Stowarzyszenie J-elita
fot. Materiały prasowe

Dobra zmiana od stycznia 2017 r.: chore dzieci dostaną leki!

Prezent pod choinkę i na Nowy Rok – tak stowarzyszenie chorych na nieswoiste zapalenie jelit J-elita nazwało decyzję ministra zdrowia o rozszerzeniu programów lekowych od stycznia 2017. Dzieci chore na wrzodziejące zapalenie jelit i chorobę Leśniowskiego-Crohna wreszcie będą mogły być objęte skutecznym leczeniem.
Katarzyna Pinkosz
Stowarzyszenie J-elita
fot. Materiały prasowe
Bóle brzucha, zwykle niespecyficzne, budzące ze snu, podobne do kolki, często nasilające się po jedzeniu i wypróżnieniu, biegunka, niedokrwistość, gorączka "nieznanego pochodzenia", chudnięcie, a u dzieci opóźnienie wzrastania – tak mogą objawiać się nieswoiste zapalenia jelit (NZJ), z których najczęściej u dzieci występuje choroba Leśniowskiego-Crohna. Przyczyny NZJ nie są znane: mówi się o czynnikach genetycznych, infekcyjnych, immunologicznych. Choroby wyniszczają organizm.

Głos z toalety jest gorzej słyszalny...

Dokładnie nie wiadomo, ilu chorych jest w Polsce, jednak liczba zachorowań rośnie – podobnie jak w innych krajach. Chorują też dzieci – najczęściej na chorobę Leśniewskiego-Crohna.
Liczba zachorowań u dzieci rośnie – o co obwinia się m.in. zmiany cywilizacyjne. W leczeniu konieczna jest dieta (często specjalistyczna), stosuje się też leki przeciwzapalne i leki sterydowe. Jednak w  agresywnej i zaawansowanej postaci choroby jedynym sposobem leczenia są terapie biologiczne.
Leki biologiczne są bardzo drogie, mogą też mieć działania niepożądane, dlatego nie kupuje się ich w aptece – chorzy dostają je za darmo, w szpitalu, jeśli zostaną zakwalifikowani do tzw. programu lekowego. Niestety, do programu zakwalifikowanie do leczenia było bardzo trudne, a leczenie było krótkie. Wielu leków w Polsce dzieci nie otrzymywały.
- Wciąż trzeba walczyć o to, by leczenie w Polsce było przynajmniej na takim poziomie, jak w Czechach, Słowacji, Rumunii, żeby dzieci chore na wrzodziejące zapalenie jelita nie dostawały leku dopiero wówczas, gdy są już bardzo ciężko chore. Chcemy, żeby kryteria włączenia do programu terapeutycznego nie były tak drastyczne, że dziecko musi stać nad grobem, żeby mogło dostać leczenie. Walczymy też o to, żeby dla dzieci był też dostępny drugi lek, jeśli ten pierwszy nie działa. Chcemy, by dzieci z chorobą Leśniewskiego-Crohna nie musiały co dwa tygodnie przyjeżdżać na 3 dni do szpitala, by dostać lek zamiast dostawać go w domu podobnie, jak dorośli – mówiła niedawno dr hab. Małgorzata Mossakowska, wieloletnia prezes Polskiego Towarzystwa Wspierania Osób z Nieswoistymi Zapaleniami Jelita "J-elita". Dodawała, że często "głos z toalety jest słabiej słyszalny".
Redakcja poleca: Bóle brzucha u dzieci - film
Co pomoże na ból brzucha u dziecka? O łagodzeniu dolegliwości związanych z biegunką opowiada pediatra.

Od stycznia 2017 dzieci będą miały leki

Wiceminister Marek Tombarkiewicz już na początku grudnia zapewniał, że Ministerstwo Zdrowia pracuje nad programem leczenia nieswoistych zapaleń jelit.
Styczniowa lista leków refundowanych przyniosła dużą zmianę dla chorych z nieswoistymi zapaleniami jelit, w tym chorobą Leśniowskiego-Crohna, z czego bardzo ucieszyło się stowarzyszenie pacjentów:
- Nasze długotrwałe starania: wystąpienia, pisma, apele i petycje zostały uwieńczone sukcesem. Dzieci i dorośli chorzy z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego w ramach programu lekowego będą mieli dostęp do 12-miesięcznego leczenia podtrzymującego infliksimabem, a terapia podtrzymująca infliksimabem dla pacjentów z chorobą Leśniowskiego-Crohna zostanie wydłużona z 12 do 24 miesięcy. Ponadto adalimumab (Humira) zostanie udostępniony dla dzieci – można przeczytać na stronie stowarzyszenia J-elita.

Co zmieniono w programach lekowych

Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, zmiany od stycznia 2017 r. dla chorych na nieswoiste zapalenia jelit polegają na zmianach w:
  1. Leczeniu pacjentów z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego (WZJG) – program został całkowicie zmieniony udostępniając pełną terapię infliksymabem w leczeniu WZJG obejmującą 6-tygodniową terapię indukcyjną oraz 12-miesięczne leczenie podtrzymujące dla osób dorosłych i dzieci, zastępując dostępne do tej pory jedynie ratunkowe leczenie trwające 6 tygodni dla osób dorosłych.
  2. Leczeniu choroby Leśniowskiego-Crohna – czas leczenia podtrzymującego infliksymabem został aż dwukrotnie wydłużony z 12 do 24 miesięcy. Ponadto lek Humira (adalimumab) został udostępniony dla populacji pediatrycznej.

Czytaj też: Czy dzieci w Polsce są dobrze leczone? Jak to ocenia prof. Alicja Chybicka?

 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy