bostonka w ciąży
fot. AdobeStock

Czy bostonka w ciąży jest niebezpieczna?

Bostonka w ciąży może zagrażać dziecku. Najbardziej niebezpieczna jest w pierwszym trymestrze ciąży – może prowadzić nawet do poronienia. Dlatego ciężarne powinny unikać zakażenia bostonką i innymi chorobami, które dla innych ludzi nie stanowią poważnego zagrożenia, ale dla rozwijającego się płodu mogą być bardzo niebezpieczne.
Małgorzata Wódz
Konsultacja: dr n. med. Marzena Jurczak-Czaplicka
bostonka w ciąży
fot. AdobeStock
Bostonka to choroba ostatnio bardzo często zdarzająca się wśród dzieci poniżej 10. roku życia. Powoduje ją wirus Coxackie. Zachorowaniom szczególnie sprzyja późne lato i jesień. Wirus bostoński jest bardzo zakaźny, dlatego wiele kobiet w ciąży, które mają kontakt z dziećmi, obawia się, że się nim zarazi. I słusznie, bo choć na późniejszych etapach ciąży bostonka nie jest szczególnie groźna, to w pierwszym trymestrze może wyrządzić wiele szkód.

Spis treści:

Czy bostonka jest groźna w ciąży?

To zależy od trymestru ciąży, w którym bostonka zaatakuje. Dr n. med. Marzena Jurczak–Czaplicka, ginekolog położnik z IMID w Warszawie tłumaczy, że wszelkie choroby wirusowe są najbardziej niebezpieczne dla kobiet w pierwszych tygodniach ciąży. W tym czasie warto o siebie szczególnie dbać i unikać kontaktu z chorymi. Zarażenie chorobą bostońską i ciężki jej przebieg w 1. trymestrze może skutkować powstaniem wad u dziecka, a nawet spowodować poronienie. Na szczęście zarażenie bostonką w czasie przypadkowego kontaktu jest bardzo niskie.
Redakcja poleca: Kiedy zrobić test ciążowy najwcześniej?
Na pytanie, kiedy zrobić test ciążowy najwcześniej, nie ma jednoznacznej odpowiedzi – choć testy można robić już 10 dni po zapłodnieniu, to nawet pozytywny wynik nie będzie oznaczać, że ciąża przetrwa parę kolejnych dni. Aby wiarygodnie potwierdzić ciążę, trzeba wstrzymać się nawet dłużej niż 2 tygodnie od zapłodnienia.

Bostonka w drugim i trzecim trymestrze ciąży

Infekcje w 1. i 2. trymestrze ciąży zazwyczaj na szczęście nie są tak szkodliwe – mówi dr Jurczak-Czaplicka. Najmniejsze ryzyko niesie ze sobą zachorowanie na bostonkę w drugim trymestrze ciąży. Przechodzona w trzecim trymestrze może wywołać poród przedwczesny. Jednak aby doszło do takich komplikacji, przebieg choroby musi być ciężki – z wysoką gorączką i odwodnieniem. Ciężarne rzadko ciężko przechodzą zakażenie wirusem Coxackie, jeśli jednak tak się zdarzy, przyszła mama musi trafić do szpitala.

Wirus bostoński w ciąży – leczenie

– Dorośli lepiej znoszą zachorowanie na bostonkę niż dzieci. Przy zakażeniu wirusem bostońskim nie ma leczenia przyczynowego, można zwalczać tylko objawy. Jeśli kobieta w ciąży zarazi się bostonką i gorączkuje, powinna obniżać temperaturę bezpiecznymi lekami (paracetamolem) i pamiętać o nawadnianiu się – wyjaśnia ekspertka. Gdy wystąpi wysoka gorączka i ogólne bardzo złe samopoczucie, trzeba skonsultować się z lekarzem, który w przypadku stwierdzenia ciężkiego przebiegu bostonki może skierować kobietę do szpitala, gdzie leczy się ją objawowo i monitoruje ciążę.

Bostonka w ciąży – objawy

Objawy zwykle pojawiają się po około trzech dniach od kontaktu z chorym. Początek choroby bostońskiej można pomylić z przeziębieniem czy zapaleniem gardła. Dolegliwości, jakie towarzyszą chorobie, to:
  • złe samopoczucie,
  • ból gardła,
  • brak apetytu,
  • gorączka,
  • dreszcze,
  • zmęczenie.
     
Po kilku dniach, zwykle dwóch-trzech, pojawia się charakterystyczna wysypka podobna do ospy wietrznej. Występuje w jamie ustnej, na dłoniach i podeszwowej stronie stóp. Wypryski nie swędzą, ale mogą być tkliwe lub bolesne. Po tym właśnie można poznać, że przyszła mama przechodzi bostonkę.

Zobacz też: 
Konsultacja: dr n. med. Marzena Jurczak-Czaplicka

Ginekolog położnik, jest starszym asystentem w Klinice Położnictwa i Ginekologii Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie, gdzie prowadzi Oddział Perinatologii. Opiekuje się kobietami w ciążach powikłanych oraz nieciężarnymi aż do menopauzy.

Oceń artykuł

Ocena 5 na 9 głosy

Zobacz także

Popularne tematy