bostonka w ciąży
fot. AdobeStock

Czy bostonka w ciąży jest niebezpieczna?

Bostonka w ciąży może zagrażać dziecku. Najbardziej niebezpieczna jest w pierwszym trymestrze ciąży – może prowadzić nawet do poronienia. Dlatego ciężarne powinny unikać zakażenia bostonką i innymi chorobami, które dla innych ludzi nie stanowią poważnego zagrożenia, ale dla rozwijającego się płodu mogą być bardzo niebezpieczne.
Małgorzata Wódz
Konsultacja: dr n. med. Marzena Jurczak-Czaplicka
bostonka w ciąży
fot. AdobeStock
Bostonka to choroba ostatnio bardzo często zdarzająca się wśród dzieci poniżej 10. roku życia. Powoduje ją wirus Coxackie. Zachorowaniom szczególnie sprzyja późne lato i jesień. Wirus bostoński jest bardzo zakaźny, dlatego wiele kobiet w ciąży, które mają kontakt z dziećmi, obawia się, że się nim zarazi. I słusznie, bo choć na późniejszych etapach ciąży bostonka nie jest szczególnie groźna, to w pierwszym trymestrze może wyrządzić wiele szkód.

Spis treści:

Czy bostonka jest groźna w ciąży?

To zależy od trymestru ciąży, w którym bostonka zaatakuje. Dr n. med. Marzena Jurczak–Czaplicka, ginekolog położnik z IMID w Warszawie tłumaczy, że wszelkie choroby wirusowe są najbardziej niebezpieczne dla kobiet w pierwszych tygodniach ciąży. W tym czasie warto o siebie szczególnie dbać i unikać kontaktu z chorymi. Zarażenie chorobą bostońską i ciężki jej przebieg w 1. trymestrze może skutkować powstaniem wad u dziecka, a nawet spowodować poronienie. Na szczęście zarażenie bostonką w czasie przypadkowego kontaktu jest bardzo niskie.
Redakcja poleca: Ciąża donoszona – który to tydzień? [WIDEO]
Ciąża donoszona trwa 40 tygodni, czyli mniej więcej 280 dni. Pamiętaj, że lekarze nigdy nie liczą ciąży w miesiącach – liczy się zawsze skończone tygodnie. Aby sprawdzić, czy ciąża jest donoszona, trzeba obliczyć wiek ciąży, licząc od pierwszego dnia ostatniej miesiączki, a nie od zapłodnienia.

Bostonka w drugim i trzecim trymestrze ciąży

Infekcje w 1. i 2. trymestrze ciąży zazwyczaj na szczęście nie są tak szkodliwe – mówi dr Jurczak-Czaplicka. Najmniejsze ryzyko niesie ze sobą zachorowanie na bostonkę w drugim trymestrze ciąży. Przechodzona w trzecim trymestrze może wywołać poród przedwczesny. Jednak aby doszło do takich komplikacji, przebieg choroby musi być ciężki – z wysoką gorączką i odwodnieniem. Ciężarne rzadko ciężko przechodzą zakażenie wirusem Coxackie, jeśli jednak tak się zdarzy, przyszła mama musi trafić do szpitala.

Wirus bostoński w ciąży – leczenie

– Dorośli lepiej znoszą zachorowanie na bostonkę niż dzieci. Przy zakażeniu wirusem bostońskim nie ma leczenia przyczynowego, można zwalczać tylko objawy. Jeśli kobieta w ciąży zarazi się bostonką i gorączkuje, powinna obniżać temperaturę bezpiecznymi lekami (paracetamolem) i pamiętać o nawadnianiu się – wyjaśnia ekspertka. Gdy wystąpi wysoka gorączka i ogólne bardzo złe samopoczucie, trzeba skonsultować się z lekarzem, który w przypadku stwierdzenia ciężkiego przebiegu bostonki może skierować kobietę do szpitala, gdzie leczy się ją objawowo i monitoruje ciążę.

Bostonka w ciąży – objawy

Objawy zwykle pojawiają się po około trzech dniach od kontaktu z chorym. Początek choroby bostońskiej można pomylić z przeziębieniem czy zapaleniem gardła. Dolegliwości, jakie towarzyszą chorobie, to:
  • złe samopoczucie,
  • ból gardła,
  • brak apetytu,
  • gorączka,
  • dreszcze,
  • zmęczenie.
     
Po kilku dniach, zwykle dwóch-trzech, pojawia się charakterystyczna wysypka podobna do ospy wietrznej. Występuje w jamie ustnej, na dłoniach i podeszwowej stronie stóp. Wypryski nie swędzą, ale mogą być tkliwe lub bolesne. Po tym właśnie można poznać, że przyszła mama przechodzi bostonkę.

Zobacz też: 
Konsultacja: dr n. med. Marzena Jurczak-Czaplicka

Ginekolog położnik, jest starszym asystentem w Klinice Położnictwa i Ginekologii Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie, gdzie prowadzi Oddział Perinatologii. Opiekuje się kobietami w ciążach powikłanych oraz nieciężarnymi aż do menopauzy.

Oceń artykuł

Ocena 5 na 10 głosy

Zobacz także

Popularne tematy