GRY
 
 

Chora mama w ciąży

Cierpisz na cukrzycę lub astmę? Sprawdź, jak urodzić zdrowe dziecko.

31967012.jpg

Cukrzyca, astma i inne choroby przewlekłe nie przeszkadzają kobiecie zostać mamą. Jeśli zaplanujesz ciążę i będziesz pod opieką dobrego specjalisty, to bez problemu urodzisz zdrowe maleństwo.
Współczesna medycyna coraz lepiej radzi sobie z przewlekłymi chorobami. Nawet jeśli wydaje Ci się, że ciąża nie jest możliwa, a urodzenie dziecka graniczy z cudem, zgłoś się do dobrego specjalisty. Może się okazać, że z powodzeniem możesz być mamą nawet niejednego maluszka.

Zaplanuj ciążę

Ciąża planowana to ciąża udana – zgodnie twierdzą położnicy. Decydując się na dziecko w określonym czasie, rodzice starają się stworzyć mu najlepsze warunki rozwoju już od pierwszych chwil życia. Zaplanowanie ciąży jest szczególnie ważne dla kobiet, które cierpią na choroby przewlekłe. Do niedawna pokutował pogląd, że wiele z tych schorzeń wiąże się z dużymi komplikacjami podczas ciąży i porodu,
a dodatkowo może mieć niekorzystny wpływ na zdrowie dziecka. Jak wynika z najnowszych badań, wiele przewlekłych chorób nie przeszkadza, by zostać mamą zdrowego maluszka. Ważne jest jednak poinformowanie lekarzy (leczącego chorobę i ginekologa) o zamiarze urodzenia dziecka. Odpowiednie dobranie leków i dobre prowadzenie ciąży doprowadzą do szczęśliwego finału.
Redakcja poleca: Czy grozi ci cukrzyca ciążowa? film
Czy wiesz, że cukrzyca ciążowa przebiega praktycznie bezobjawowo, a może być bardzo groźna dla matki i dziecka? Jak więc ją rozpoznać?

Astma

Polega na zwężeniu się oskrzeli często na podłożu pozapalnym. Astma objawia się przede wszystkim kaszlem napadowym, trudnościami w oddychaniu. Kobieta powinna być pod opieką pneumonologa.
- U jednej trzeciej ciężarnych z astmą dochodzi do poprawy stanu – może to być spowodowane rozszerzeniem się mięśni gładkich oskrzeli, lepszym ukrwieniem charakterystycznym dla ciąży. Ale też jedna trzecia przyszłych mam skarży się na nasilenie się choroby w czasie ciąży.
Ciężarna, w zależności od stanu, otrzymuje leki – tzw. betamimetyki, najczęściej w postaci wziewnej. Czasami konieczne są sterydy i antybiotyki. Lekarstwa podaje się w najmniejszych możliwych dawkach, żeby nie szkodziły dziecku. Ciąża jest określana mianem wysokiego ryzyka i przyszła mama powinna być pod szczególną kontrolą specjalistów.
Podstawową dolegliwością mogą być trudności w oddychaniu (nawet zdrowe kobiety w ciąży uskarżają się na nią). Przyszła mama może mieć także większą skłonność do infekcji.
Jak wygląda poród?
- Jeśli nie ma dodatkowych przeciwwskazań, może odbywać się drogami natury. Przyszłej mamie proponuje się znieczulenie zewnątrzoponowe, by była mniej zmęczona. Czasami pod koniec ciąży objawy astmy nasilają się i może dojść do porodu przedwczesnego. Jeśli napady pojawiają się w czasie porodu, lekarz może zadecydować o cesarskim cięciu.
Co z dzieckiem?
- Przychodzi na świat zdrowe, w dobrej formie (jeśli nie zaszły inne niekorzystne okoliczności). Nie ma przeciwwskazań do karmienia piersią.

Cukrzyca

Jest chorobą insulinozależną, tzn. wymaga przyjmowania przez kobietę insuliny potrzebnej do przyswajania przez organizm glukozy. Wymaga dużej dyscypliny: wielokrotnych pomiarów poziomu cukru i przyjmowania odpowiednich dawek hormonu.
- Jeśli postać cukrzycy nie jest ciężka (a u młodych kobiet zdarza się to rzadko), nie ma np. zmian naczyniowych, to można planować ciążę. Diabetolog, który powinien okresowo badać przyszłą mamę, odpowiednio ustawi dawki insuliny (nie jest szkodliwa dla dziecka). Czasami, jeśli objawy choroby nasilają się albo stan mamy się pogarsza, konieczne jest pozostanie w szpitalu pod stałą kontrolą lekarzy.
Jak wygląda poród?
- Jeśli dziecko nie jest bardzo duże (u kobiet z cukrzycą zdarza się to częściej niż u innych ciężarnych), to przyszła mama może rodzić siłami natury. Przy zagrożeniu porodem przedwczesnym lub z innych wskazań medycznych lekarz może zdecydować o cesarskim cięciu.
Co z dzieckiem?
- Zazwyczaj rodzi się zdrowe. W minimalnym procencie mogą wystąpić wady rozwojowe i tzw. makrosomia (dziecko będzie duże, nieproporcjonalne – zazwyczaj w cukrzycy źle leczonej).
Doładuj
Przeładuj