Wysypka przy bostonce
fot. Fotolia

Bostonka u dziecka – objawy, ile trwa, leczenie, ZDJĘCIA

Choroba bostońska objawia się przede wszystkim wysoką gorączką, której towarzyszy wysypka. Co pewien czas atakuje dzieci w przedszkolach czy szkołach, a na początku bywa często mylona z przeziębieniem.
Aleksandra Sokalska
Wysypka przy bostonce
fot. Fotolia

Bostonka to bardzo zaraźliwa choroba. Jej nazwa pochodzi od epidemii, która wybuchła w Bostonie. Znana jest także jako wysypka bostońska, grypa bostońska czy ospa bostońska. U dzieci schorzenie to określane jest też czasem „zespołem dłoni, stóp i ust” lub chorobą brudnych rąk. Wywołują ją enterowirusy – najczęściej wirusy Coxsackie (A5, A9, A10, A16, B1, B3) i enterowirus 71. Sprawdź, co powinnaś o niej wiedzieć.

Spis treści:

 1. Jak można się zarazić chorobą bostońską?
 2. Bostonka - objawy
 3. Bostonka u dzieci: zdjęcia
 4. Choroba bostońska - leczenie
 5. Bostonka u dziecka - czy można wychodzić na dwór?
 6. Ile trwa bostonka?
 7. Choroba bostońska - jak długo w domu, kiedy do przedszkola?
 8. Czy można zapobiec chorobie bostońskiej?

Jak można się zarazić chorobą bostońską?

Najbardziej podatne na bostonkę są dzieci do 10. roku życia, ale zdarza się, że zarażają się również dorośli (zwłaszcza ci o obniżonej odporności i starsi). U nich jednak zwykle ma o wiele łagodniejszy przebieg. Przed zarażeniem powinny jednak chronić się przyszłe mamy, bo choroba bostońska w ciąży czasem może wiązać się z przykrymi powikłaniami. Co, oprócz wieku, ułatwia zarażenie się bostonką? 
 • Pora roku – największe żniwo zbiera późnym latem i jesienią.  
 • Bezpośredni kontakt – wirus przenosi się przez mocz, kał i ślinę. Wystarczy, że chore dziecko włoży np. zabawkę do buzi, a potem będzie się nią bawić inne dziecko...
 • Brak higieny – jeśli zarażony maluch nie umyje po skorzystaniu z toalety rąk, szybko zarazi innych.
Redakcja poleca: Miejsca, które bardzo lubią dzieci i...zarazki [WIDEO]
Są bardziej brudne niż publiczne toalety. Chcesz chronić dziecko przed groźnymi bakteriami? Poznaj 11 miejsc i przedmiotów uwielbianych przez dzieci, na których czai się mnóstwo zarazków.

Bostonka - objawy

Po 3-5 dniach od zarażenia, pojawiają się u dziecka objawy bostonki. Należą do nich:
 • Złe samopoczucie – na początku bostonkę można pomylić z przeziębieniem lub lekką anginą. Dziecko źle się czuje, traci apetyt, boli je gardło.
 • Gorączka – temperatura do 38–39 st. C.
 • Wysypka – pojawia się w ciągu 2 dni od zachorowania. Przypomina małe czerwone lub łososiowe plamki, które przekształcają się w wypełnione surowiczym płynem pęcherzyki.

Widząc krostki, wiele osób uważa, że to ospa wietrzna. Jednak w wypadku choroby bostońskiej wysypka pojawia się zwykle tylko na dłoniach, stopach i w jamie ustnej (czasem też na pupie, jeśli dziecko ma biegunkę).

Bostonka u dzieci - zdjęcia

bostonka u dziecka zdjęcie
Objawy bostonki na stopach u dzieckaObjawy bostonki na rączkach u malucha

Choroba bostońska - leczenie

Przede wszystkim idź z dzieckiem do lekarza. Pediatra musi wykluczyć inne, groźniejsze choroby przebiegające z wysypką. Podobnie może objawiać się różyczka u dzieci, ospa wietrzna lub wirusowa odra. Na szczęście choroba bostońska rzadko powoduje powikłania i zwykle ustępuje sama w ciągu 7-10 dni. Sprawdź, jak możesz leczyć dziecko.
 • Zmniejsz gorączkę – podawaj preparat z paracetamolem.
 • Pamiętaj, że dziecko musi dużo pić – ale nie soki, bo podrażnią chore gardło.
 • Podawaj lekkostrawne dania – z powodu pęcherzyków w gardle dziecko może mieć problemy z jedzeniem. Nie zmuszaj go do niczego, jedynie proponuj letnie, delikatne, niekwaśne potrawy, np. kisiel, zupy kremy, kaszki.

Bostonka u dziecka: czy można wychodzić na dwór?

Wiele mam zastanawia się też czy można wychodzić na dwór z dzieckiem chorym na bostonkę. Jeśli posiadacie własny ogród - tak, jest to nawet wskazane, aby dziecko (oczywiście odpowiednio ciepło ubrane) mogło się przewietrzyć. Jeśli wyjście na dwór oznacza wizytę w miejscach publicznych - na pewno należy zachować wszystkie środki ostrożności, nie zbliżać się do innych dzieci na odległość 2 metrów i unikać dużych zbiorowisk ludzi. Wyjście na dwór jest dopuszczalne, jeśli mowa o raczej odosobnionych miejscach, gdzie dziecko nie będzie miało szczególnego kontaktu z innymi bądź z przedmiotami, których dotyka wiele dzieci (jak np. place zabaw). Bezpieczniej jednak będzie unikać wyjść w miejsca powszechnie dostępne, aby dziecko nie roznosiło wirusa aż do zniknięcia wszystkich objawów. 

Ważne: Pęcherzyki smaruj preparatem przepisanym przez lekarza. Nigdy nie przekłuwaj ich ani nie zdrapuj - możesz je w ten sposób zainfekować przez bakterie (a wtedy konieczne będzie leczenie antybiotykiem!).

Ile trwa bostonka?

Standardowy przebieg choroby to około dwóch tygodni. Dzieli się on na 3 etapy:
 1. od 3 do 5 dni - to w tym okresie wylęga się wirus bostoński w organizmie,
 2. od 2 do 3 dni - faza prodromalna, która polega na pojawianiu się pierwszych dolegliwości (to tutaj można ją pomylić z grypą, anginą czy przeziębieniem), dopiero w ostatnich dniach tej fazy występuje wysypka,
 3. od 7 do 10 dni - faza wysypkowo-osutkowa, czyli właściwa choroba.

W przebiegu choroby, a także przez jakiś czas po jej przebyciu, u dzieci może występować nadmierne złuszczanie naskórka, a nawet oddzielanie się paznokci od macierzy. 
Łuszczenie się skóry po bostonce

Choroba bostońska - jak długo w domu, kiedy do przedszkola?

Wirus bostoński utrzymuje się w organizmie jeszcze przez jakiś czas po ustąpieniu objawów – drogą kropelkową może przenosić się do miesiąca, a kale wytrzymuje nawet do 6-11 tygodni. Jednak zdolność zarażania jest największa tylko w momencie występowania najbardziej uciążliwych objawów takich jak gorączka i wysypka. 

Bostonka nie różni się tutaj od większości dziecięcych chorób wirusowych - większość lekarzy zgadza się, że po ustąpieniu objawów dziecko nie zaraża na tyle, aby stanowić znaczące zagrożenie dla otoczenia. 

Jeśli maluch od ponad doby nie zgłasza już złego samopoczucia, a bolesna wysypka i gorączka ustąpiły - może wrócić do żłobka, szkoły lub przedszkola.

Czy można zapobiec chorobie bostońskiej?

Niestety bostonka jest wyjątkowo zakaźna, ale zawsze warto próbować uchronić przed nią dziecko.
 • Dbaj o higienę – często myj dziecku ręce, przebieraj je od razu po powrocie ze żłobka czy przedszkola, a także czyść środkiem antybakteryjnym jego zabawki. Przypominaj również, aby nie korzystało z cudzych sztućców, nie piło z czyjegoś kubeczka i nie jadło ze wspólnych naczyń.
 • Unikaj tłumów – jeśli w twojej okolicy pojawiła się bostonka, nie zabieraj dziecka do kina, supermarketu. Jeżeli masz taką możliwość, nie posyłaj dziecka do żłobka czy przedszkola, w którym pojawił się wirus.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 4 na 23 głosy

Zobacz także

Popularne tematy