mama i niemowlę
fot. Fotolia

Letnie choroby skórne dziecka – co cię może zaskoczyć?

Kiedy jest ciepło, skóra niemowlęcia może się buntować: pojawiają się rumienie, grudki, krostki. Zobacz, jak ją dobrze pielęgnować i kiedy iść do dermatologa.
Sylwia Niemczyk
mama i niemowlę
fot. Fotolia
Cieniutka skóra niemowlęcia jest bezbronna wobec słońca, wody i bakterii, a właśnie z nimi w lecie styka się z nią bardzo często. Mogą  z tego wyniknąć kłopoty! Zobacz, jak wtedy pielęgnować malucha.

1. Potówki

Jak poznać? Potówki to drobne grudki, najczęściej na karku, szyi, brzuszku i na plecach dziecka. Są efektem przegrzania i pocenia się maleństwa. Na szczęście potówki zazwyczaj nie są groźne, jednak zdarza się czasem, że jeśli pozostaną nieleczone – zmieniają się w ropne zmiany.
Co robić? Nie dopuszczaj do powstania potówek. W gorące dni ubieraj malucha w ubranka z bawełny i chroń przed upałem. Jeśli krostki się pojawią, wykąp dziecko w chłodnej wodzie (jeśli lekarz zaleci, możesz dodać do niej 2–3 kryształki nadmanganianu potasu, dokładnie je rozpuszczając, aby woda była lekko różowa). Nie smaruj potówek żadnym kremem. Krostki z ropnymi czubkami dezynfekuj raz lub dwa razy dziennie.
 
Redakcja poleca: Co to jest AZS i jakie są objawy tej choroby? – Film
Atopowe zapalenie skóry, czyli AZS, to najczęstsza choroba skóry, jaka przytrafia się dzieciom. Jak można ją rozpoznać? Objawy AZS wylicza dermatolog – obejrzyj nasz film!

2. Sucha skóra

Jak poznać? Szorstkie i łuszczące się placki częściej zdarzają się zimą, ale latem, zwłaszcza po wakacjach na plaży, również mogą się pojawić. Zwykle umiejscowione są na brzuszku, przedramionach i łydkach malucha.
Co robić? Kąp dziecko w letniej wodzie z dodatkiem emolientów, czyli preparatów leczniczych, które nie wysuszają skóry. Nie natłuszczaj małego ciałka oliwką (możesz w ten sposób doprowadzić do łojotokowego zapalenia skóry), ale nawilżaj je lekkimi balsamami albo mleczkami do ciała. Dawaj dziecku więcej pić – dzięki temu nawilżysz skórę od wewnątrz.
 

3. Liszajec

Jak poznać? Możesz podejrzewać, że maluch ma liszajec, jeśli na jego ciele (np. na twarzy, pod pachami, na pupie) pojawiły się drobne pęcherzyki, które po kilku dniach zaczynają pękać i wydzielać żółtawy, kleisty płyn. Pęknięte szybko zasychają, tworząc strupy. Skóra wokół nich może być zaczerwieniona. Liszajec występuje zwykle w środku lub pod koniec lata. Sprzyja mu ciepłe i wilgotne powietrze, a także... podróże (maluch może zarazić się liszajcem np. podczas zmiany pieluszki na przewijaku na stacji benzynowej).
Co robić? Liszajec zawsze jest wywołany przez bakterie, dlatego konieczne będzie podanie antybiotyku (miejscowo na skórę lub doustnie). Nie stosuj jednak na własną rękę ani maści, ani kremów – dobranie preparatu to zadanie dla lekarza. W czasie kuracji wszyscy domownicy powinni często myć ręce mydłem przeciwbakteryjnym, żeby nie roznosić zakażenia. Kilka razy dziennie przemywaj zmiany czystymi gazikami. Warto też przykrywać chore miejsca warstwą gazy, aby udaremnić rozprzestrzenianie się infekcji na inne części ciała.


4. Oparzenia słoneczne

Jak poznać? Skóra dziecka jest zaczerwieniona i cieplejsza niż zwykle. Nawet lekki dotyk może dziecku sprawiać ból.
Co robić? Zrób malcowi chłodną kąpiel lub przyłóż ręcznik zmoczony w zimnej wodzie. Zaczerwienione miejsca posmaruj maścią łagodzącą. Podaj malcowi wodę. Zadzwoń do lekarza, jeśli dziecko płacze, ma gorączkę, a na skórze pojawiły się bąble. 
 

5. Atopowe zapalenie skóry

Co ważne, jeśli dziecko choruje na atopowe zapalenie skóry, słońce może mu pomóc. Zwykle w czasie wakacji atopowe zmiany ( sucha, łuszcząca się skóra, sączące się pęcherzyki albo nadżerki) zmniejszają się, a nawet na pewien czas znikają. Pozytywnie na atopową skórę dziecka działają też kąpiele w morzu. Wakacje nad morzem pomogą także dziecku z łuszczycą, ale uwaga! – nawet jeśli kąpiele słoneczne i woda morska dobrze wpływają na stan skóry dziecka, pamiętaj, że zarówno w przypadku atopika, jak i dzieci z innymi chorobami skórnymi konieczne będzie stosowanie kremu z filtrem.

Zobacz też: Opinie o maści konopnej na łuszczycę na noc

konsultacja: dr n. med. Grażyna Nieżurawska, pediatra dermatolog, prowadzi gabinet dermatologii dziecięcej „Dermini”
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy