GRY
 
 

Ginekolog wyjaśnia, czy bostonka jest groźna dla kobiety w ciąży

Niektóre dziecięce choroby zakaźne mogą być niebezpieczne dla przyszłych mam i nienarodzonego dziecka. Masz kontakt z maluchami? Sprawdź, co się stanie, jeśli jesteś w ciąży i zarazisz się bostonką.

choroba bostońska w ciąży
fot. Fotolia
Bostonka, to choroba ostatnio bardzo popularna wśród dzieci poniżej 10. roku życia. Zachorowaniom szczególnie sprzyja późne lato i jesień. Wirus bostoński jest bardzo zakaźny, dlatego wiele kobiet w ciąży, które mają kontakt z dziećmi, obawia się, że się nią zarazi. Sprawdzamy, czy jeśli przyszła mama przechodzi chorobę bostońską, coś grozi jej nienarodzonemu dziecku i wyjaśniamy, jak należy postąpić w przypadku zachorowania.

Jakie ryzyko niesie choroba bostońska w ciąży?

To zależy od trymestru, w którym przechodzimy bostonkę. Dr n. med. Marzena Jurczak–Czaplicka, ginekolog położnik z IMID w Warszawie tłumaczy, że wszelkie choroby wirusowe są najbardziej niebezpieczne dla kobiet w pierwszych tygodniach ciąży. W tym czasie warto o siebie szczególnie dbać i unikać kontaktu z chorymi. Zarażenie chorobą bostońską w I trymestrze może skutkować powstaniem wad u dziecka, a nawet spowodować poronienie.
Redakcja poleca: Jak zaakceptować zmiany w naszym ciele po ciąży i nie ulegać presji bycia fit mamą radzi psycholog [WIDEO]
Kluczem do sukcesu jest akceptowanie zmian zachodzących w naszym ciele nie tylko po ciąży, ale podczas całego naszego życia – mówi psycholog dr Magdalena Śniegulska. Zobacz film, z którego dowiesz się, jak radzić sobie z lansowanym kultem wysportowanego ciała, co dla kobiet po ciąży może być szczególnie stresujące.

Co się stanie, gdy chorujemy na bostonkę w II i III trymestrze ciąży?

Infekcje w II i III trymestrze zazwyczaj na szczęście nie są tak szkodliwe – mówi dr Jurczak-Czaplicka. – Dorośli lepiej znoszą zachorowanie na bostonkę niż dzieci. Przy zarażeniu wirusem bostońskim nie ma leczenia przyczynowego, można zwalczać tylko objawy. Jeśli kobieta w ciąży zarazi się bostonką i gorączkuje, powinna obniżać temperaturę paracetamolem i pamiętać o nawadnianiu się – wyjaśnia ekspertka. 

Jak objawia się choroba bostońska?

Objawy zwykle pojawiają się po około 3 dniach od kontaktu z chorym. Początek choroby bostońskiej można pomylić z przeziębieniem czy zapaleniem gardła. Może pojawić się gorączka. O tym, że przyszła mama przechodziła bostonkę, można przekonać się, gdy po kilku dniach pojawi się charakterystyczna wysypka podobna do ospy wietrznej.

Zobacz też:

Ocena (9 ocen)

5.1
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Dieta przyszłej mamy

Cesarskie cięcie