płacz niemowlęcia
fot. Fotolia

Słabo rośnie, ciagle płacze: może ma chorą tarczycę?

Nie chce jeść, jest zmęczone, apatyczne, płacze z byle powodu, słabo przybiera na wadze - przyczyną może być tarczyca. Coraz częściej choroby tarczycy pojawiają się u dzieci. Dlaczego nie wolno ich lekceważyć, mówi prof. Bossowski, znakomity pediatra, endokrynolog i diebetolog.
Katarzyna Pinkosz
płacz niemowlęcia
fot. Fotolia
Wydzielane przez tarczycę hormony sterują pracą całego organizmu. Ich niedobór lub nadmiar może rozregulować pracę całego organizmu - mówi prof. Artur Bossowski*.

Jakie objawy u dziecka powinny wzbudzić niepokój rodziców?

Przy podejrzeniu niedoczynności tarczycy (wydziela ona za mało hormonów) dziecko zaczyna słabiej rosnąć, może mieć suchą skórę, nie chce jeść, jest apatyczne, stale zmęczone, może mieć przewlekłe zaparcia. Te wszystkie objawy mogą być spowodowane innymi przyczynami, np. zaparcia mogą być spowodowane nieprawidłową dietą albo np. stresem związanym z pójściem do przedszkola czy szkoły, jednak warto też sprawdzić, czy przyczyną nie jest niedoczynność tarczycy.

A jak może objawiać się nadczynność tarczycy?

Dziecko dużo je, ale nie przybiera na wadze, jest bardzo labilne emocjonalne, płacze z byle powodu, gorzej się uczy, boli je w okolicy serca, ma uczucie kołatania serca. Często np. gdy idzie spać, to czuje, jak serce mu "mocno" pracuje: to tzw. tachykardia.

To prawda, że choroby tarczycy są coraz częstsze u dzieci?

Zależy które. Coraz więcej jest chorób autoimmunologicznych, takich jak np. choroba Hashimoto. To choroba autoimmunizacyjna tarczycy, czyli taka, gdy organizm atakuje własne tkanki. Tarczyca jest uszkadzana przez przeciwciała, co powoduje jej zapalenie i zanik. U małych dzieci może też pojawić się choroba Gravesa-Basedowa (nadczynność tarczycy o podłożu autoimmunologicznym). W tym przypadku tarczyca powiększa się, widać powiększony obwód szyi.

Dlaczego jest coraz więcej chorób autoimmunologicznych?

Przyczyn jest wiele, na pewno są pewne czynniki środowiskowe, których dziś jeszcze dobrze nie znamy. Dużą rolę odgrywają geny: jeśli mama lub tata choruje na zapalenie tarczycy, dziecko może odziedziczyć predyspozycję do danej choroby immunologicznej tarczycy. Poza tym niektóre wirusy czy bakterie powodują całą kaskadę zmian w układzie odpornościowym, w wyniku którego przeciwciała atakują organizm.

Jakie badania trzeba wykonać, by wykluczyć chorobę tarczycy?

Warto iść z dzieckiem do lekarza pierwszego kontaktu i zrobić badanie TSH - to hormon wydzielany przez przysadkę mózgową. Jeśli wynik byłby nieprawidłowy, konieczna jest wizyta u endokrynologa, który może zalecić zbadanie poziomu hormonów fT3 (trijodotyroniny) i fT4 (tyroksyny), wydzielanych już z samej tarczycy. Jeśli lekarz podejrzewa chorobę autoimmunologiczną, zaleci też sprawdzenie przeciwciał przeciw peroksydazie tarczycowej (anty-TPO) i przeciwciał przeciw receptorowi TSH (anty-TSHR). Warto też wykonać badanie USG tarczycy.
Jeśli rodzice mają którąś z chorób tarczycy, warto też co 2-3 lata sprawdzić u dziecka hormony tarczycy.

Kiedyś dzieci często miały wole. A dziś?

Dzięki profilaktyce jodowej (jodowanie soli) zmniejszyła się częstość występowania wola prostego, które najczęściej pojawiało się u dzieci i młodzieży w okresie dojrzewania. Jod chroni przed powiększeniem gruczołu tarczowego.

To znaczy, że dzieciom powinno się solić posiłki?

Tak, chociaż z umiarem. Nadmiar soli może powodować z czasem wzrost ciśnienia. Jednak zdrowemu dziecku można produkty lekko solić, m.in. ze względu na zawartość jodu.

Jak leczy się choroby tarczycy?

Leczenie jest konieczne, choroby tarczycy czasem mogą przebiegać bardzo burzliwie, nie można ich lekceważyć. Np. choroba Gravesa-Basedowa może powodować komplikacje ze strony układu krążenia, wytrzeszcz gałek ocznych, zaburzenia emocjonalne, słabe przyrosty masy ciała.
W przypadku nadczynności dziecko musi przyjmować leki przeciwtarczycowe. Alternatywą może być zastosowanie radioterapii z użyciem jodu I131 lub leczenie operacyjne, jeśli tarczyca jest duża lub kiedy jej wielkość powoduje zaburzenia połykania czy oddychania.
W przypadku choroby Hashimoto podaje się lewotyroksynę, by utrzymać poziom hormonów tarczycy w normie, co chroni tarczycę przed uszkodzeniem. Zwykle leczenie trzeba stosować przez całe życie, choć zdarzają się przypadki, że poziom przeciwciał wraca do normy i można odstawić leki.

Są osoby, które przestają jeść produkty zawierające gluten. Czy to może pomóc w leczeniu chorób tarczycy?

Nie, chyba że dziecko ma też nietolerancję albo alergię na gluten. Jeśli nie, stosowanie diety bezglutenowej nie ma tu sensu. Ważne jest za to podawanie witaminy D - wszystkim dzieciom, bez względu na wiek. To konieczne przez jesień i zimę, a lekarz często może zalecić podawanie jej także w okresie letnim.

* Prof. dr hab. n med. Artur Bossowski, pediatra, endokrynolog, diabetolog Kierownik Kliniki Pediatrii, Endokrynologii, Diabetologii z Pododdziałem Kardiologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
 
Redakcja poleca: Nadczynność tarczycy w ciąży i podczas starań o dziecko [WIDEO]
Nadczynność tarczycy może zmniejszać płodność i utrudniać zajście w ciążę. Jest też dużym problemem podczas trwającej już ciąży, bo niesie ryzyko nawet poronienia.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy