GRY
 
 

Zakazane choroby w ciąży

Jedne choroby są bardziej niebezpieczne, inne mniej. Ważne, by szybko je rozpoznać i wyleczyć.

mama, lekarz, ciąża, kobieta, badania
Nie ma co ukrywać: chorowanie w ciąży to stres dla przyszłej mamy. Ale z drugiej strony: rzadko udaje się przetrwać całe dziewięć miesięcy bez infekcji. Co robić? Chronić siebie i brzuszek bardzo prostymi sposobami: unikać miejsc, gdzie łatwo można się zarazić (wielkie sklepy, przedszkola, zatłoczone kina), zgłaszać się systematycznie na badania i... często myć ręce. Więcej szczegółów w ramkach.

Cytomegalia

• Jak rozpoznać? Infekcja często przebiega bezobjawowo. Niekiedy chorzy wymieniają takie objawy, jak gorączka, ból gardła.
• Co robić? Przed ciążą lub w jej trakcie można sprawdzić, czy we krwi są przeciwciała. Jeżeli badanie (nie jest obowiązkowe) potwierdzi, że zarażenie spowodował wirus CMV, lekarz zaleci podanie immunoglobuliny, by zabezpieczyć płód. Unikaj kontaktu z moczem lub śliną dzieci, bo to one często są nosicielami wirusa. Raz przebyta choroba uodpornia.
Redakcja poleca: Twardy brzuch w ciąży - film
Dlaczego w ciąży brzuch twardnieje? Co może oznaczać napięcie brzucha w ciąży i kiedy zgłosić się do lekarza?

Opryszczka

• Jak rozpoznać? Wirus atakuje śluzówkę sromu, pochwy, szyjki macicy. Tworzą się tam wypełnione płynem pęcherzyki. Po jakimś czasie pękają, pozostawiając bolesne nadżerki. UWAGA! Niebezpieczna dla dziecka jest tylko opryszczka płciowa wywołana przez HSV typu II.
• Co robić? Jeśli zaraziłaś się nią jeszcze przed zajściem w ciążę, to powiedz o tym lekarzowi. Wirus, który był uśpiony przez wiele lat, może uaktywnić się właśnie teraz, gdy spodziewasz się dziecka. Ginekolog zapewne zaproponuje ci leczenie zapobiegawcze od 36. tygodnia ciąży, dzięki temu maluszek, przeciskając się przez kanał rodny, nie zarazi się wirusem. A jeśli pojawią się pęcherzyki – zdecyduje o cesarskim cięciu.

Infekcja intymna

• Jak rozpoznać? Podczas siusiania odczuwasz nieprzyjemne swędzenie i pieczenie. Na bieliźnie pojawiły się białe, grudkowate upławy. Możesz mieć też bóle brzucha i nudności.
• Co robić? Już przy pierwszych objawach zgłoś się do lekarza, bo ten typ infekcji szybko się rozwija. W leczeniu, które trwa 3–14 dni, najczęściej stosuje się preparaty przeciwgrzybicze w postaci globulek oraz kremów. Kurację zawsze trzeba doprowadzić do końca, nawet wtedy gdy dolegliwości już miną, bo niedoleczona grzybica wraca. Unikaj syntetycznej lub ciasnej bielizny, bo krocze jest w niej „zawilgocone”.

Poznaj: Fakty i mity o infekcjach intymnych
Doładuj
Przeładuj