Choroba Gravesa-Basedowa
fot. Fotolia

Te dwa objawy wskazują na chorobę Gravesa-Basedowa. Sprawdź!

Są bardzo charakterystyczne! Jeśli dostrzegasz je u siebie, koniecznie zgłoś się do endokrynologa.
Milena Oszczepalińska
Choroba Gravesa-Basedowa
fot. Fotolia
Choroba Gravesa-Basedowa jest ściśle związana z tarczycą. Jest chorobą przyczyniającą się do powstania nadczynności tego hormonu. Co musisz wiedzieć o chorobie Gravesa-Basedowa? Przeczytaj i sprawdź, czy nie dotyczy ona ciebie lub twoich dzieci.

Co to jest choroba Gravesa-Basedowa?

Choroba Gravesa-Basedowa związana jest z nadczynnością gruczołu tarczowego. Powoduje nadmierną produkcję hormonów tarczycy i powiększenie gruczołu, czyli powstanie tzw. wola. Jest chorobą autoimmunologiczną, co znaczy, że organizm sam atakuje własne tkanki i próbuje je zwalczyć. Choroba Gravesa-Basedowa jest przyczyną pierwotnej nadczynności tarczycy i w związku z tym musi być leczona pod kontrolą i zgodnie z zaleceniami lekarza endokrynologa.
Redakcja poleca: Nadczynność tarczycy w ciąży i podczas starań o dziecko [WIDEO]
Nadczynność tarczycy może zmniejszać płodność i utrudniać zajście w ciążę. Jest też dużym problemem podczas trwającej już ciąży, bo niesie ryzyko nawet poronienia.

Przyczyny choroby Basedowa

Jak dotąd nie udało się jeszcze wskazać konkretnych przyczyn powstawania tej choroby, jednak podobnie jak w przypadku innych chorób autoimmunologicznych uważa się, że czynniki genetyczne i środowiskowe odgrywają znaczną rolę w rozwoju choroby. Palenie papierosów i życie w ciągłym stresie bardzo zwiększają ryzyko zachorowania.

Objawy choroby Gravesa-Basedowa

Choroba ta wykazuje dwa bardzo charakterystyczne objawy. Są to:
  • wole – pojawia się w 80 proc. przypadków
  • wytrzeszcz – dotyczy od 10 do 30 proc. przypadków.
Inne objawy tej choroby tarczycy są takie same, jak w przypadku nadczynności.

Jakie TSH wskazuje na nadczynność tarczycy?

TSH dorosłej osoby zdrowej mieści się w przedziale od 0,32 do 5,0 mU/l . Jeśli badanie krwi wskazuje, że TSH jest niższe niż 0,32 mU/l, wówczas jest to podstawą do zdiagnozowania nadczynności u danej osoby. Warto jednak wykonać jeszcze poziom innych hormonów tarczycy, by obraz był pełniejszy.

Choroba Gravesa-Basedowa u dzieci

Nadczynność tarczycy nie zawsze spowodowana jest pojawieniem się choroby Basedowa. Ale w przypadku dzieci to właśnie choroba Gravesa-Basedowa jest główną przyczyną powstania nadczynności tego hormonu. Ta choroba tarczycy jest szczególnie niebezpieczna dla dzieci, ponieważ świadczy o zaburzeniu gospodarki hormonalnej. Hormony tarczycy spełniają bardzo istotną funkcję w prawidłowym rozwoju dziecka. Odpowiadają za kształtowanie i rozwój układu nerwowego, a także regulują ważne procesy dojrzewania oraz wzrostu.

Leczenie choroby Gravesa-Basedowa

Jeśli u danej osoby zostanie zdiagnozowana choroba Basedowa, wówczas powinna ona udać się do endokrynologa, czyli lekarza zajmującego się zaburzeniami hormonalnymi. Po dokładniejszych badaniach zleci on odpowiednie leczenie. W większości przypadków choroba Gravesa-Basedowa leczona jest tyreostatykami. Praktykuje się także leczenie jodem radioaktywnym

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy