GRY
 
 

Choroba bostońska – czy to groźne?

Wirus bostoński co pewien czas atakuje dzieci w przedszkolach i szkołach. Jak wygląda choroba bostońska? Już sama nazwa brzmi groźnie! Czy rzeczywiście jest się czego bać? Sprawdź koniecznie!

choroba bostońska, wysypka bostońska, bostonka, wiyzyta u lekarza
fot. Fotolia

Bostonka to bardzo zaraźliwa choroba. Jej nazwa pochodzi od epidemii, która wybuchła w Bostonie (inne określenia to choroba bostońska, wysypka bostońska, grypa bostońska, ospa bostońska). Na bostonkę u dzieci mówi się także czasami „zespół dłoni, stóp i ust”, nazywa się ją również chorobą brudnych rąk. Bostonkę wywołują enterowirusy – najczęściej wirusy Coxsackie (A5, A9, A10, A16, B1, B3) i enterowirus 71. Sprawdź, co powinnaś o niej wiedzieć.

Jak można się zarazić chorobą bostońską?

Na wirus bostonki najbardziej podatne są dzieci do 10. roku życia, ale zdarza się, że zarażają się również dorośli (zwłaszcza ci o obniżonej odporności i starsi). U nich jednak choroba zwykle ma o wiele łagodniejszy przebieg. Przed zarażeniem powinny jednak chronić się przyszłe mamy, bo choroba bostońska w ciąży czasem może wiązać się z przykrymi powikłaniami. Co, oprócz wieku, ułatwia zarażenie się bostonką? 
 • Pora roku – największe żniwo choroba bostońska zbiera późnym latem i jesienią.  
 • Bezpośredni kontakt – wirus przenosi się przez mocz, kał i ślinę. Wystarczy, że chore dziecko włoży np. zabawkę do buzi, a potem będzie się nią bawić inne dziecko...
 • Brak higieny – jeśli zarażony maluch nie umyje po skorzystaniu z toalety rąk, szybko zarazi innych.
Redakcja poleca: Co się dzieje w 40. tygodniu ciąży? [WIDEO]
Masz ochotę krzyczeć jak Rachel w serialu "Przyjaciele": Wyciągnijcie je ze mnie! Czy jesteś zupełnie spokojna i raczej wolałabyś odsunąć poród w czasie? Najważniejsze jest teraz dziecko. Maluch jest wielkości dużej dyni i już właściwie szykuje się, by Cię poznać! A czy Ty wiesz jak rozpoznać początek akcji porodowej?

Jak objawia się bostonka u dziecka?

Po 3-5 dniach od zarażenia, pojawiają się u dziecka objawy bostonki. Należy do nich:
 • Złe samopoczucie – początek choroby przypomina przeziębienie lub lekką anginę. Dziecko źle się czuje, traci apetyt, boli je gardło.
 • Gorączka – temperatura do 38–39 st. C.
 • Wysypka – pojawia się w ciągu 2 dni od zachorowania. Przypomina małe czerwone lub łososiowe plamki, które przekształcają się w wypełnione surowiczym płynem pęcherzyki.
Widząc krostki, wiele osób uważa, że to ospa wietrzna. Jednak w wypadku choroby bostońskiej wysypka pojawia się zwykle tylko na dłoniach, stopach i w buzi (czasem też na pupie, jeśli dziecko ma biegunkę).

Wysypka na dłoniach przy chorobie chorobie bostońskiej

Bostonka u dzieci – leczenie

Przede wszystkim idź z dzieckiem do lekarza. Pediatra musi wykluczyć inne, groźniejsze choroby przebiegające z wysypką. Podobnie do bostonki może objawiać się różyczka, ospa wietrzna lub odra. Na szczęście choroba bostońska rzadko powoduje powikłania i zwykle ustępuje sama w ciągu 7-10 dni. Sprawdź, jak możesz leczyć dziecko.
 • Zmniejsz gorączkę – podawaj preparat z paracetamolem.
 • Pamiętaj, że dziecko musi dużo pić – ale nie soki, bo podrażnią chore gardło.
 • Podawaj lekkostrawne dania – z powodu pęcherzyków w gardle dziecko może mieć problemy z jedzeniem. Nie zmuszaj go do niczego, jedynie proponuj letnie, delikatne, niekwaśne potrawy, np. kisiel, zupy kremy, kaszki.


Ważne: Pęcherzyki smaruj preparatem przepisanym przez lekarza. Ale nigdy nie przekłuwaj ich ani nie zdrapuj, bo możesz je zainfekować przez bakterie (i konieczne będą leczenie antybiotykiem!).

Choroba bostońska – zapobieganie

Choroba bostońska jest wyjątkowo zakaźna, ale zawsze warto próbować uchronić przed nią dziecko.
 • Dbaj o higienę – często myj dziecku ręce, przebieraj je od razu po powrocie ze żłobka czy przedszkola, a także czyść środkiem antybakteryjnym jego zabawki. Przypominaj również, aby nie korzystało z cudzych sztućców, nie piło z czyjegoś kubeczka i nie jadło ze wspólnych naczyń.
 • Unikaj tłumów – jeśli w twojej okolicy pojawiła się bostonka, nie zabieraj dziecka do kina, supermarketu. Jeżeli masz taką możliwość, nie posyłaj dziecka do żłobka czy przedszkola, w którym pojawił się wirus.
Przeczytaj też:
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Kanapkowe wariacje i inne kuchenne inspiracje

Uwaga! Idzie mróz!