Śpiące dziecko
fot. Fotolia

6 rzeczy, których nie wolno robić, gdy niemowlę choruje

Twój maluszek zachorował, a ty zaczynasz nieświadomie podejmować decyzje, które zamiast pomagać w chorobie dziecka, szkodzą mu. Sprawdź, czego nie robić, gdy niemowlę jest chore.
Małgorzata Malinowska
Śpiące dziecko
fot. Fotolia
Jeśli twoje dziecko zaczyna zachowywać się inaczej niż zwykle, jest marudne, płaczliwe, mało aktywne, odmawia jedzenia, albo zauważyłaś u niego inne zachowania niż zazwyczaj, to może być początek choroby. Nie panikuj, tylko zacznij działać z głową, ponieważ tylko opanowanie i spokój pomogą ci podjąć stosowne kroki, żeby pomóc maluchowi.
Zwłaszcza przy pierwszym dziecku dajemy się ponieść emocjom i popełniamy najczęstsze błędy, które nie pomagają, a wręcz szkodzą maluszkowi.

Poznaj najczęstsze błędy, które popełniamy, gdy niemowlę zachoruje:

Błąd 1: Obniżanie gorączki

Gdy tylko zauważysz u dziecka podwyższoną temperaturę, od razu sięgasz po preparat na jej obniżenie? STOP!
Podwyższona temperatura ciała, w przypadku, gdy zaatakuje wirus jest przejawem naturalnej samoobrony organizmu. Przyspiesza się wtedy przemiana materii, co pobudza tworzenie przeciwciał walczących z wirusami. Gorączka powoduje, że tworzą się niekorzystne warunki dla istnienia i rozwoju wirusów. Idealna temperatura dla wirusów to około 37ºC, a wyższa je uszkadza. Dlatego, czy na pewno warto obniżać temperaturę, jeśli nie jest zbyt wysoka?

Kiedy trzeba obniżać gorączkę u niemowlaka?
U niemowlaka możemy spokojnie czekać do temperatury 38ºC, później, należy go obserwować, a jak temperatura sięgnie 38,5ºC należy już podać preparat przeciwgorączkowy.

Jakie są naturalne sposoby obniżania gorączki u dziecka?
- kąpiel; temperatura wody powinna być taka jak zawsze, tylko należy potrzymać malucha trochę dłużej i nie dolewać ciepłej wody
- okłady z wody o temperaturze pokojowej; okłady przykładamy na czoło, ręce - od nadgarstka od ramienia.
Ważne: Dziecka z gorączką nie powinnaś ubierać zbyt ciepło, bo może to prowadzić do przegrzania, ponieważ duża ilość warstw blokuje odprowadzanie ciepła z organizmu. Natomiast pamiętaj, żeby w trakcie spadku temeratury, gdy dziecko się poci często zmieniać mokrą bieliznę.

Polecamy: Gorączka u niemowlaka: Kiedy zbijać, jak obniżać
Redakcja poleca: Bóle brzucha u dzieci - film
Co pomoże na ból brzucha u dziecka? O łagodzeniu dolegliwości związanych z biegunką opowiada pediatra.

Błąd 2: Namawianie do jedzenia

W trakcie choroby dziecko często odmawia jedzenia. Jest to naturalna obrona organizmu, żeby nie tracić energii na procesy jedzenia, trawienia i przyswajania. Dlatego nie zmuszajmy maluszka na siłę do jedzenia. Idealnym rozwiązaniem jest, gdy niemowlę jest karmione piersią, bo zazwyczaj nigdy nie odmawia piersi mamy, przy której dodatkowo uspokaja się i wycisza.
Ważne: Pamiętajmy w trakcie choroby dawać maluszkowi dużo pić, żeby nie doprowadzić do odwodnienia.

Błąd 3: Brak wietrzenia pomieszczeń

Panuje przekonanie, że gdy dziecko choruje, to rodzice nie otwierają okna, bo zawieje malucha i bardziej się ono rozchoruje. Oczywiście można, a nawet trzeba wywietrzyć pomieszczenie, w którym przebywa chore dziecko, ale z głową! Można wynieść maluszka do innego pokoju, i wtedy otworzyć szeroko okno. Świeże powietrze ułatwia oddychanie, zmniejsza kaszel, chroni przed przegrzaniem.

Błąd 4: Nieprzestrzeganie higieny

Zauważyłaś, że gdy twój maluszek choruje rezygnujesz z codziennych kąpieli? Oczywiście możesz kąpać niemowlaka co drugi dzień, ale jeżeli jest zabrudzony, bo często wymiotuje, albo ma biegunkę, to warto go umyć, albo chociażby podmyć pupę wodą z mydłem. Taka kąpiel może malucha zrelaksować, zapomnieć o chorobie, jeśli uwielbia zabawy w wodzie, oraz zmniejszyć gorączkę.

Błąd 5: Podawanie leków na własną rękę

Zawsze powinnaś skonsultować się z lekarzem, jeśli sięgasz po leki dla dziecka. Wyjątek stanowią leki przeciwgorączkowe, ale wtedy koniecznie czytaj ulotkę, ponieważ do określonej wagi dziecka jest dobierana odpowiednia dawka leku.

Błąd 6: Nieprawidłowe zachowanie, gdy dziecko wymiotuje

Gdy dziecko zwymiotuje, rodzice od razu podają coś do picia, chcąc uzupełnić płyny. I tutaj niespodzianka, bo dziecko wymiotuje po raz kolejny. Co powinnaś robić? Odczekać przynajmniej pół godziny i podać jedną łyżeczkę letniego płynu. Jeśli nic nie będzie się działo, możesz podawać powoli większe ilości.

Zobacz także: 10 objawów, których nie możesz przeoczyć: idź do lekarza!
Oceń artykuł

Ocena 3 na 4 głosy

Zobacz także

Popularne tematy