać żniwo w postaci kilku -kilkunastu zachorowań.

Jak leczy się chorobę bostońską?

Nie ma specjalnych leków, które podawane są przy tej chorobie. Bostonka jako wirus nie wymaga podawania żadnego antybiotyku. Trzeba tylko zbijać temperaturę, oraz robić płukanki jamy ustnej. Choroba początkowo nie daje żadnych objawów, dopiero po 2-3 dniach pojawia się gorączka, dreszcze, bóle głowy i kości, brak apetytu, afty. Objawy powinny ustąpić po ok. 7 dniach, choć uważa się, że pełen okres rekonwalescencji trwa nawet od 3-6 tygodni. Powikłania występują rzadko, zazwyczaj w postaci zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych.

Czy Twoje dziecko miało już bostonkę? Wiesz wszystko na jej temat?

Zobacz także:
Chore dzieci w przedszkolu to plaga - posłuchajcie tego taty!
Oceń artykuł

Ocena 5 na 4 głosy

Zobacz także

Popularne tematy