GRY
 
 

Kiedy chorują jajniki, to boli!

Zapalenie przydatków i torbiele to schorzenia jajników, które mogą mocno dać się kobiecie we znaki. Ból w podbrzuszu to najczęstszy objaw, który powinien zaalarmować. Dowiedz się, jak leczyć zapalenie i torbiele przydatków.

Choroby jajników: zapalenie przydatków i torbiele jajników
fot. Fotolia

Choroby jajników (zapalenie przydatków i torbiele) mogą pojawić się zarówno u nastolatki, jak i u kobiety po menopauzie.

Zapalenie przydatków

Przydatkami nazywa się jajniki i jajowody. Są położone bardzo blisko siebie, dlatego stan zapalny jednych szybko przenosi się na drugie.
Redakcja poleca: Co jeść przy PCOS starając się o dziecko - porady dietetyka (film)
Jak powinna wyglądać dieta kobiety starającej się o dziecko z zespołem policystycznych jajników? - rady dietetyka z Centrum Wspierania Płodności.

Co wywołuje zapalenie przydatków?

Chorobę wywołują bakterie, np. gronkowce, E. coli, paciorkowce lub chlamydie. Zakażenie następuje zwykle z zewnątrz (przez pochwę i macicę). Sprzyjają temu m.in.:

Objawy zapalenia przydatków

Zapalenie przydatków objawia się:
  • nagłym, bardzo silnym bólem w podbrzuszu
  • podwyższoną temperaturą
  • trudnościami w oddawaniu moczu
  • kolką jelitową

Leczenie zapalenia przydatków

Konieczna jest wizyta u ginekologa, który po badaniu (czasem wykonuje też USG przezpochwowe), przepisze antybiotyki, leki przeciwzapalne i przeciwbólowe.
Uwaga! Zlekceważone zapalenie przydatków może przejść w stan przewlekły. Wówczas wystarczy przemarznięcie, by choroba powróciła.

Torbiele, czyli cysty

Torbiel jajnika może się znajdować wewnątrz jajnika, w jego ścianie lub na zewnątrz. Są torbiele jajników o różnej wielkości (jak niewielki orzech lub spora mandarynka). Występują pojedynczo albo może być ich kilka, w jednym jajniku lub w obu naraz.

Przyczyny powstania torbieli janików

Przyczyną powstawania torbieli są najczęściej zaburzenia hormonalne. Tego rodzaju cysty tworzą się zazwyczaj, gdy pęcherzyk Graafa nie pęka, aby uwolnić dojrzałą komórkę jajową, ale rośnie (zobacz, jak wygląda owulacja na filmie).

Objawy torbieli jajników

Często torbiele jajników nie powodują dolegliwości, dlatego wykrywa się je przypadkowo podczas badania USG (warto wykonywać to badanie raz w roku). Jeśli są duże, mogą im towarzyszyć bóle brzucha, wzdęcia, ból podczas stosunku.

Leczenie torbieli

Torbiele zwykle nie wymagają leczenia i zanikają po kilku cyklach miesiączkowych. Jeśli tak się nie dzieje, konieczna jest kuracja:
  • lekami hormonalnymi
  • antybiotykami (czasem)
  • środkami przeciwzapalnymi
W niektórych wypadkach torbiele się usuwa (podczas operacji tradycyjną metodą lub laparoskopowo – (sprawdź, na czym polega laparoskopia).

Uwaga! Czy wiesz, że nadżerka jest jednym z częstych kobiecych schorzeń? Przeczytaj, jak leczyć nadżerkę.
Doładuj
Przeładuj