Wysypka przy bostonce
fot. Fotolia

Bostonka u dziecka – czy to groźne?

Co pewien czas atakuje dzieci w przedszkolach i szkołach. Jak wygląda wysypka przy bostonce? Czy rzeczywiście jest się czego bać? Sprawdź koniecznie!
Aleksandra Sokalska
Wysypka przy bostonce
fot. Fotolia

Bostonka to bardzo zaraźliwa choroba. Jej nazwa pochodzi od epidemii, która wybuchła w Bostonie (inne określenia to wysypka bostońska, grypa bostońska, ospa bostońska). Na to schorzenie u dzieci mówi się także czasami „zespół dłoni, stóp i ust”, nazywa się ją również chorobą brudnych rąk. Wywołują ją enterowirusy – najczęściej wirusy Coxsackie (A5, A9, A10, A16, B1, B3) i enterowirus 71. Sprawdź, co powinnaś o niej wiedzieć.

Jak można się zarazić chorobą bostońską?

Najbardziej podatne są na nią dzieci do 10. roku życia, ale zdarza się, że zarażają się również dorośli (zwłaszcza ci o obniżonej odporności i starsi). U nich jednak zwykle ma o wiele łagodniejszy przebieg. Przed zarażeniem powinny jednak chronić się przyszłe mamy, bo choroba bostońska w ciąży czasem może wiązać się z przykrymi powikłaniami. Co, oprócz wieku, ułatwia zarażenie się bostonką? 
 • Pora roku – największe żniwo zbiera późnym latem i jesienią.  
 • Bezpośredni kontakt – wirus przenosi się przez mocz, kał i ślinę. Wystarczy, że chore dziecko włoży np. zabawkę do buzi, a potem będzie się nią bawić inne dziecko...
 • Brak higieny – jeśli zarażony maluch nie umyje po skorzystaniu z toalety rąk, szybko zarazi innych.
Redakcja poleca: Herbatki ziołowe dla dzieci: kiedy można je wprowadzać i które są najbezpieczniejsze?
Rodzice często wybierają herbatki ziołowe dla dzieci w nadziei, że pomogą na problemy z brzuszkiem lub z zasypianiem. Niestety wiele z nich nie jest wskazanych dla maluszków, a niemowlęta do 6. miesiąca życia w ogóle nie powinny ich pić.

Jak objawia się bostonka?

Po 3-5 dniach od zarażenia, pojawiają się u dziecka objawy bostonki. Należy do nich:
 • Złe samopoczucie – na początku można pomylić ją z przeziębieniem lub lekką anginą. Dziecko źle się czuje, traci apetyt, boli je gardło.
 • Gorączka – temperatura do 38–39 st. C.
 • Wysypka – pojawia się w ciągu 2 dni od zachorowania. Przypomina małe czerwone lub łososiowe plamki, które przekształcają się w wypełnione surowiczym płynem pęcherzyki.
Widząc krostki, wiele osób uważa, że to ospa wietrzna. Jednak w wypadku choroby bostońskiej wysypka pojawia się zwykle tylko na dłoniach, stopach i w buzi (czasem też na pupie, jeśli dziecko ma biegunkę).
  [content:0_23800,0_21575,0_21479,2_1037:PsychologicalTest]

Wysypka na dłoniach przy bostonce
Wysypka w chorobie bostońskiej

Leczenie bostonki u dzieci

Przede wszystkim idź z dzieckiem do lekarza. Pediatra musi wykluczyć inne, groźniejsze choroby przebiegające z wysypką. Podobnie może objawiać się różyczka u dzieci, ospa wietrzna lub wirusowa odra. Na szczęście choroba bostońska rzadko powoduje powikłania i zwykle ustępuje sama w ciągu 7-10 dni. Sprawdź, jak możesz leczyć dziecko.
 • Zmniejsz gorączkę – podawaj preparat z paracetamolem.
 • Pamiętaj, że dziecko musi dużo pić – ale nie soki, bo podrażnią chore gardło.
 • Podawaj lekkostrawne dania – z powodu pęcherzyków w gardle dziecko może mieć problemy z jedzeniem. Nie zmuszaj go do niczego, jedynie proponuj letnie, delikatne, niekwaśne potrawy, np. kisiel, zupy kremy, kaszki.
Ważne: Pęcherzyki smaruj preparatem przepisanym przez lekarza. Ale nigdy nie przekłuwaj ich ani nie zdrapuj, bo możesz je zainfekować przez bakterie (i konieczne będą leczenie antybiotykiem!).

Czy można zapobiec chorobie bostońskiej?

Niestety jest ona wyjątkowo zakaźna, ale zawsze warto próbować uchronić przed nią dziecko.
 • Dbaj o higienę – często myj dziecku ręce, przebieraj je od razu po powrocie ze żłobka czy przedszkola, a także czyść środkiem antybakteryjnym jego zabawki. Przypominaj również, aby nie korzystało z cudzych sztućców, nie piło z czyjegoś kubeczka i nie jadło ze wspólnych naczyń.
 • Unikaj tłumów – jeśli w twojej okolicy pojawiła się bostonka, nie zabieraj dziecka do kina, supermarketu. Jeżeli masz taką możliwość, nie posyłaj dziecka do żłobka czy przedszkola, w którym pojawił się wirus.

Przeczytaj też:
Oceń artykuł

Ocena 4 na 21 głosy

Zobacz także

Popularne tematy