GRY
 
 

Jak się leczyć w ciąży - leki dozwolone i zakazane

Nie sposób przeżyć 9 miesięcy bez kataru, kaszlu, kłopotów żołądkowych. Nie zawsze jednak można leczyć te dolegliwości tak jak przed ciążą. Co wolno ci łykać?

kobieta, mama, ciąża, brzuszek, zdrowie w ciąży, katar
fot. Panthermedia
Każdy lekarz przyzna, że najlepiej będzie, jeśli w czasie ciąży nie będziesz leczyć się na własną rękę. Rzeczywiście, idealnie byłoby, gdybyś przed wzięciem leku spytała o zdanie ginekologa. Ale nie zawsze jest to możliwe. Podpowiadamy, czego łykać ci nie wolno, co tylko za zgodą lekarza, a po które leki możesz sięgnąć, zanim uda ci się umówić na wizytę.

Stres, napięty brzuch w ciąży

O tym, że nie powinnaś się denerwować, wiesz dobrze. Ale tak to jest, że łatwiej to powiedzieć, niż zrobić. Nerwowym chwilom często towarzyszy uczucie boleśnie napiętego brzucha. Co wtedy brać?
  • Leczenie bezpieczne – raz na jakiś czas możesz przed snem napić się naparu z melisy. Kiedy czujesz, że masz napięty brzuch, spokojnie sięgnij po działającą rozkurczowo No-Spę (dostępną już bez recepty).
  • Leczenie niewskazane – tradycyjne leki na uspokojenie i ułatwiające usypianie zazwyczaj wpływają na ośrodkowy układ nerwowy i nie powinnaś ich teraz brać.
Redakcja poleca: Jak leczyć przeziębienie w ciąży - film
Jakie leki możesz stosować na własną rękę, gdy w ciąży zacznie dokuczać ci katar, kaszel i podwyższona temperatura?

Kłopoty żołądkowe w ciąży

Zgaga i nudności dotykają wiele przyszłych mam. Jeśli przez kilka dni wymiotujesz i nie widzisz poprawy, idź do lekarza. Na męczące mdłości jest kilka bezpiecznych leków.
  • Leczenie bezpieczne – możesz sięgnąć np. po Rennie, Maalox, Alugastrin. Te leki działają osłaniająco na błonę śluzową żołądka. Na nudności polecamy Cocculine. Przy biegunce czy zatruciu możesz wziąć Nifuroksazyd lub popijać miętę.
  • Leczenie niewskazane – nie łykaj żadnych preparatów zmniejszających wydzielanie soku żołądkowego (np. Ranigastu). Są to bowiem leki o skomplikowanym składzie, które rozłożone na proste związki chemiczne przenikają do wątroby dziecka. A ta może po prostu nie poradzić sobie z przetworzeniem aż takiej ilości chemii i w efekcie zostanie uszkodzona.

Męczący katar w ciąży

Zwykle jest pierwszym objawem przeziębienia, dlatego lepiej go nie lekceważyć, gdyż infekcja może zejść na dolne drogi oddechowe. Kropelki do nosa wprawdzie wchłaniają się w ilościach śladowych, jednak nie powinno się ich stosować dłużej niż cztery dni. Ich nadużywanie może spowodować wtórny obrzęk błony śluzowej nosa i kolejne problemy z oddychaniem.
  • Leczenie bezpieczne – preparaty nawilżające śluzówkę i pomagające oczyścić nos, czyli np. Euphorbium. Przy zatkanym nosie sięgnij po preparaty obkurczające śluzówkę, np. Xylometazolin.
  • Leczenie niewskazane – w pierwszym trymestrze ciąży lepiej nie używać leków obkurczających śluzówkę.
Czytaj też:
Doładuj
Przeładuj