choroba kawasaki
fot. AdobeStock

Choroba Kawasaki: jak się objawia u dzieci, czy jest uleczalna?

Choroba Kawasaki jest jedną z głównych przyczyn chorób serca u dzieci. Najczęściej chorują chłopcy w wieku półtora roku – dwa lata. Objawy choroby Kawasakiego u dzieci w pierwszej fazie można pomylić z innymi chorobami wieku dziecięcego. Wczesne rozpoczęcie leczenia daje szansę na całkowity powrót do zdrowia.
Małgorzata Wódz
choroba kawasaki
fot. AdobeStock
Choroba Kawasaki to schorzenie, w przebiegu którego dochodzi do zapalenia naczyń krwionośnych. Najczęściej chorują małe dzieci. Zespół Kawasaki ma burzliwy przebieg i długi czas utrzymywania się objawów. Większość dotkniętych nim dzieci zostaje wyleczonych.

Nazwa pochodzi od nazwiska japońskiego badacza Tomisaku Kawasaki, który opisał charakterystyczne objawy tej choroby. Choroba Kawasakiego jest nazywana również zespołem skórno-śluzówko-węzłowym, ze względu na miejsca, w których widoczne są objawy (na skórze, śluzówkach i węzłach chłonnych). 

Przyczyny choroby Kawasaki

Nie wiadomo, co jest przyczyną zespołu Kawasakiego. Przypuszcza się, że za rozwój choroby mogą być odpowiedzialne zarówno wirusy, jak i bakterie, grzyby, a także problemy układem odpornościowym lub obciążenie genetyczne.

Ostatnio wskazuje się również na związek choroby Kawasakiego z zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2. W kilku krajach na świecie (m.in. Francja, Wielka Brytania) zauważono wzrost liczby przypadków dzieci, które mają objawy choroby Kawasaki i dodatni tekst na COVID-19. Choroba ta do tej pory uważana była za rzadkie schorzenie.
Redakcja poleca: Jak wybrać termometr dla niemowlaka - film
Poznaj najważniejsze cechy popularnych termometrów dla dzieci. Sprawdź, o czym trzeba pamiętać, mierząc temperaturę niemowlęciu.

Choroba Kawasaki – objawy

Pierwsze objawy choroby Kawasaki przypominają typową infekcję wieku dziecięcego. Choroba rozpoczyna się nagle. Dziecko ma wysoką gorączkę, która utrzymuje się 3 dni lub dłużej. Temperatura jednak nie spada mimo podania dziecku leków, w tym antybiotyków. Do gorączki dołączają kolejne bardziej charakterystyczne symptomy – jednym z nich jest łuszczenie się skóry. 

Objawy choroby Kawasaki:
 • gorączka powyżej 39 stopni C
 • zaczerwienienie i obrzęk skóry dłoni i stóp 
 • zaczerwienienie oczu (bez wydzieliny)
 • obrzmiały czerwony język
 • suche, popękane usta
 • łuszczenie się skóry
 • powiększone węzły chłonne na szyi
 • wysypka na ciele i narządach płciowych
 
Jeśli zauważysz u dziecka opisane wyżej objawy, jak najszybciej zgłoś się z nim do lekarza. Wczesne rozpoczęcie leczenia choroby Kawasaki daje szansę na pełny powrót do zdrowia. 

Przebieg choroby Kawasaki

Przy chorobie Kawasakiego nie zawsze pojawiają się wszystkie wymienione wyżej objawy. Najrzadziej stwierdza się powiększenie węzłów chłonnych i wysypkę. Wysypka jest podobna do wysypki towarzyszącej odrze. Może być widoczna na tułowiu, twarzy, kończynach. Malinowy język jest podobnym objawem, jaki obserwuje się przy szkarlatynie (płonicy).

Fazy choroby Kawasaki: 
 1. faza (ostra) – trwa ok. 2 tygodnie, w tym czasie dziecko gorączkuje, ma zaczerwienione oczy, powiększone węzły chłonne, obrzękniętą i zaczerwienioną skórę na dłoniach i podeszwach stóp, na jego ciele może być widoczna wysypka.
 2. faza (podostra) – trwa od 10 do 20 dni, w tej fazie choroby Kawasaki może dojść do łuszczenia się skóry na dłoniach i stopach (podobnie jak przy chorobie bostońskiej), mogą pojawić się również objawy ze strony układu pokarmowego, takie jak ból brzucha, wymioty, i biegunka, dziecko może skarżyć się na ból stawów.
 3. faza (zdrowienie) – trwa od 3 do 8 tygodni – objawy choroby Kawasakiego powoli zaczynają ustępować. Czasem na całkowity powrót do sił trzeba czekać dość długo. W rzadkich przypadkach choroba może przejść w fazę przewlekłą, która będzie utrzymywać się latami.

Choroba Kawasaki – powikłania 

Choroba Kawasaki może prowadzić do rozwoju wad serca u dziecka. W jej przebiegu może dojść do zapalenia naczyń krwionośnych dostarczających krew do serca, zapalenia mięśnia sercowego, problemów z zastawkami, zaburzeń rytmu serca, tworzenia się tętniaków, powstania zakrzepów. W rzadkich przypadkach może prowadzić do śmierci dziecka. W większości przypadków choroba Kawasaki jest uleczalna. Szybkie rozpoczęcie leczenia może zapobiec rozwinięciu się poważnych powikłań.

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy