Lekarz podczas badania ginekologicznego
fot. © Monkey Business - Fotolia.com

Jak osoby chore na raka mogą zachować płodność?

Osoby chore na nowotwory mogą mieć własne potomstwo, jeśli przed podjęciem leczenia zamrożą swoje komórki rozrodcze. W jaki sposób się to robi, wyjaśnia dr n. med. Sławomir Sobkiewicz, kierownik Kliniki Niepłodności Salve Medica w Łodzi.
Monika Karbarczyk
Lekarz podczas badania ginekologicznego
fot. © Monkey Business - Fotolia.com

Czy osoby chore na nowotwory mogą mieć dzieci?

dr n. med. Sławomir Sobkiewicz: U 99% chorych chemioterapia i radioterapia niszczy plemniki czy komórki jajowe. Nie oznacza to jednak, że takie osoby nie będą mogły mieć własnych dzieci. Muszę tylko przed rozpoczęciem leczenia onkologicznego wiedzieć, że jest sposób na zachowanie płodności. Jak pokazały badania, co setna osoba chorująca na nowotwór jest w wieku rozrodczym, a możliwość posiadania potomstwa jest jednym z najbardziej motywujących czynników walki z chorobą.

Jaki sposób zachowania płodności w przypadku chorych na raka ma Pan na myśli? Czy wszyscy mogą skorzystać z tej metody?

Sławomir Sobkiewicz: Witryfikację gamet, czyli zamrożenie i przechowywanie komórek jajowych czy plemników. Należy je jednak pobrać przed rozpoczęciem leczenia.
W praktyce komórki jajowe pobiera się u kobiet powyżej 18. roku życia (choć biologicznie jest to możliwe od 16. roku życia), natomiast plemniki pobiera się od mężczyzn powyżej 16. roku życia (choć można by również od 14. roku życia). Górną granicą - w obu przypadkach - jest 40. rok życia. Warto wiedzieć, że w przypadku osób małoletnich (przed uzyskaniem przez nie pełnoletności) wymagana jest zgoda zarówno ich opiekunów prawnych, jak i ich samych.

Warto przeczytać: 5 pytań o przedłużenie płodności

Jak wygląda zabieg pobrania komórek rozrodczych? Czy jest on skomplikowany?

Sławomir Sobkiewicz: Pobranie i zamrożenie nasienia nie jest skomplikowane. Mężczyzna musi najpierw zrobić badanie na choroby przenoszone drogą płciową oraz przez krew. Następnie musi oddać jednorazowo lub kilkakrotnie nasienie.
W przypadku kobiety jest to trochę bardziej skomplikowane. Musi być najpierw stymulowana lekami przez około 12-14 dni, a następnie przez pochwę pobiera się igłą płyn z jajników, w którym są komórki jajowe. Zamraża się je po kilku godzinach. W tym przypadku warto zadbać o to, by zabieg wykonał doświadczony embriolog.

Z jakimi kosztami musi się liczyć osoba, która chce, by zamrożono jej komórki rozrodcze?

Sławomir Sobkiewicz: Procedura pobrania i zamrożenia komórek rozrodczych (a w przypadku kobiet również stymulacja jajników lekami) może być wykonana bezpłatnie, w ramach programu leczenia niepłodności metodą in vitro.
Płaci się jedynie za mrożenie i bankowanie komórek. W przypadku kobiet za pierwszy rok bankowania należy zapłacić 500 zł, natomiast za każdy kolejny po 200 zł.
W przypadku mężczyzn za pierwszy rok się nie płaci, natomiast za każdy kolejny należy płacić po 150 zł.

Kiedy można wykorzystać zamrożone komórki? Czy jest jakiś czas, po którym takie komórki nie nadają się do zapłodnienia?

Sławomir Sobkiewicz: Nie, nie ma takiego czasu. Trzeba jednak pamiętać, że kobieta, która chce wykorzystać swoje komórki jajowe, nie może wejść w okres menopauzy. Takim wiekiem granicznym jest 49. rok życia.

Dziękuję za rozmowę!

Polecamy: Jak wybrać klinikę leczenia niepłodności?

Dr n. med. Sławomir Sobkiewicz - lekarz ginekolog-położnik, specjalista w dziedzinie niepłodności.  Członek Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu, Polskiego Towarzystwa Andrologicznego oraz do Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego. Od 2013 roku Prezes Związku Polskich Ośrodków Leczenia Niepłodności i Wspomaganego Rozrodu. Kierownik Kliniki Niepłodności w Salve Medica w Łodzi. 

Materiał przygotowany w ramach programu "Jestem przy Tobie" - inicjatywy, która pomaga kobietom cierpiącym na choroby nowotworowe narządów płciowych oraz ich bliskim. 
Redakcja poleca: Porady dietetyka dla par starających się o dziecko (film)
Jaki wpływ na płodność kobiety i mężczyzny ma codzienna dieta? Co powinny jeść a czego unikać pary starające się o dziecko? Radzi Julia Jaskowska, dietetyk z FertiMedica Centrum Wspierania Płodności. Zobacz film.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy