bostonka u dzieci
fot. Adobe Stock

Bostonka u dzieci – objawy, leczenie, czas trwania, ZDJĘCIA

Bostonka u dzieci objawia się przede wszystkim wysoką gorączką, której towarzyszy wysypka. Choroba co pewien czas wybucha w przedszkolach czy szkołach. W początkowym stadium bywa mylona ze zwykłym przeziębieniem.
Aleksandra Sokalska
bostonka u dzieci
fot. Adobe Stock

Bostonka to bardzo zaraźliwa choroba. Jej nazwa pochodzi od epidemii, która wybuchła w Bostonie. Znana jest także jako wysypka bostońska, grypa bostońska czy ospa bostońska. U dzieci schorzenie to określane jest także „zespołem dłoni, stóp i ust”. Wywołują ją enterowirusy – najczęściej wirusy Coxsackie (A5, A9, A10, A16, B1, B3) i enterowirus 71. Sprawdź, co powinnaś o niej wiedzieć.

Spis treści:

Objawy bostonki u dzieci

Na początku choroba może być mylona ze zwykłym przeziębieniem, zapaleniem gardła, anginą. Charakterystyczne objawy bostonki pojawiają się później.

Objawy bostonki u dzieci:
 • Złe samopoczucie – dziecko źle się czuje, traci apetyt, boli je gardło.
 • Gorączka – temperatura rośnie do 38-39 st. C.
 • Wysypka – pojawia się w ciągu 2 dni od zachorowania. Przypomina małe czerwone lub łososiowe plamki, które przekształcają się w wypełnione surowiczym płynem pęcherzyki.

Jak wygląda bostonka u dzieci – zdjęcia

Krostki pojawiające się przy bostonce przypominają ospą wietrzną. Jednak w przypadku choroby bostońskiej wysypka pojawia się zwykle na dłoniach, stopach i w jamie ustnej (czasem też na pupie, jeśli dziecko ma biegunkę).
 
bostonka u dziecka zdjęcie
Objawy bostonki na stopach u dziecka
Objawy bostonki na rączkach u malucha
 
W przebiegu bostonki, a także przez pewien czas po jej przebyciu, u dzieci może występować nadmierne złuszczanie się naskórka, a także oddzielanie się paznokci od macierzy. 

Łuszczenie się skóry po bostonce

Jak można zarazić się chorobą bostońską?

Najbardziej podatne na bostonkę są dzieci do 10. roku życia. Ale chorobą zarażają się również dorośli (zwłaszcza osoby o obniżonej odporności i starsze). Infekcja ma u nich jednak łagodniejszy przebieg. Przed zarażeniem powinny chronić się przyszłe mamy – bostonka w ciąży czasem może wiązać się z przykrymi powikłaniami.

Co sprzyja zarażeniu się bostonką:
 • Pora roku – największe żniwo bostonka zbiera późnym latem i jesienią.  
 • Bezpośredni kontakt – wirus przenosi się przez mocz, kał i ślinę. Do zakażenia może np. dojść, gdy chore dziecko  włoży zabawkę do buzi, a potem będzie się nią bawić inne dziecko.
 • Brak higieny – jeśli zakażony maluch nie umyje po skorzystaniu z toalety rąk, szybko zarazi innych.

Ile trwa bostonka u dzieci?

Bostonka u dzieci trwa około dwóch tygodni. Okres choroby dzieli się na 3 etapy:
 • 3 do 5 dni – okres wylęgania się wirusa bostońskiego w organizmie,
 • 2 do 3 dni – faza prodromalna, pojawiają się pierwsze dolegliwości (można ją pomylić z grypą, anginą czy przeziębieniem), w ostatnich dniach tej fazy występuje wysypka,
 • 7 do 10 dni – faza wysypkowo-osutkowa, czyli właściwa choroba.

Bostonka u dzieci – jak leczyć?

Przy podejrzeniu bostonki należy iść z dzieckiem do lekarza. Pediatra wykluczy inne, groźniejsze choroby przebiegające z wysypką (podobnie może objawiać się różyczka, ospa wietrzna lub odra). Przepisze też odpowiedni lek na wysypkę. Choroba bostońska na szczęście rzadko powoduje powikłania, a jej objawy ustępują same w ciągu 7-10 dni.

Jak pomóc dziecku z bostonką:
 • Zmniejsz gorączkę – podawaj preparat z paracetamolem.
 • Pamiętaj, że dziecko musi dużo pić – najlepsza jest woda, soki podrażnią chore gardło.
 • Podawaj lekkostrawne dania – z powodu pęcherzyków w gardle dziecko może mieć problemy z jedzeniem. Proponuj letnie, delikatne, niekwaśne potrawy, np. kisiel, zupy kremy, kaszki. Nie zmuszaj do jedzenia.
Pęcherzyki na skórze smaruj preparatem przepisanym przez lekarza. Nie przekłuwaj ich i nie zdrapuj – możesz je w ten sposób zainfekować bakteriami (a wtedy konieczne będzie leczenie antybiotykiem).Czy wychodzić na dwór z dzieckiem chorym na bostonkę?

Wielu rodziców zastanawia się, czy można wychodzić na dwór podczas bostonki. Jeśli dziecko nie gorączkuje, wskazane jest, by mogło się przewietrzyć. Dopóki utrzymują się objawy charakterystyczne dla bostonki, należy jednak unikać wyjść w miejsca powszechnie dostępne, aby dziecko nie roznosiło wirusa (chory maluch nie powinien zbliżać się do innych dzieci bliżej niż na odległość 2 metrów, musi też unikać dużych zbiorowisk ludzi).
 
Redakcja poleca: Miejsca, które bardzo lubią dzieci i...zarazki [WIDEO]
Są bardziej brudne niż publiczne toalety. Chcesz chronić dziecko przed groźnymi bakteriami? Poznaj 11 miejsc i przedmiotów uwielbianych przez dzieci, na których czai się mnóstwo zarazków.

Jak długo dziecko chore na bostonkę może zakażać?

Wirus bostoński utrzymuje się w organizmie jeszcze przez pewien czas po ustąpieniu objawów – drogą kropelkową może przenosić się do miesiąca, a w kale utrzymuje się nawet do 6-11 tygodni. Zdolność zarażania jest największa tylko w momencie występowania najbardziej uciążliwych objawów takich jak gorączka i wysypka. 

Bostonka nie różni się od większości dziecięcych chorób wirusowych – większość lekarzy zgadza się, że po ustąpieniu objawów dziecko nie zaraża na tyle, aby stanowić znaczące zagrożenie dla otoczenia. Jeśli dziecko od ponad doby nie zgłasza złego samopoczucia, a bolesna wysypka i gorączka ustąpiły – może wrócić do żłobka, szkoły lub przedszkola.

Jak chronić dziecko przed zachorowaniem na bostonkę?

Bostonka jest wyjątkowo zakaźna. Można jednak próbować uchronić przed nią dziecko.
 
 • Dbaj o higienę – często myj dziecku ręce, przebieraj je od razu po powrocie ze żłobka czy przedszkola, a także czyść środkiem antybakteryjnym jego zabawki. Przypominaj również, aby nie korzystało z cudzych sztućców, nie piło z czyjegoś kubeczka i nie jadło ze wspólnych naczyń.
   
 • Unikaj tłumów – jeśli w twojej okolicy pojawiła się bostonka, nie zabieraj dziecka do kina, supermarketu. Jeżeli masz taką możliwość, nie posyłaj go też do żłobka czy przedszkola, w którym pojawił się wirus bostoński.

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 33 głosy

Zobacz także

Popularne tematy