GRY
 
 

Encyklopedia zdrowia dziecka

A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O P R S Ś T U W Z Ż Wszystkie

Choroba Hirschprunga

Choroba Hirschsprunga objawia się przewlekłymi zaparciami. Zwykle jest rozpoznawana już u noworodków, które mają problemy z oddawaniem smółki.
Czytaj też: Jak wygląda kupka noworodka

Jakie są objawy choroby Hirschsprunga

Pierwsze objawy choroby pojawiają się zaraz po urodzeniu. Noworodek oddaje smółkę w pierwszej dobie życia. W chorobie Hirschsprunga smółka zostaje wydalona po 24-48 godzinach. Dziecko wymiotuje, ma wzdęty brzuch, cuchnące, wodniste stolce, gorączkę, nie chce jeść, traci na wadze.
U dzieci starszych występują przewlekłe zaparcia, niechęć do jedzenia, słabe przybywanie na wadze, ostre zapalenie jelita cienkiego i grubego, czasem perforacja jelita, ropień czy posocznica.

Jakie są przyczyny choroby Hirschsprunga

Przyczyną jest zwykle wrodzony brak unerwienia części jelita grubego, co uniemożliwia prawidłowe ruchy perystaltyczne. Nie ma więc bodźców pobudzających mięśniówkę do skurczu i rozkurczu. Odcinek ten ulega zwężeniu, powodując blokadę mas kałowych.
Choroba ujawnia się zwykle już w pierwszych dniach życia, czasem później, dopiero w wieku 3 - 4 lat, jeśli odcinek nieunerwiony jest krótki.

Jak leczy się chorobę Hirschprunga

Zwykle konieczne jest leczenie operacyjne.

Tekst: Katarzyna Pinkosz