Encyklopedia zdrowia dziecka

A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O P R S Ś T U W Z Ż Wszystkie

Choroba bostońska (wysypka bostońska)

Choroba bostońska, czy inaczej zespół dłoni, stóp i ust, to infekcja wirusowa, często występująca u dzieci: od niemowląt po dzieci w wieku szkolnym.  

Spis treści:
1. Przyczyny choroby bostońskiej
2. Najczęstsze objawy choroby
3. Kiedy do lekarza
4. Leczenie choroby bostońskiej
5. Powikłania bostonki
6. Jak zapobiegać zarażeniu?
 

Przyczyny choroby bostońskiej

Wywołują ją enterowirusy (odmiana coxsackie). Szczyt zachorowań przypada na jesień. Zwykle na chorobę bostońską chorują dzieci od 0-10 lat, chociaż dorośli także są narażeni na zachorowanie. Przebycie infekcji nie daje trwałej odporności (jak np. w przypadku ospy wietrznej), więc na chorobę bostońską można chorować wiele razy w życiu. Wirusy rozprzestrzeniają się drogą kropelkową albo przez dotyk.

Najczęstsze objawy choroby bostońskiej

Pierwsze objawy infekcji przypominają przeziębienie:
 • pojawia się ból gardła
 • spada apetyt
 • na podeszwach stóp i na wewnętrznych stronach dłoni i w ustach występuje wysypka. Zwykle pierwsze skórne zmiany pojawiają się  po dwóch dniach od zachorowania. Wysypka bostońska na początku wygląda jak małe czerwone plamki, następnie przekształca się w pęcherzyki wypełnione płynem. Pęcherzyki są bolesne i swędzą. Najbardziej uciążliwe są pęcherzyki w buzi dziecka.
Jak wygląda choroba bostońska:

choroba bostońska

Możliwe objawy:

 • może wystąpić gorączka do 38–39 stopni C.

Kiedy do lekarza?

Każda wysypka niewiadomego pochodzenia wymaga konsultacji lekarskiej! Wysypka może być symptomem alergii pokarmowej, infekcji wirusowej albo zakażenia bakteryjnego – leczenie w każdym z tych przypadków jest inne.
Sprawdź także: Bakteryjne zakażenia skórne u dzieci – jak je rozpoznać i leczyć?

Choroba bostońska bardzo często bywa mylona z ospą wietrzną, różyczką albo opryszczkowym zapaleniem jamy ustnej, jednak od innych chorób przebiegających z wysypką, chorobę bostońską wyróżnia charakterystyczne miejsce wysypki.

Leczenie i pielęgnacja dziecka z chorobą bostońską

Choroba bostońska zwykle ustępuje sama w ciągu 7-10 dni. Nie jest konieczne specjalne leczenie, konieczne będzie jednak łagodzenie objawów choroby:
 • Obniżaj gorączkę. Podawaj dziecku preparat z paracetamolem albo ibuprofenem. Polecamy: Gorączkowe błędy – poznaj i nie popełniaj.
 • Podawaj picie – najlepiej letnią wodę.
 • Dawaj lekkostrawne dania. Z powodu pęcherzyków w gardle dziecko może mieć problemy z jedzeniem, dlatego na czas choroby warto wprowadzić tzw. miękką dietę, złożoną z papek, jogurtów czy serków.
 • Nie zdrapuj pęcherzyków, bo mogą wtedy ulec nadkażeniu bakteryjnemu.
 • Uwaga! Być może lekarz zaleci smarowanie pęcherzyków gencjaną (to działa odkażająco) albo preparatem przeciwświądowym (np. Tanno Hermal). To jednak nie jest sposób leczenia choroby bostońskiej, tylko łagodzenie objawów i przeciwdziałanie nadkażeniu bakteryjnemu.

Powikłania bostonki

Choroba bostońska zwykle ma łagodny przebieg i nie grozi powikłaniami. Sama wysypka również nie grozi bliznami – jednak rozdrapane krostki stanowią otwarte wrota dla bakterii. Aby zmniejszyć ryzyko zakażenia bakteryjnego, uśmierzaj świąd, a na noc zakładaj dziecku bawełniane rękawiczki bez palców (sprawdzą się zwykłe, cienkie skarpetki), aby nie mogło się drapać.

Zapobieganie chorobie bostońskiej

Choroba bostońska jest bardzo zakaźna, dlatego jeżeli choruje na nią choćby jedno dziecko w żłobku lub w przedszkolu, to najpewniej po kilku dniach zachoruje cała grupa. Aby zmniejszyć ryzyko choroby:
 • Często myj dziecku ręce – W sezonie infekcji wirusowych warto myć dziecku (i sobie) ręce nawet kilkanaście razy dziennie. Naukowcy udowodnili, że gdybyśmy kilkanaście razy dziennie myli ręce pod ciepłą, bieżącą wodą z mydłem, to ogólna liczba zakażeń wirusowych zmniejszyłaby się o 30 procent.
 • Wyparzaj zabawki – koniecznie zrób to także po wyzdrowieniu dziecka.
 • Nie zabieraj w tłumne miejsca – tam w sezonie jesienno-zimowym łatwo nie tylko o chorobę bostońską, lecz także o grypę, która u dzieci jest bardzo groźna.
Tekst: Sylwia Niemczyk
dr n. med. Joanna Brett-Chruściel
Konsultacja: dr n. med. Joanna Brett-Chruściel

dr n. med. Joanna Brett-Chruściel, pediatra, Grupa LUX MED