choroba Scheuermanna
fot. Adobe Stock

Choroba Scheuermanna – co to jest, przyczyny, leczenie

Choroba Scheuermanna, zwana też kifozą młodzieńczą, dotyka chłopców i dziewczynki, a zacząć się może przed 10. rokiem życia. Choroba powoduje zniekształcenie kręgosłupa.
Ewa Janczak-Cwil
choroba Scheuermanna
fot. Adobe Stock
Choroba Scheuermanna najczęściej rozwija się u nastolatków w wieku 12-16 lat, choć zdarzają się przypadki początków choroby notowane przed 10. rokiem życia. Nieleczona kifoza młodzieńcza prowadzi do trwałych zniekształceń kręgów i kręgosłupa i może wiązać się z dokuczliwym bólem.

Choroba Scheuermanna:

Na czym polega choroba Scheuermanna

Jest to choroba należąca do tzw. martwic kości. Rozwija się w kręgach piersiowej części kręgosłupa i polega na obumieraniu tkanki chrzęstnej i kostnej. W wyniku choroby kręgi zmieniają kształt – stają się klinowate – niższe od strony brzusznej. To z kolei powoduje pogłębienie kifozy piersiowej, czyli naturalnego wygięcia odcinka kręgosłupa w tył, co wpływa na cała sylwetkę dziecka, a później osoby dorosłej.
Redakcja poleca: Jak przygotować dziecko do pójścia do przedszkola? [WIDEO]
Aby dobrze przygotować dziecko do pójścia do przedszkola, należy umożliwić mu wcześniejszy kontakt z innymi dziećmi oraz pozwolić na poznanie przedszkola, do którego będzie uczęszczało. Warto również czytać książki o przedszkolu dla dzieci, a także – o czym często rodzice zapominają – zadbać o swoje pozytywne nastawienie, to też ma duże znaczenie!

Przebieg choroby Scheuermanna

Dzieli się ją na trzy etapy. Pierwszy etap to tzw. faza wczesna, w której pojawia się niewielkie pogłębienie kifozy piersiowej, a na zdjęciu RTG widać niewielkie zmiany w kształcie kręgów. Faza wczesna może być obserwowana u dzieci w wieku 9-10 lat.
W fazie drugiej, zwanej czynną, dziecko ma wyraźnie pogłębioną kifozę piersiową, pojawia się ból i zmęczenie. Na zdjęciu RTG widać klinowacenie kręgów, nieregularne brzegi kręgów oraz guzki Schmorla. Obraz taki obserwuje się u dzieci w wieku 11-18 lat.
W fazie trzeciej, późnej, przebudowa kręgów kończy się, prowadząc do trwałych zniekształceń kręgosłupa i sylwetki, dokuczliwego bólu oraz do zaburzenia napięcia mięśniowego.

Początkowo choroba przebiega bezobjawowo i dlatego bardzo trudno ją zdiagnozować. Najczęściej rozpoznanie choroby Scheuermanna jest możliwe dopiero wtedy, gdy zmiany są zaawansowane: kręgi uległy zniekształceniu i pojawiły się dolegliwości bólowe. Choroba trwa zwykle ok. trzech lat.

Przyczyny kifozy młodzieńczej

Jak dotąd nie udało się poznać przyczyn choroby. Istnieją jednak pewne podejrzenia, a należą do nich:
  • skłonności genetyczne (dziedziczone),
  • zaburzenia hormonalne,
  • zatory odcinające dopływ krwi do kręgów,
  • mikrourazy kręgów.

Do czynników zwiększających ryzyko rozwoju choroby zalicza się: niedobór witaminy A, schorzenia mięśni, zaburzenia hormonalne.

Choroba Scheuermanna – objawy

Najczęściej obserwuje się zmiany w kształcie kręgosłupa i pleców – może dość do pogłębienia naturalnych krzywizn lub do ich spłycenia – to zależy od umiejscowienia choroby. Często pojawia się też ból nasilający się po długim leżeniu, chodzeniu lub podczas aktywności fizycznej (np., podskoków, biegania). Dziecko może skarżyć się też na uczucie zmęczenia i ograniczoną ruchomość kręgosłupa.

Na zdjęciu rentgenowskim w pierwszym etapie choroby widać nieregularność kształtów górnych i dolnych krawędzi trzonów kręgowych, zwężone krążki międzykręgowe i niewielkie zmiany w kształcie naturalnej krzywizny kręgosłupa w odcinku piersiowym. Później kręgi zmieniają kształt na klinowaty i pojawiają się guzki Schmorla.

Leczenie choroby Scheuermanna

Najważniejsze jest wczesne uchwycenie choroby, zanim dojdzie do nieodwracalnych zmian w kształcie kręgów, kręgosłupa i całej sylwetki. Leczenie polega najczęściej na zapobieganiu zniekształceniom (np. poprzez odpowiednie ćwiczenia i noszenie gorsetu ortopedycznego).

Czasami jednak niezbędna staje się operacja. Najczęściej wykonuje się ją u osób z zakończonym wzrostem, u których doszło do znacznego zniekształcenia kifozy piersiowej (powyżej 75 stopni), u dzieci z narastającą kifozą, u których wzrost nie został zakończony oraz wtedy, gdy ból jest bardzo dokuczliwy lub pojawiły się zaburzenia neurologiczne.

Leczenie operacyjne polega zmniejszeniu wygięcia kręgosłupa. Osiąga się to poprzez wstawienie prętów, przecięciu zgrubiałych więzadeł, usunięciu krążków międzykręgowych i wykonaniu przeszczepu kostnemu. Po zabiegu niezbędna jest rehabilitacja.

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy